Wiadomości z Bytomia

#BO_Bytom - startuje Bytomski Budżet Obywatelski

  • Dodano: 2021-05-06 06:30, aktualizacja: 2021-05-05 21:04

Ponad 5,2 mln zł przeznaczonych na realizację budżetu partycypacyjnego, czeka na projekty bytomian.

Startuje Bytomski Budżet Obywatelski. Nabór wniosków potrwa od 4 maja do 25 czerwca, a głosowanie zaplanowane zostało na jesień. W sprawnym przygotowaniu wniosku i przejściu krok po kroku przez procedurę #BO_Bytom pomoże nam w tym roku nowe wirtualne narzędzie: bo.bytom.pl.

- Zarówno ubiegłoroczna edycja, jak i wcześniejsze odsłony budżetu obywatelskiego pokazały nam, jak aktywni potrafią być mieszkańcy. Trafiło do nas wiele kapitalnych pomysłów, większość z nich jest w fazie realizacji. Liczymy na to, że tegoroczna edycja będzie równie owocna w cenne inicjatywy - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

#BO_Bytom - bliżej bytomian

Przypomnijmy, że w ubiegłej edycji pod głosowanie zakwalifikowało się aż 26 projektów, z czego 15 z nich wybrano do realizacji głosami 30 tysięcy mieszkańców. Spośród zakwalifikowanych inicjatyw do realizacji wybrano 2 projekty społeczne i 13 inwestycyjnych. Podobnie jak w ubiegłym roku zgłaszane do budżetu obywatelskiego projekty nie muszą dotyczyć tylko inwestycji i remontów, mogą być związane także np. z organizacją wydarzeń.

Zanim zgłosisz swój projekt

Aby złożyć swój projekt, niezbędne jest zebranie minimum 50 podpisów od osób, które poprą naszą inicjatywę. Wniosek należy złożyć wraz z wypełnioną listą, którą można pobrać ze strony: bo.bytom.pl.

Aby mieć pewność, że wniosek zostanie pozytywnie oceniony i nie będzie potrzeby jego uzupełnień, już na etapie jego przygotowania należy skonsultować się z pracownikami poszczególnych wydziałów Urzędu Miejskiego w Bytomiu lub jednostek organizacyjnych miasta. Pomogą oni sprawdzić, m.in.:

  • własność terenu,
  • plany zagospodarowania przestrzennego,
  • koszt projektu, itp.

- Im lepiej przygotowany projekt, tym większe prawdopodobieństwo, że trafi pod głosowanie.  Dlatego zachęcamy do kontaktu z urzędnikami, którzy pomogą nam przygotować dobry projekt mający szansę na realizację. W tym roku wnioskodawcy mają możliwość omówienia projektu z pracownikami jednostek bezpośrednio realizujących projekty w ramach BO Bytom (MZDiM, OSIR oraz Wydział Realizacji Inwestycji i Remontów UM  - mówi  wiceprezydent Adam Fras.

Do kiedy można składać wnioski?

Wnioski z niezbędnymi załącznikami (wraz z listami poparcia i uzgodnieniami z wydziałami merytorycznymi) można składać do 25 czerwca poprzez stronę internetową bo.bytom.pl, w biurze podawczym Urzędu Miejskiego w Bytomiu przy ul. Parkowej 2, przesyłać listownie, oraz elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP. Głosowanie odbywać się będzie w dniach od 27 września do 11 października 2021 r. w formie elektronicznej.

Co dwa głosy to nie jeden

Każdy uprawniony do głosowania mieszkaniec Bytomia dysponuje dwoma głosami, dzięki czemu będzie mógł oddać swój głos na dwa projekty:

  • jeden głos na projekty o wartości od 500 tys. zł do 2 mln zł - do wyczerpania kwoty 2 mln zł,
  • jeden głos na projekt o wartości poniżej 500 tys. zł - do wyczerpania puli środków  przewidzianych w budżecie miasta na BO_Bytom po uwzględnieniu projektów wybranych w pierwszym progu kwotowym.

Głosowanie tylko w formie elektronicznej

Aby uniknąć sytuacji, w których głosy oddawane były podwójnie lub brały w nim udział osoby nieuprawnione, głosowanie przeprowadzone zostanie tylko w formie elektronicznej poprzez interaktywny formularz udostępniony na: bo.bytom.pl. Pomyślano też o tych, którzy nie mają dostępu  do sieci. Będą oni mogli oddać swój głos elektroniczne w wyznaczonych punktach konsultacyjnych. W głosowaniu będą mogły brać udział osoby niepełnoletnie, ale potrzebna będzie zgoda rodzica lub opiekuna.

Realizacja wyłonionych w ramach budżetu partycypacyjnego projektów rozpocznie się w 2022 roku.

#BO_Bytom - startuje Bytomski Budżet Obywatelski

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również