Wiadomości z Bytomia

Karta kredytowa dla dziecka – dlaczego jest to niemożliwe?

  • Dodano: 2022-03-24 14:30

Karty kredytowe cieszą się dużą popularnością. Nic dziwnego. Dzięki nim, bez zbędnych formalności, można uzyskać dodatkową gotówkę na zakup potrzebnych przedmiotów, a następnie zwrócić pieniądze do banku bez żadnych opłat. Co więcej, racjonalne korzystanie z tego środka pozwala zbudować pozytywną historię kredytową. Niestety nie można wyrobić jej dla dziecka. Zastanawiasz się, dlaczego? Sprawdź!

Banki coraz bardziej otwierają się na edukację finansową dzieci i wychodzą naprzeciw ich potrzebom. Od kilku lat w ofercie firm można znaleźć konta bankowe dla najmłodszych, do których można wyrobić np. kartę debetową. Aby wszystko było bezpieczne, rodzice mają wgląd do konta i mogą np. ustalać limity, z których pociechy mogą korzystać. To pozwala nauczyć dzieci racjonalnego korzystania z pieniędzy i wykształcić u nich np. umiejętność planowania budżetu. Zatem dlaczego nie można wręczyć dziecku karty kredytowej?

Karta kredytowa – czym jest?

Karta kredytowa jest środkiem płatniczym, który upoważnia użytkownika do korzystania z pieniędzy banku do pewnego zakresu określonego w umowie. Po zwrocie pożyczonej gotówki limit się odnawia, zatem można ponownie dokonywać płatności. 

Jest to bardzo korzystne rozwiązanie, ponieważ nie trzeba przed każdą transakcją podpisywać żadnych umów ani dostarczać dokumentów. Dodatkowo korzystanie z pieniędzy jest darmowe, jeśli zwróci się je w tzw. okresie bezodsetkowym.

Aby otrzymać np. karty kredytowe online na finanse.rankomat.pl, trzeba spełnić kilka wymogów, czyli:

  • mieć pełną zdolność do wykonywania czynności prawnych w swoim imieniu – takie uprawnienia zyskuje się po ukończeniu 18. roku życia,
  • dysponować zdolnością kredytową – bank musi mieć pewność, że będziesz mógł spłacić swoje zobowiązanie. Do tego potrzebne jest stałe zatrudnienie,
  • mieć pozytywną historię kredytową BIK – firma sprawdza, czy jesteś rzetelnym kredytobiorcą.

Na podstawie zebranych informacji bank ocenia ryzyko udzielenia Ci kredytu odnawialnego i przyznania karty kredytowej. Więcej szczegółowych informacji znajdziesz np. na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/karta-kredytowa-dla-dziecka/

Karta kredytowa dla dzieci – dlaczego nie?

Dziecko nie otrzyma karty kredytowej z wielu powodów. Jednym z najważniejszych jest fakt, że niepełnoletnia osoba nie może w swoim imieniu podejmować czynności prawnych. Pieczę nad nią i jej majątkiem sprawują rodzice lub opiekunowie prawni. W rezultacie nie można udzielić osobie małoletniej kredytu, a wszelkie zawarte przez nią umowy są pozbawione mocy prawnej. 

Banki nie wydają kart kredytowych dziecku także dlatego, że:

  • niepełnoletnia osoba, nawet pracująca, nie ma zdolności kredytowej – dziecko nie ma własnego majątku ani stałych dochodów, które pozwalałyby na spłatę dotychczasowego zobowiązania. W związku z tym ryzyko udzielenia kredytu takiemu klientowi wiązałoby się z bardzo dużym ryzykiem utraty pieniędzy przez bank,
  • dziecko nie dysponuje dostateczną wiedzą na temat tego, jak działa karta kredytowa – w rezultacie pociecha nie zdaje sobie sprawy z tego, jakie konsekwencje niesie ze sobą dokonanie płatności za pomocą tego środka płatniczego i może w ten sposób narazić całą rodzinę na poważne kłopoty finansowe.

Warto pamiętać, że osoba niepełnoletnia, która dysponuje kartą kredytową rodzica, może zostać w łatwy sposób oszukana lub okradziona – wiele dzieci nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństw, jakie na nie czyhają, lub je bagatelizują, co ma nierzadko przykre konsekwencje.

Jeśli chcesz nauczyć dziecko korzystać z tego typu środków płatniczych, wyrób dla niego kartę debetową lub przedpłaconą. Można na nich ustalić limity i kontrolować wydawanie pieniędzy przez pociechę. Dzięki temu nauka zarządzania nimi będzie przebiegać w bezpiecznych warunkach. 
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.