Wiadomości z Bytomia

Prezydent Bytomia rozmawiał z młodzieżą o perspektywach rozwoju miasta

  • Dodano: 2023-03-27 11:00

W piątek, 24 marca w Biurze Promocji Bytomia odbyła się dyskusja o Bytomiu widzianym oczami młodych. Studenci i uczniowie szkół ponadpodstawowych rozmawiali z prezydentem, radnymi i przedstawicielami stowarzyszeń o przyszłości miasta.

Dyskusja odbyła się w ramach projektu Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej realizowanego przez Instytut Roździeńskiego. Piątkowe spotkanie było podzielone na trzy części.

Wizja miasta

W pierwszym panelu „Bytom, miasto dla młodych?”, młodzież rozmawiała z prezydentem Mariuszem Wołoszem m.in. o wizji miasta młodych, perspektywach rozwoju Bytomia, praktycznych aspektach zarządzania miastem oraz migracji. Młodzież pytała m.in. o rewitalizację Bytomia, rozwój bazy sportowej i mieszkaniowej oraz perspektywy zatrudnienia w mieście. Prezydent odniósł się też do działalności Młodzieżowej Rady Miejskiej w Bytomiu i możliwości kształcenia na uczelniach wyższych w mieście.

Druga część zatytułowana „Śląska Karta Młodzieży w Bytomiu” poświęcona była potrzebom i partycypacji młodych, a do dyskusji zaproszeni zostali przewodniczący Rady Miejskiej Michał Staniszewski i radny Maciej Bartków. W trzecim panelu „Jak wspierać aktywność obywatelską w Bytomiu” udział wzięła Aleksandra Prajs, kierowniczka Biura Promocji Bytomia.

W wydarzeniu wzięło udziało około 40 studentów i uczniów szkół ponadpodstawowych z Bytomia oraz sąsiednich miast, w tym uczniowie IV Liceum Ogólnokształcącego oraz Zespołu Szkół Gastronomiczno - Hotelarskich.

Po zakończonym panelu część uczestników przeprowadziła na bytomskim rynku ankietę, przepytując młodych bytomian na temat potrzeb i jakości życia w mieście.

Demokracja i aktywność

Projekt Młodzieżowa Akademia Demokracji Lokalnej, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Instytutu Roździeńskiego, został zainicjowany przez młodzież z Województwa Śląskiego. Jego celem jest m.in. zgłębienie znaczenia demokracji i instytucji demokratycznych, wpisujące się w obchody Europejskiego Roku Młodzieży.

W ramach trwającego 15 miesięcy projektu, zaplanowanych jest mnóstwo działań. Jedną z kluczowych części projektu stanowi seria spotkań i wydarzeń umożliwiających bezpośrednie spotkanie młodzieży z osobami odpowiedzialnymi za politykę. W ramach tych spotkań młodzież odwiedza poza Bytomiem, Gliwice, Katowice, Dąbrowę Górniczą, Siemianowice Śląskie i Mikołów.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również