Wiadomości z Bytomia

Trwają remonty i bieżące konserwacje budynków Bytomskich Mieszkań

  • Dodano: 2020-07-21 09:45

Roboty instalacyjne, budowlane, stolarskie, zduńskie, kominiarskie oraz związane z instalacją centralnego ogrzewania. To najczęściej zlecane prace przez pracowników w budynkach zarządzanych przez Bytomskie Mieszkania. Od 1 stycznia 2020 roku na realizację bieżących remontów i konserwacji wydano już prawie 3,2 mln zł, a w najbliższym czasie planowane są roboty na kwotę około 3,9 mln zł.

Zasób mieszkaniowy należący do Bytomskich Mieszkań jest ogromny, co wiąże się z koniecznością wykonywania wielu remontów i bieżącej konserwacji budynków – mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

Tylko w pierwszym półroczu 2020 roku mimo wpływu pandemii koronawirusa na miejski budżet wydaliśmy już około 3,2 mln zł. W sumie do końca roku na remonty i bieżące naprawy planujemy wydać ponad 7 mln zł – dodaje prezydent Mariusz Wołosz.

W ramach realizowanych robót remontowych i naprawczych największą kwotę wydano na gruntowne wyremontowanie 30 lokali na kwotę prawie 1,2 mln zł oraz bieżące konserwacje i działania Pogotowia Technicznego w budynkach zarządzonych przez Punkty Obsługi Mieszkańca – ponad 1,1 mln zł. Warto również dodać, że najczęściej realizowanymi robotami przez dział techniczny są prace instalacyjne i ogólnobudowlane, między innymi: wymiana instalacji grzewczej w kotłowni, usuwanie awarii elektrycznych, naprawa instalacji gazowej, sanitarnej i wodno-kanalizacyjne, remonty stropów, kominów, naprawy tynków oraz prace związane z usuwaniem awarii, w tym: wymiana stropów, zabezpieczenia gzymsów, remonty dachów po pożarach czy wymiana przepalonej instalacji elektrycznej. Łącznie na te prace w pierwszym półroczu 2020 roku wydano 324 tys. zł.

Ponadto Bytomskie Mieszkania wykonują również niezbędne naprawy i roboty zduńskie, stolarskie, a także usługi kominiarskie, które kosztowały w ostatnich sześciu miesiącach ponad 470 tys. zł. Warto podkreślić, że wiele prac, jakie konieczne są do wykonania muszą zostać poprzedzone ekspertyzami, analizami, opiniami specjalistów oraz koniecznością projektowania, na które jednostka w pierwszym półroczu wydała ponad 50 tys. zł.

Potrzeby związane z remontami i bieżącymi naprawami są ogromne, dlatego w drugim półroczu planujemy przeznaczyć blisko 3,9 mln zł na dalsze prace realizowane przez Bytomskie Mieszkania  – mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Najwięcej przeznaczymy na remonty i modernizacje lokali mieszkalnych – ponad 2 mln zł, bieżące konserwacje – ponad 632 tys zł, usługi kominiarskie – prawie 400 tys. zł oraz roboty instalacyjne i ogólnobudowlane na kwotę ponad 200 tys. zł – dodaje Waldemar Gawron.

Warto podkreślić, że w budynkach, gdzie lokatorzy mają spore zaległości, nie będą prowadzone  duże remonty, a jedynie doraźne prace zabezpieczające – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W naszym mieście ponad 13 tysięcy osób w Bytomiu ma zaległości czynszowe na łączną kwotę około 400 mln zł. Za te środki moglibyśmy wyremontować gruntownie przykładowo 300 zniszczonych dachów, 700 zdewastowanych klatek schodowych i przeprowadzić termomodernizację 120 budynków – dodaje prezydent Wołosz.

Problem zaległości czynszowych dotyczy wielu miast w naszym kraju, które co roku generują milionowe straty spowodowane brakiem lub nieregularnymi wpłatami z tytułu czynszu za lokale mieszkalne i użytkowe. W Bytomiu już 13 297 osób zalega z opłatami za czynsz w lokalach mieszkalnych /11 704 osoby/ lub użytkowych /1593 osoby/ należących do gminy. Kwota tych zaległości jest ogromna, bowiem wynosi już ponad 397 mln zł, z czego 197 mln zł stanowi zadłużenie związane z gminnymi lokalami mieszkalnymi i użytkowymi, a około 190 mln to odsetki od niezapłaconych rachunków.

W 2019 roku Bytomskie Mieszkania zawarły porozumienie z Krajowym Rejestrem Długów, który umożliwia odzyskiwanie należności od nieuczciwych lokatorów. Od maja 2019 roku, kiedy podpisano umowę z KRD do marca 2020 roku do Krajowego Rejestru Długów wpisano już około 800 osób, dzięki czemu udało się odzyskać około 600 tys. zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.