Wiadomości z Bytomia

Kolędy i Pastorałki w wykonaniu artystów z Żytomierza

  • Dodano: 2023-01-13 06:30, aktualizacja: 2023-01-12 17:49

Tradycją okresu noworocznego stały się styczniowe koncerty artystów z Żytomierza w śląskich miastach. Jednym z miast, gdzie artyści z Żytomierza wykonają kolędy i pastorałki będzie oczywiście Bytom, a koncert zaplanowano w poniedziałek 16 stycznia o godz. 17:30 w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku.

XII edycja „Kolędnicy z Żytomierza” jak co roku organizowana jest przez Żytomierski Obwodowy Związek Polaków na Ukrainie oraz Województwo Śląskie a partnerami wydarzenia są m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” im St. Hadyny oraz Gmina Bytom, zaś patronat honorowym objął marszałek Województwa Śląskiego Jakub Chełstowski.

Warto dodać, że z repertuarem polskich i ukraińskich kolęd, pastorałek oraz pieśni ludowych wystąpią zwycięzcy eliminacji Festiwalu Polskiej Kolędy na Żytomierszczyźnie duet Włada i Jasosław Muraweć, Zespół Wokalny „Soul” oraz solistki Ludmyla Klymenko i Katarzyna Kłosowska, prowadząca Wiktoria Laskowska. Koncertom towarzyszy wystawa „Pamięć i odpowiedzialność: „Operacja Polska” NKWD na Żytomierszczyźnie w latach 1937-1938”.

Kolędy i Pastorałki w wykonaniu artystów z Żytomierza

Koncert, który rozpocznie się o 17.30 w kościele pw. św. Jacka w Bytomiu - Rozbarku przy ul. Matejki poprzedzi msza święta w kościele. W ramach koncertu artyści odwiedzą także Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, gdzie będą mogli zobaczyć wystawę „Skarby śląskiej szafy”, „Betlejki i szopki dolnośląskie” czy też Galerię Malarstwa Polskiego. Bytom w tym roku po raz pierwszy odwiedzą również dzieci ze Szkoły Muzycznej „Harmonia” w Żytomierzu, które również wystąpią w koncercie.

Przypomnijmy, że Żytomierz, z którym w 2016 roku Bytom podpisał umowę partnerską, jest największym ośrodkiem skupiającym Polaków na Ukrainie. Pomimo, iż od ponad dwustu lat miasto nie należy do Polski, Polacy w Żytomierzu stanowią bardzo liczną społeczność, która stale podejmuje inicjatywy na rzecz ochrony polskiej pamięci, kultury i tożsamości. Koncert w kościele św. Jacka odbędzie się w ramach współpracy województwa śląskiego z obwodem żytomierskim oraz umowy partnerskiej Bytomia z Żytomierzem.

koncert kold ytomierz

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również