Wiadomości z Bytomia

Majówka w Bytomiu. Sprawdźcie, jakie wydarzenia czekają na mieszkańców!

  • Dodano: 2025-04-23 10:45

Zbliża się długo wyczekiwana majówka, a wraz z nią miejskie obchody Święta Flagi i Konstytucji 3 Maja. Podobnie jak w ubiegłym roku, program majowego świętowania w Parku Miejskim im. hm. Franciszka Kachla będzie mieć piknikowy charakter, w którym nie zabraknie atrakcji dla całych rodzin.

Co w programie?

Trzeciomajowy Rodzinny Piknik w amfiteatrze i na Polanie Piknikowej w Parku Miejskim potrwa od godz. 10.00 do 16.30. Dzień wcześniej, 2 maja władze miasta zapraszają na bytomski Rynek, gdzie odbędzie się Happening z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

- Jak co roku przygotowaliśmy dla bytomian wiele atrakcji związanych z obchodami święta Konstytucji 3 Maja. Występy artystyczne, warsztaty, gry, zabawy, animacje oraz tradycyjny Bieg Konstytucji 3 Maja. Gorąco zachęcam wszystkich mieszkańców, aby sobotę, 3 maja spędzić w rodzinnej atmosferze w Parku Miejskim im. hm. Franciszka Kachla – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. - Z kolei w piątek, 2 maja zapraszam na wspólne świętowanie Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz happening z okazji polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej - dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

2 maja. Happening z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej

Miejskie obchody Święta Flagi rozpoczną się 2 maja o 16.00 na Rynku, gdzie zaplanowano happening z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. W programie nie zabraknie m.in.: malowania flagi na płycie Rynku, wspólnego odśpiewania hymnu Polski, ułożenia flagi, a także wykonania europejskich tańców. Wydarzeniu będzie również towarzyszyć muzyczno-taneczny happening z udziałem artystów: Orkiestry Dętej Power of Winds, Opery Śląskiej, Małego Śląska, Ogólnokształcącej Szkoły Baletowej im. L. Różyckiego oraz WTT – AST Bytom.

3 Maja - tradycyjnie i piknikowo

Trzeciomajowe świętowanie można rozpocząć już o 8:30 od mszy w intencji Ojczyzny i ziemi śląskiej. Msza zostanie odprawiona w kościele św. Trójcy (ul. Kwietniewskiego/Piekarska), następnie o godz. 9:45 tradycyjnie - delegacje złożą kwiaty pod Pomnikiem Wolności przy ul. Piłsudskiego. W uroczystościach wezmą udział m.in. przedstawiciele 34. Śląskiego Dywizjonu Rakietowego OP w Bytomiu oraz Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji z Katowic.

Z kolei od 10:00 przy amfiteatrze w Parku Miejskim im. hm. Franciszka Kachla rozpocznie się Piknik Rodzinny, w ramach którego zaplanowano wiele atrakcji - warsztaty twórcze, kreatywne, plastyczne, literackie, ekologiczne, tworzenia kotylionów, gry przestrzenne i edukacyjne, quiz rodzinny, aktywności sportowe oraz „Książkowy Bazar” przygotowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Podczas pikniku będzie również strefa zdrowia, stoiska profilaktyczne, a także stoisko z wydawnictwami poświęconymi historii Bytomia, które przygotują członkowie Towarzystwa Miłośników Bytomia. Jak zawsze nie zabraknie również stoisk gastronomicznych.

Piknikowi będą towarzyszyć także występy artystyczne dzieci z Młodzieżowych Domów Kultury nr 1 i 2 oraz Studia Baletowego Opery Śląskiej, spotkanie prezydenta Bytomia z dziećmi, przedstawienie teatralne w wykonaniu artystów Teatru Rozbark oraz występ chóru „Wrzosy Jesieni” i Zesołu Studio Piosenki 60+.

Szczegóły wszystkich wydarzeń w ramach Pikniku Rodzinnego dostępne są na plakacie.

Biegacze uczczą Święto Konstytucji 3 Maja

Tradycyjnie już biegacze z Bytomia, ale również innych miast naszego województwa i nie tylko uczczą Święto Konstytucji 3 Maja biegiem po alejkach Parku Miejskiego im. hm. Franciszka Kachla. Bieg rozpocznie się o godz. 10:45, a wszystkie szczegóły dotyczące wydarzenia dostępne są na stronie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Bytomiu

3 maja. Ważny dzień dla Polski i Śląska

W dziejach Polski nie brakuje wydarzeń, które miały wpływ na bieg historii naszego kraju. Z pewnością jednak uchwalenie Konstytucji 3 Maja było tym wydarzeniem, które stanowiło przełom i dało nadzieję Polakom walczącym o utrzymanie niepodległości. Mimo że cztery lata po jej uchwaleniu Polski nie było już na mapie Europy, pozostała na zawsze symbolem walki o niepodległość Rzeczypospolitej, jak również przypominała o najwyższych wartościach i hasłach, jakimi kierowali się jej twórcy.

Uchwalenie Konstytucji 3 Maja przez Sejm Wielki w 1791 roku to szczególne wydarzenie w dziejach Polski i Europy. Była to bowiem pierwsza konstytucja nowożytna w Europie /w rozumieniu jako jeden akt prawny regulujący podstawy ustroju państwa/, a druga, po amerykańskiej na świecie. Dla naszego kraju, otoczonego z trzech stron przez zaborców: Rosję, Prusy i Austrię, była to z kolei ostatnia próba ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów przed upadkiem. Polska pozostawiona sama sobie próbowała ratować swoją niepodległość i suwerenność. Niestety, wobec miażdżącej przewagi zaborców cztery lata później - w 1795 roku - została na 123 lata wymazana z mapy Europy.

Warto dodać, że już w dwa dni po jej uchwaleniu przez Sejm Wielki - dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Przywrócono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, jednak po II wojnie światowej, w roku 1946 władze komunistyczne zabroniły jego publicznego świętowania, a w 1951 roku święto zostało oficjalnie zniesione. Od 1990 roku - 3 maja znów jest oficjalnym świętem państwowym w Polsce, które bez wątpienia jest jednym z najważniejszych polskich świąt, przypomina nam o wysiłkach patriotów – naszych rodaków, którzy podjęli się trudnego zadania reformy państwa polskiego.

3 maja wiążę się także z ważnymi wydarzeniami na Śląsku, które miały miejsce ponad sto lat temu. Wybuch III Powstania Śląskiego, który był ostatnim aktem walki o przyłączenie Górnego Śląska do Polski, znacząco przyczynił się do powrotu części ziem śląskich do macierzy.

Majówka w Bytomiu. Sprawdźcie program!

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również