Wiadomości z Bytomia

Odnowili plac zabaw w Bobrku

  • Dodano: 2021-07-23 09:00

Nowych barw nabrał plac zabaw przy ul. Huta Julia w Bobrku, gdzie w ramach prac społecznie użytecznych uczestnicy programu zadbali o huśtawki, zjeżdżalnię i karuzelę.

Prace remontowe trwały około 2 tygodni, a zakres prac obejmował m.in. uprzątniecie najbliższego obejścia placu zabaw, odrestaurowanie i odmalowanie huśtawek, koników, zjeżdżalni i karuzeli. Wśród wykonujących prace adaptacyjne na placu zabaw znaleźli się także mieszkańcy Bobrka, którzy na co dzień uczestniczą w pracach społecznie użytecznych.

- Był to dla nich swoistego rodzaju poligon doświadczalny, gdyż mogli nie tylko sprawdzić swoje umiejętności nabyte podczas projektu, ale też zintegrować się z miejscem, w którym żyją i poczuć satysfakcję, że zrobili coś dobrego dla swojej dzielnicy - mówi Barbara Ender, kierownik Klubu Integracji Społecznej Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie.

- Mamy nadzieję, że wysiłek włożony w odnowienie placu zabaw będzie doceniony przez społeczność lokalną, a odświeżony plac zabaw będzie dobrze służył najmłodszym mieszkańcom - dodaje Barbara Ender.

Pierwszy krok do zatrudnienia

Ponad 360 tys. zł przeznaczy w tym roku Bytom na program Prace Społecznie Użyteczne. Program realizowany jest w od 2008 roku i cieszy się sporym zainteresowaniem zarówno pracodawców, jak i osób poszukujących pracy.

- Daje on szanse zarówno ludziom, którzy od wielu lat pozostają bez zatrudnienia, jak i pracodawcom, którzy przed podpisaniem umowy często woleliby sprawdzić kandydata, nawet na stanowiskach niewymagających dużych kwalifikacji. W tym roku z programie bierze udział 100 osób - mówi Barbara Ender.

Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą korzystać osoby długotrwale bezrobotne, zagrożone wykluczeniem społecznym, bez prawa do zasiłku, które są klientami MOPR-u. Uczestnicy programu kierowani są do pracy w jednostkach budżetowych i organizacjach pozarządowych zajmujących się pomocą społeczną i charytatywną.

Są to bardzo zróżnicowane oferty: od pomocy kuchennej przez malarza pokojowego, konserwatora, portiera po pomoc biurową. To ważne, bo osoby długotrwale bezrobotne mają często problemy z pokonaniem bariery psychicznej, są pełne obaw o własne możliwości.

Dzięki Pracom Społecznie Użytecznym mają szansę wyjść z domu, pokazać się z jak najlepszej strony. Trzeba też podkreślić, że otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również