Wiadomości z Bytomia

Maj w Muzeum Górnośląskim - wydarzenia

  • Dodano: 2021-05-11 06:30, aktualizacja: 2021-05-10 20:00

Muzeum Górnośląskie zaprasza nas kolejne, interesujące wydarzenia w maju.

Zaraz za naszym ogrodem zaczyna się Czas – biografia Alana Aleksandra Milne’a

Kolejne spotkanie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie związane z biografią Alana Aleksandra Milne’a. Biografia ta jest trochę tajemnicza, trochę zaskakująca, odkrywająca człowieka silnie związanego z rodziną i powinnościami wobec niej, pełnego zaskakującego humoru, a jednak zachowującego dystans wobec otoczenia.

Alan Aleksander Milne – autor jednej z najbardziej znanych książek na świecie – ani przez moment nie podejrzewał, że swoje miejsce w światowej literaturze znajdzie wyłącznie jako autor przygód Kubusia Puchatka, czyli de facto jako pisarz dla dzieci.

  • kiedy?  12 maja 2021 (środa), godz. 17.00
  • gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34 
  • prowadzi: Jolanta Zaczkowska
  • wstęp: 1 zł
  • UWAGA: W związku z ograniczeniami epidemicznymi wprowadzonymi dla Państwa bezpieczeństwa obowiązuje limit 15 osób na wykładzie.

Skarby śląskiej szafy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Czy wiecie, jak wyglądają klocki do zdobienia tkanin, jak prawidłowo zawiązać chustkę zwaną purpurką lub w jaki sposób wykonać misterną koronkę klockową? Zastanawialiście się, jakie nakrycie głowy powinna nosić mężatka z rodziny górniczej, a jakie z rodziny chłopskiej? A może chcielibyście zaprezentować własną interpretację stroju ludowego podczas pokazu mody? Tego lata Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystywanym w aranżacjach współczesnych projektantów.

W ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy”, dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, bytomskie muzeum zaplanowało liczne zajęcia praktyczne i wydarzenia. Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach malowania wstążek i projektowania wzorów za pomocą stempli z tradycyjnymi śląskimi haftami oraz w lekcjach muzealnych związanych z antropologią stroju. Do nieco starszych odbiorców kierowane są warsztaty wykonywania koronki klockowej, malowania fartuchów do strojów rozbarskich oraz – dla osób posiadających własną maszynę – warsztaty szycia i zdobienia toreb. Na zakończenie projektu Muzeum Górnośląskie przygotowało pokaz mody śląskiej – muzealnicy zaprezentują śląskie stroje ludowe z własnych zbiorów, zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach, a na wybiegu zobaczymy nie zawodowe modelki czy modeli, a mieszkańców Bytomia i okolic.


Scenariusz lekcji poświęconej bioróżnorodności śląskich lasów oraz złożoności siatki troficznej wraz z ćwiczeniami i materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w nauczaniu zdalnym wiedzy o przyrodzie

Jakie zwierzęta najczęściej zamieszkują śląskie lasy? Jakie są ich zwyczaje i co stanowi podstawę ich pożywienia? Czy wszystko w leśnym ekosystemie jest połączone? I co by się stało, gdyby pewien element nagle z tego ekosystemu zniknął?

Odpowiedzi na te pytania znajdziemy w czasie lekcji "Po co nam komar?", wykorzysującej ścieżkę edukacyjną powstałą w ramach programu "MUZEUM POD LUPĄ”.


Scenariusz lekcji poświęconej wyposażeniu i wystrojowi śląskiego domu na przełomie XIX i XX wieku wraz z ćwiczeniami i materiałami dydaktycznymi do wykorzystania w nauczaniu zdalnym wiedzy o regionie

Jak dawniej wyglądało życie? Jak wyglądała przestrzeń, w której wyrastały nasze prababcie i nasi pradziadkowie na śląskiej wsi przełomu XIX i XX wieku? Jakie funkcje pełniły poszczególne pomieszczenia i umieszczone w nich meble i przedmioty? To, jak wyglądała i zmieniała się przestrzeń najbliższa, bo domowa, co w niej było istotne oraz jakie miało związki z codziennym życiem, przedstawi lekcja „Z wizytą w śląskim domu”, wykorzystująca ścieżkę edukacyjną powstałą w ramach programu "Muzeum pod lupą”.


Przepis na talent – warsztaty online

Jakie tajemnice kryje w sobie rzeźba Stanisława Szukalskiego "Bolesław Śmiały”? I jaką receptę na talent dawał swoim uczniom sam mistrz, organizując "Twórcownię”? Na te i inne pytania odpowiemy podczas warsztatów online. Dla tych, którzy nie boją się wyzwań i pragną uruchomić drzemiący w każdym z nas talent, mamy bardzo artystyczne i wymagające cierpliwości ćwiczenie.

Stanisław Szukalski miał ogromny talent i potrafił opowiadać niesamowite historie za pomocą skomplikowanych w budowie rzeźb. Ale oprócz talentu wykazywał się również ogromną pracowitością. „Bolesław Śmiały” wymagał od niego aż siedmiu lat pracy. Artysta wiedział, że tylko żmudnym ćwiczeniem swojej sprawności możemy dokonać takich wielkich rzeczy, dlatego do swojej szkoły – "Twórcowni” – zapraszał kandydatów pracowitych, obiecując, że "Twórcownia da im talent”.


Zrób sobie multanki – warsztaty online

Czy wiecie, jak stara jest muzyka?

W trakcie warsztatów online opowiemy Wam o instrumentach wydobywanych przez archeologów w czasie wykopalisk. Pokażemy Wam również multanki – najstarszy instrument muzyczny w naszych muzealnych zbiorach.

Nauczycie się, jak samodzielnie wykonać kopię multanek, jak je ozdobić, aby wyglądały jak te z wykopalisk, oraz oczywiście, jak na nich grać.


Plamotwory – kawowe stwory – warsztaty online

Czy wiecie, czym jest kamuflaż?

To umiejętność ukrywania się najczęściej poprzez udawanie swojego otoczenia. Nie tylko kameleony to potrafią, jest bowiem dużo stworzeń mieszkających w okolicznych lasach, które również stosują kamuflaż.

W ramach warsztatów online porozmawiamy właśnie o tych stworach, ale również poszukamy obrazów w pozornie nic nieprzedstawiających kleksach oraz nauczymy się, że zwykłe „danie plamy” może być świetną bazą dla dzieła sztuki.

Więcej wydarzeń na stronie Muzeum Górnośląskiego.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również