Wiadomości z Bytomia

Metropolia świętowała piąte urodziny, a bytomianie razem z nią

  • Dodano: 2022-07-04 07:00, aktualizacja: 2022-07-03 18:12

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodziła 2 lipca swoje pierwsze święto.

Podczas wydarzenia zorganizowanego z okazji piątych urodzin Metropolii, w miastach należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbyło się kilkadziesiąt wycieczek, dzięki którym mieszkańcy mogli lepiej poznać swoje miasta oraz okolice. W wydarzeniu aktywny udział wzięli bytomianie i mieszkańcy sąsiednich miast, którzy podczas spacerów po mieście mogli nie tylko zapoznać się z jego zabytkami i atrakcjami turystycznymi, ale również zobaczyć ciekawe miejsca w Bytomiu.

Historyczne spacery po Bytomiu

W ramach akcji w naszym mieście odbyły się cztery spacery a mieszkańcy Metropolii ciekawi Bytomia mogli odkryć bogatą historię miasta, architektoniczne perełki i cenne przyrodniczo zielone miejsca. W programie, który zaproponowało Biuro Promocji Bytomia, znalazły się trzy różne propozycje tematyczne: wycieczka Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w zielone miejsca Bytomia, spacer po Śródmieściu oraz spacer po Bytomiu z historią miasta opowiedzianą oczywiście po Śląsku.

W ramach spacerów miłośnicy Bytomia odkryli walory trzech przyrodniczych skarbów miasta. Pierwszym z nich była Miechowicka Ostoja Leśna, przez którą wycieczkowicze przejechali otwartymi wagonikami Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, zobaczyli rezerwat Segiet oraz użytek ekologiczny Verona.

W ramach kolejnej wycieczki turyści zobaczyli najpiękniejsze budynki Śródmieścia, w tym Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, aulę Szkoły Muzycznej, wnętrze Sądu Rejonowego oraz pochodzące z przełomu XIX i XX wieku kamienice. Atrakcją wycieczki z pewnością była możliwość zobaczenia jednej z sal rozpraw z zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju wnętrza, posłuchanie kilkuminutowego koncertu w wykonaniu świetnego pianisty, wirtuoza Mishy Krivoruchko i pieśni w wykonaniu tenora, nauczyciela Szkoły Muzycznej i chórzysty Opery Śląskiej Dariusza Nurzyńskiego oraz zwiedzanie piwnic Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, który do dziś kryje w sobie tajemnice.

Wydarzenia zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Piąte urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku. To pierwsza metropolia w Polsce a należy do niej już 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km2, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców. Na jej obszarze działa 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju. Wśród obszarów współpracy miast należących do GZM-u jest m.in. transport publiczny, rozwój społeczno-gospodarczy, kształtowanie ładu przestrzennego i promocja.

Warto dodać, żę w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin znajdujących się w centrum województwa śląskiego. Umownie zostały podzielone na pięć podregionów:

  • bytomski: Bytom, Ożarowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Zbrosławice;
  • gliwicki: Gliwice, Gierałtowice, Knurów, Pilchowice, Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Zabrze;
  • katowicki: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice;
  • sosnowiecki: Sosnowiec, Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Mierzęcice, Psary, Siewierz, Sławków, Wojkowice;
  • tyski: Tychy, Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Wyry.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również