Szyb Krystyna kończy w tym roku 96 lat! Świętowanie urodzin połączone będzie z akcją sprzątania. Bytomianie apelują o ratunek dla niszczejącego obiektu.
96. urodziny Krystyny już jutro!
Szyb Krystyna będący swego rodzaju ikoną naszego miasta ma już 96 lat. Z tej okazji już jutro szykuje się wielkie świętowanie! Organizatorzy zapraszają na wspólne celebrowanie urodzin wieży Szybu Krystyna. Z tej okazji na uczestników czekać będzie wyjątkowe spotkanie w plenerze, a także urodzinowy spacer po terenach dawnej Kopalni Węgla Kamiennego Szombierki, połączony ze sprzątaniem najbliższego otoczenia jubilatki. Osoby chętne do wzięcia udziału w wydarzeniu spotykają się 26 kwietnia o godzinie 12:00 pod Szybem Krystyna od strony ulicy Zabrzańskiej, na prowizorycznej pętli autobusowej.
Pomóżmy Krystynie odzyskać dawny blask
Krystyna już od dawna nie cieszy się najlepszą kondycją. W 1929 roku ukończono budowę wieży wyciągowej Szybu Kaiser Wilhelm II, czyli dzisiejszą wieżę Szybu Krystyna. Pomimo tego, że obiekt został wybudowany z wytrzymałej cegły klinkierowej, utrzymanie go w nienagannym stanie wymaga przeprowadzania regularnych konserwacji oraz remontów. Niestety planowany na początek kwietnia remont wieży w dalszym ciągu nie wystartował, co niepokoi mieszkańców Bytomia, dla których liczy się los Krystyny.
Zaniepokojeni stanem szybu bytomianie utworzyli petycję, w której apelują o podjęcie natychmiastowych działań, które pomogą przywrócić Krystynie jej dawną świetność.
– W 2029 roku wieża wyciągowa Szybu Krystyna dawnej Kopalni Szombierki będzie obchodziła swoje stulecie. To idealny moment na pozyskanie obiektu i przeprowadzenie jego rewitalizacji tak, aby swoje setne urodziny mógł świętować w nowej odsłonie.
Szyb Krystyna aktualnie jest plądrowany przez amatorów złomu. W internecie krąży wiele relacji video przedstawiających niewłaściwie zabezpieczony obiekt, który systematycznie od miesięcy jest dewastowany. Pomimo zobowiązania o zabezpieczeniu Szybu Krystyna, jakie podjęli obecni właściciele, niewiele z tego wynika i rujnowanie obiektu trwa w najlepsze i przybiera na sile – czytamy w petycji.
Mieszkańcy apelują między innymi o zabezpieczenie środków na wykup Szybu Krystyna w budżecie miasta, wpisanie obiektu do Gminnego Programu Rewitalizacji Bytom 2020+ oraz zgłoszenie rewitalizacji Szybu Krystyna do kolejnej edycji Funduszu Sprawiedliwej Transformacji.
Jeśli i wy chcecie podpisać petycję, możecie to zrobić w TYM MIEJSCU.
Niech tegoroczne urodziny Krystyny będą początkiem realnych działań. Bo choć lat przybywa, to nadzieja na odzyskanie dawnego blasku obiektu wciąż tli się w sercach bytomian.