Wiadomości z Bytomia

Ulica Kosynierów drogą gminną. Zmiana pomoże w procesie inwestycyjnym sąsiednich terenów

  • Dodano: 2022-11-29 06:45, aktualizacja: 2022-11-28 17:11

Ulica Kosynierów stanowiąca bezpośrednie połączenie ulicy Zabrzańskiej z Elektrociepłownią Szombierki została zaliczona do kategorii dróg gminnych. 28 listopada na wniosek prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza uchwałę w tej sprawie podjęli radni Rady Miejskiej.

Zaliczenie ul. Kosynierów do kategorii dróg gminnych będzie miało znaczący wpływ na realizowane procesy inwestycyjne na terenach znajdujących przy tej ulicy. Ułatwi też w przyszłości starania o pozyskanie dofinansowania do przebudowy tej drogi, gdzie zlokalizowane są oprócz EC Szombierki, również Hala Sportowa Ośrodka Sportu i Rekreacji, budynek Miejskiego Ośrodka Pomocy w Rodzinie, ale również domki jednorodzinne, obiekty przemysłowo-handlowe oraz garaże.

Włączenie do dróg gminnych ulicy Kosynierów z pewnością ułatwi nie tylko starania gminy Bytom o pozyskanie środków finansowych w przyszłości na przebudowę tej ulicy, ale również proces inwestycyjny Grupie Arche SA, która jest właścicielem Elektrociepłowni Szombierki i planuje rewitalizację tej postindustrialnej katedry - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Jakie znaczenie będzie miało zaliczenie ul. Kosynierów do drogi gminnej?

Zgodnie z ustawą z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych, do dróg gminnych zaliczamy drogi o znaczeniu lokalnym niezaliczone do innych kategorii, stanowiące uzupełniającą sieć dróg służących potrzebom mieszkańców, a jej zarządcą zgodnie z ustawą jest wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

W przypadku ulicy Kosynierów jej zaliczenie do kategorii dróg gminnych umożliwi utworzenie wraz z ulicami: Stanisława Małachowskiego, Aleksandra Puszkina, Karpacką oraz Zygmunta Rostkowskiego układu dróg podstawowych. Będzie on mógł być wykorzystany w Szombierkach jako alternatywna trasa przejazdu w przypadku zamknięcia ul. Zabrzańskiej, z którą ulica Kosynierów ma bezpośrednie połączenie.

Ponadto w przypadku pozyskania środków zewnętrznych na budowę Bytomskiej Centralnej Trasy Północ-Południe tzw. BeCeTki, ulica Kosynierów zostanie skomunikowana z nowym układem drogowym, co umożliwi odciążenie ruchu kołowego w rejonie Szombierek.

Tym samym, mając na uwadze pełnioną obecnie funkcję komunikacyjną, połączenie z istniejącym układem drogowym oraz znajdujące się przy niej ważne dla mieszkańców obiekty infrastruktury sportowej, społecznej oraz poprzemysłowej, bytomscy radni podjęli dzisiaj uchwałę o zaliczeniu ul. Kosynierów do kategorii dróg gminnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również