Wiadomości z Bytomia

Przemoc domowa w Bytomiu. 51-latkowi grozi kara 5 lat więzienia

  • Dodano: 2025-07-25 09:00

Bytomscy policjanci zatrzymali 51-letniego mieszkańca Bytomia, podejrzanego o to, że od kilku lat znęcał się nad swoją partnerką. Jak ustalili śledczy, mężczyzna często awanturował się, był agresywny i wielokrotnie groził kobiecie, która chcąc przerwać ten proceder, wyprowadziła się z mieszkania. To jednak nie powstrzymało 51-latka...

Kobieta uciekła przed przemocą, ale partner ją odnalazł i zaatakował

53-letnia kobieta postanowiła przerwać trwające kilka lat pasmo przemocy, wyprowadziła się z mieszkania i zamieszkała u swojej koleżanki. Jej 51-letni konkubin po niespełna dwóch miesiącach dowiedział się, gdzie przebywa jego była partnerka, a następnie... wtargnął do mieszkania i groził kobietom, a także kilkukrotnie uderzył swoją byłą partnerkę.

Agresor w rękach policji

Tego samego dnia kryminalni zatrzymali agresywnego 51-latka, który trafił do policyjnej celi, Została także wszczęta procedura Niebieskiej Karty. 51-latek usłyszał zarzuty znęcania się psychicznego i fizycznego nad byłą partnerką, groźby karalne kierowane w stronę kobiety i jej znajomej. Odpowie także za naruszenie miru domowego.

Prokurator zastosował wobec mężczyzny dozór, zakaz kontaktowania się oraz zbliżania na określoną odległość do pokrzywdzonej. Teraz mężczyzna odpowie przed sądem. Grozi mu kara pozbawienia wolności do 5 lat.

Wsparcie dla ofiar przemocy domowej

Policjanci przypominają, że obowiązujące prawo może skutecznie przerwać pasmo przemocy domowej. Szybka reakcja może wiele zmienić.

- Pamiętajmy, że istnieje wiele instytucji, które pomagają osobom dotkniętym przemocą ze strony najbliższych, w tym Policja. Nie wahajmy się zatem powiadomić o swojej trudnej sytuacji - przekazują mundurowi.

Można to zrobić dzwoniąc pod numer alarmowy 112 lub do dyżurnego najbliższej jednostki Policji albo skorzystać z aplikacji mobilnych np. Alarm 112 czy platformy Policja e-usługi. Wsparcie i porady otrzymamy także od operatorów m.in. Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” (tel. 800 120 002), Telefonu Zaufania dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie (tel. 800 120 226), czy Linii Pomocy Pokrzywdzonym (tel. 222 309 900). Można również wysłać e-maila na adres: [email protected].

W sytuacji, gdy potrzebna jest natychmiastowa reakcja i pomoc ze strony innych osób, można wykonać dyskretny gest, międzynarodowy znak „Pomóż mi”. Wykonanie tego znaku jest proste: Pokaż otwartą dłoń, a następnie złóż dłoń w pięść, chowając kciuk do środka. Osoby postronne rozpoznając ten gest, powinny dyskretnie skontaktować się z Policją, dzwoniąc pod numer alarmowy 112 i poinformować, że ktoś w ten sposób poprosił o pomoc.

Jeśli doznajesz przemocy domowej lub znasz kogoś, kto doznaje takiej przemocy i chcesz mu pomóc, informacje znajdziesz pod linkiem:https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/przeciwdzialanie-przemocy-domowej.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również