Wiadomości z Bytomia

W Bytomiu uruchomiono kolejne mieszkanie chronione

  • Dodano: 2021-03-10 07:00, aktualizacja: 2021-03-09 18:11

Wyremontowane, wyposażone, a przede wszystkim funkcjonalne i bezpieczne. Mowa o mieszkaniu chronionym przy ul. Rodziewiczówny w Rozbarku, które zostało wczoraj przekazane na potrzeby trzech osób borykających się z problemami ze zdrowiem psychicznym.

Będzie to dla nich szansa na stopniowy powrót do samodzielności

W przekazaniu mieszkania chronionego wzięli udział m.in. prezydent Mariusz Wołosz oraz jego zastępca Waldemar Gawron oraz dyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie Adam Tomaszewski.

- Jest to już czwarte tego typu mieszkanie oddane w naszym mieście osobom ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności związanym z chorobą psychiczną i upośledzeniem intelektualnym. Jestem przekonany, że z pomocą specjalistów ten dom będzie dla nich początkiem nowego, lepszego etapu w życiu - mówił prezydent Mariusz Wołosz.

 Trening samodzielności

Mieszkanie treningowe przy Rodziewiczówny ma 86,95 metrów kwadratowych. Wykonano tam prace remontowe i adaptacyjne oraz zakupiono wyposażenie. Na  jego utworzenie pozyskano dofinansowanie ze Skarbu Państwa (działania 4.7 Programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem") w wysokości ponad 78 tysięcy złotych  (70% inwestycji), a  ponad 33 tysiące złotych stanowił wkład własny gminy. Łączny koszt przedsięwzięcia to ponad 111 tysięcy złotych. Obecnie trwa rekrutacja mieszkańców do nowego lokalu przy ul. Rodziewiczówny.

 - Mieszkanie  w lokalu przy ul. Rodziewiczówny będzie funkcjonować w strukturze Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Na terenie naszego miasta funkcjonuje obecnie 6 mieszkań chronionych prowadzonych przez naszą jednostkę, w których szansę na usamodzielnienie dostają nie tylko osoby z zaburzeniami psychicznymi, ale też podopieczni opuszczający pieczę zastępczą oraz matki z dziećmi - mówi Adam Tomaszewski, dyrektor MOPR.

Mieszkania chronione prowadzi także Polskie Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie oraz Dom Pomocy Społecznej dla Dorosłych, który w zeszłym roku w ramach środków z europejskiego Funduszu Społecznego  uruchomił mieszkanie chronione oraz dwa pięciopokojowe mieszkania treningowe.

- Nowy dom pozwoli jego przyszłym lokatorom zyskać samodzielność i uwierzyć w siebie.  W tych staraniach nie będą oni sami, bo otrzymają wsparcie specjalistów takich, jak pracownik socjalny, terapeuta, psycholog. Zarówno mieszkańcom tego lokalu, jak i kadrze zaangażowanej w realizację tego zadania, życzę satysfakcji i sukcesów - mówił wiceprezydent Waldemar Gawron.

W Bytomiu uruchomiono kolejne mieszkanie chronione

Komentarze (1)    dodaj »

  • uve

    Mąja szychiczne swój kącik.Ciekawe jak rozpalą ognisko wdomowe?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również