„Prędkość” pod taką nazwą były prowadzone wczorajsze ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne. Ich celem było egzekwowanie od kierujących pojazdami przestrzegania ograniczeń prędkości. W działania były zaangażowane również policyjne zespoły „Speed”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym.
Od rana do późnego wieczora
Od wczesnych godzin rannych do późnego wieczora bytomska drogówka prowadziła działania „Prędkość”. W zaplanowane działania były zaangażowane między innymi policyjne zespoły „Speed”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie szczególnie niebezpiecznym zachowaniom w ruchu drogowym, w tym kierowaniu pojazdem w obszarze zabudowanym z prędkością przekraczającą dopuszczalną o więcej niż 50 km/h. W takim przypadku policjanci obligatoryjnie zatrzymują prawo jazdy kierującemu na 3 miesiące.
Podczas działań wyznaczane były statyczne punkty kontroli prędkości oraz pomiary wykonywane z wykorzystaniem radiowozów wyposażonych w wideorejestratory, zwłaszcza w miejscach występowania zagrożeń bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w tym w szczególności w rejonach przejść dla pieszych.
105 przekroczeń prędkości
Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bytomiu odnotowali 105 przypadków przekroczenia dozwolonej prędkości, w tym także o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym. Mundurowi wystawili 83 mandaty karne, skierowali 4 wnioski do sądu, zastosowali 31 pouczeń, oraz zatrzymali 2 prawa jazdy.
Wczorajsze działania stróże prawa zakończyli ujawnieniem 118 wykroczeń, z czego 88 wykroczeń dotyczących nieprawidłowego zachowania względem pieszych, w tym dotyczących przekraczania prędkości w rejonie przejść dla pieszych, a także wyprzedzania w ich obrębie.
Zatrzymali prawo jazdy dwóm osobom, mężczyźnie który „uzbierał zbyt dużą ilość punktów” oraz 56-letniej kobiecie, która kierowała pojazdem, będąc pod wpływem alkoholu.
Bezpieczna prędkość
Pamiętajmy, że bezpieczeństwo w ruchu drogowym jest ściśle związane z przestrzeganiem przez kierujących obowiązujących przepisów, w tym obowiązujących limitów prędkości. Bezpieczna prędkość to taka, która jest dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, a także stanu nawierzchni i przede wszystkim własnych umiejętności.