Wyremontowane, wyposażone, a przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Mowa o mieszkaniu chronionym przy ul. Rodziewiczówny w Rozbarku, które zostało wczoraj przekazane na potrzeby trzech osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym.
Będzie to dla nich szansa na stopniowy powrót do samodzielności
W przekazaniu mieszkania chronionego wzięli udział m.in. prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Waldemar Gawron oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Adam Tomaszewski.
- Jest to już czwarte tego typu mieszkanie oddane w naszym mieście osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności związanym z chorobą psychiczną i upośledzeniem intelektualnym. Jestem przekonany, że z pomocą specjalistów ten dom będzie dla nich początkiem nowego, lepszego etapu w życiu - mówił prezydent Mariusz Wołosz.
Trening samodzielności
Mieszkanie treningowe przy Rodziewiczówny ma 86,95 metrów kwadratowych. Wykonano tam prace remontowe i adaptacyjne oraz zakupiono wyposażenie. Na jego utworzenie pozyskano dofinansowanie ze Skarbu Państwa (działania 4.7 Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem") w wysokości ponad 78 tysięcy złotych (70% inwestycji), a ponad 33 tysiące złotych stanowił wkład własny gminy. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 111 tysięcy złotych. Obecnie trwa rekrutacja mieszkańców do nowego lokalu przy ul. Rodziewiczówny.
- Mieszkanie w lokalu przy ul. Rodziewiczówny będzie funkcjonować w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Na terenie naszego miasta funkcjonuje obecnie 6 mieszkań chronionych prowadzonych przez naszą jednostkę, w których szansę na usamodzielnienie dostają nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też podopieczni opuszczający pieczę zastępczą oraz matki z dziećmi - mówi Adam Tomaszewski, dyrektor MOPR.
Mieszkania chronione prowadzi także Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, który w zeszłym roku w ramach środków z europejskiego Funduszu Społecznego uruchomił mieszkanie chronione oraz dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe.
- Nowy dom pozwoli jego przyszłym lokatorom zyskać samodzielność i uwierzyć w siebie. W tych staraniach nie będą oni sami, bo otrzymają wsparcie specjalistów takich, jak pracownik socjalny, terapeuta, psycholog. Zarówno mieszkańcom tego lokalu, jak i kadrze zaangażowanej w realizację tego zadania, życzę satysfakcji i sukcesów - mówił wiceprezydent Waldemar Gawron.