Wiadomości z Bytomia

W styczniu w Bytomiu odbędzie się jedna z największych w Polsce inscenizacji historycznych

  • Dodano: 2022-11-29 06:30, aktualizacja: 2022-11-28 16:51

Pasjonaci historii przygotowują się do VII edycji Widowiska Historycznego Walki o Miechowice, które odbędzie się w Bytomiu - Miechowicach 28 stycznia 2023 roku.

W jednej z największych w Polsce inscenizacji historycznych już zapowiedziało udział 120 rekonstruktorów z 14 grup z Polski, a zgłoszenia do udziału w wydarzeniu nadal spływają.

Podobnie jak w poprzednich latach widowisko historyczne będzie miało również charakter multimedialny, a w inscenizacji wezmą udział po raz kolejny gwiazdy polskiego kina, między innymi: znany z poprzednich edycji Lech Dyblik, a także Marek Pyś grający w serialu „Świat według Kiepskich” i „Pierwsza miłość” oraz Henryk Gołębiewski, znany z ról w serialach dla młodzieży „Wakacje z duchami”, „Podróż za jeden uśmiech”, „Stawiam na Tolka Banana”, ale również z filmu obyczajowego „Edi”.

Kolejną, już siódmą edycję widowiska historycznego Walki o Miechowice zaplanowaliśmy na 28 stycznia 2023 roku. Przygotowania do inscenizacji trwają już od dawna, bowiem oprócz scenariusza wydarzenia, musimy również uzgodnić wszystkie szczegóły udziału grup rekonstrukcyjnych, pirotechników odpowiedzialnych za efekty specjalne, ale również przygotować niezbędny sprzęt i umundurowanie niezbędne podczas widowiska - mówi Ireneusz Okoń, pomysłodawca i główny organizator rekonstrukcji Walki o Miechowice. - Jak co roku podczas widowiska zobaczymy znanych polskich aktorów. W Bytomiu gościł już Cezary Żak, znany z roli w serialu „Tajemnica Twierdzy Szyfrów”, a w przyszłym roku oprócz Lecha Dyblika, który wystąpi już po raz trzeci, zaproszenie do udziału w wydarzeniu przyjęli także Henryk Gołębiewski i Marek Pyś - dodaje Ireneusz Okoń ze Stowarzyszenia Pro Fortalicium.

Wydarzenie, o którym nie wolno nam zapomnieć

Tragedia Miechowicka to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie miało miejsce w trakcie wkroczenia Armii Czerwonej na Śląsk w styczniu 1945 roku. Z rąk Sowietów w Miechowicach mogło zginąć nawet 380 osób. O zbrodni tej przez kilkadziesiąt lat, ze względu na panujący w Polsce ustrój komunistyczny, nie wolno było mówić. Dopiero zmiany ustrojowe w naszym kraju spowodowały, że prawda o sowieckiej masakrze ujrzała światło dzienne.

Mimo próby ukrycia faktów przez kilkadziesiąt lat, pozostały wspomnienia ludzi, którzy przeżyli koszmar styczniowych dni 1945 roku w Miechowicach. Powrót do tragicznych wspomnień wywoływał ból i cierpienie, a mimo to ze szczegółami opowiadali o tym, nie tylko co przeżyli w trakcie walk o Górny Śląsk, ale głównie o zbrodniach, które towarzyszyły wkraczającym Sowietom do śląskich miast i wsi.

Zgłoszonych już ponad 120 rekonstruktorów z 14 grup. A to nie wszystko!

Ponad 120 rekonstruktorów z 14 grup już na pewno weźmie udział w pierwszej a zarazem jednej z największych rekonstrukcji zorganizowanej na terenie zurbanizowanym, jaka odbędzie się w styczniu 2023 roku w naszym kraju. Warto dodać, że cały czas do organizatorów wydarzenia napływają zgłoszenia z grup rekonstrukcyjnych z całej Polski. O tym ilu ostatecznie weźmie udział rekonstruktorów w wydarzeniu dowiemy się na przełomie 2022 i 2023 roku.

Podczas przyszłorocznej edycji jak co roku odbędzie się wykład poświęcony Tragedii Miechowickiej, który przedstawi prezes Stowarzyszenia na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium” Dariusz Pietrucha, będziemy mogli usłyszeć koncert w wykonaniu Lecha Dyblika, wystawy i prezentacje poświęcone Tragedii Miechowickiej, Tragedii Górnośląskiej, ale również walkom o Górnym Śląsk i Bytom podczas II wojny światowej.

Nowością będzie także spotkanie autorskie z gwiazdami inscenizacji w Miechowicach: Lechem Dyblikiem, Henrykiem Gołębiewskim i Markiem Pysiem, które zaplanowano w piątek 27 stycznia.

Widowisko historyczne Walki o Miechowice to jedno z największych w Polsce wydarzeń związanych z rekonstrukcją historyczną. Cieszę się, że po raz kolejny w Bytomiu - Miechowicach organizujemy tę rekonstrukcję, która przypomina o tragicznym losie mieszkańców Bytomia, Miechowic, ale również innych śląskich miast i wsi. Już teraz zapraszamy wszystkich, którzy interesują się historią i chcieliby zobaczyć na żywo rekonstrukcję tragicznych wydarzeń, jakie miały miejsce 77 lat temu, między 25 a 28 stycznia 1945 roku w Miechowicach - dodaje Ireneusz Okoń.

UM Bytom zaprasza na dwudniowe wydarzenie do Miechowic

Władze Bytomia zapraszają miłośników i pasjonatów historii do Bytomia - Miechowic 27 i 28 stycznia na jedno z największych w Polsce widowisk historycznych - Rekonstrukcję tragicznych wydarzeń w Miechowicach ze stycznia 1945 roku Walki o Miechowice.

Dokładne szczegóły dwudniowego wydarzenia będą znane na początku stycznia 2023 roku. Warto podkreślić, że VII Edycję Widowiska Historycznego Walki o Miechowice organizują: Stowarzyszenie Na Rzecz Zabytków Fortyfikacji „Pro Fortalicium”, Gmina Bytom, Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Muzeum Górnośląskie w Bytomiu.

tragedia miechowicka bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również