Zakończyła się jedna z największych w Polsce imprez modelarskich, która od wielu lat przyciąga miłośników modelarstwa nie tylko z naszego kraju, ale również z wielu krajów europejskich. W Bytomiu - Szombierkach podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego wzięło udział prawie 350 wystawców z Polski, Litwy, Czech, Słowacji, Węgier oraz Szwecji. Na zakończenie dwudniowej imprezy w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach nagrodzono najlepsze modele wystawione podczas Festiwalu.
Modele to dla nich pasja
Mogą być z polistyrenu, kolorowych metali, żywicy czy drewna, wykonane technikami, jakie wykorzystuje się w jubilerstwie, elektronice, rzeźbiarstwie czy malarstwie. Mowa o modelach, które zobaczyliśmy w Hali na Skarpie w Bytomiu - Szombierkach przy ul. Frycza Modrzewskiego. Warto podkreślić, że konstruowanie, dopasowywanie i klejenie to wielka pasja modelarzy. Każdego dnia potrafią spędzić wiele godzin nad modelem, by później pokazać go światu np. podczas bytomskiego konkursu, który co roku gromadzi fanów modelarstwa z Polski i zagranicy.
Impreza ma co roku charakter otwarty, to znaczy, że każdy może wystawić swój model (po wcześniejszej rejestracji) albo po prostu przyjść i pooglądać wystawione prace. Dla modelarzy co roku jest to okazja, aby poznać się osobiście, podyskutować o swojej pasji i wymienić poglądy. Oczywiście festiwal to konkursy, więc jest tez rywalizacja i pewne emocje.
Dla zwiedzających z kolei jest to okazja, aby ciekawie spędzić czas oglądając modele lotnicze, pancerne, dioramy, figurki itd. Bytomski Festiwal to również pasjonująca lekcja historii i techniki na żywo, okazja do pooglądania grup rekonstrukcyjnych, poznania dorobku klubów modelarskich, porozmawiania z modelarzami a w końcu do zakupienie swojego pierwszego modelu.
Podczas XVIII Międzynarodowego Festiwalu Modelarskiego odbywają się także dwa memoriały upamiętniające w szczególny sposób osoby związane z Bytomiem. Są to memoriał im. Edwarda Boniego i płk Jana Białego.
Warto dodać, że w niedzielę 26 marca, podczas drugiego dnia imprezy, nagrodzono najlepsze modele w różnych kategoriach. Wyróżnieni modelarze odebrali nagrody, puchary oraz dyplomy z rąk prezydenta Bytomia Mariusza Wołosza, który objął patronat nad Międzynarodowym Festiwalem Modelarskim, a także m.in. bytomskich radnych oraz dyrektora Oddziału IPN w Katowicach, dr. Andrzeja Sznajdera.
Memoriał Edwarda Boni - Grand Prix festiwalu
Edward Boni urodził się w 1931 we Lwowie, gdzie przeżył II wojnę światową i po jej zakończeniu, w ramach tzw. repatriacji, jako 12-letni chłopiec przyjechał z rodzicami do Bytomia. Na stałe związał się z tym miastem i Śląskiem, spędził w nim całe życie. Jako dyrektor wielkiego przedsiębiorstwa, na Śląsku i Zagłębiu był osobą publiczną. Jego wielką pasją było modelarstwo redukcyjne, które aktywnie przez całe życie promował. Memoriał organizowany jest od 2005 roku w uznaniu zasług Edwarda Boni dla polskiego modelarstwa redukcyjnego.
Memoriał pamięci płk Jana Białego
Drugi memoriał poświęcony jest pamięci płk Jana Białego, uczestnika trzech wojen - I wojny światowej, wojny polsko-bolszewickiej i II wojny światowej. Jan Biały był pilotem, cichociemnym oraz powstańcem warszawskim. Pułkownik Jan Biały to postać niezwykła - bohater i patriota, urodzony w Krakowie, po wojnie aż do śmierci mieszkaniec Bytomia. Od 2013 organizowany jest memoriał Jego imienia - za najciekawszy model samolotu związany z osobą płk. Białego.