Wiadomości z Bytomia

Bezpieczne wakacje: Jak ochronić mieszkanie przez włamaniem? Policja radzi

 • Dodano: 2023-08-08 13:00

Wakacje to wzmożony czas wyjazdów. To okres, w którym udajemy się na wyczekiwany wypoczynek. Pamiętajmy, że to także czas zwiększonej aktywności osób zajmujących się kradzieżami i włamaniami do domów i mieszkań. Dlatego policjanci apelują o zwiększenie czujności oraz o szczególne zwracanie uwagi na to, w jakim stanie pozostawiamy nasz dobytek. Poniżej mundurowi przekazują kilka praktycznych rad w tym zakresie.

Jak ochronić mieszkanie prze włamaniem?

 • przed wyjazdem na urlop poprośmy sąsiada lub inną zaufaną osobę o to, żeby podczas nieobecności zaopiekowała się domem czy mieszkaniem, zabrała ze skrzynki pocztowej przychodzącą korespondencję i ulotki.
 • przed wyjazdem zamknij wszystkie drzwi i okna. Pamiętaj również, aby zamknąć okienka piwniczne i innych pomieszczeń gospodarczych, przez które można przedostać się do domu.
 • zainwestujmy w rolety antywłamaniowe, atestowane zamki, alarm połączony z monitoringiem, czujniki ruchu i dobre oświetlenie terenu. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Warto za to, poprzez odpowiednie zabezpieczenia, zniechęcić przestępców do wyboru swojego mieszkania lub domu. Pamiętajmy, złodziej, typując miejsce włamania, wybierze to z zabezpieczeniami łatwiejszymi do pokonania.
 • nie zostawiaj kluczy w "dobrych schowkach" (pod wycieraczką, za doniczką na oknie, za framugą drzwi). Złodziej często zna te miejsca nie gorzej od Ciebie.
 • nie pozostawiaj w drzwiach żadnych kartek z informacją, gdzie jesteś i o której, włamywacz bardzo lubi gwarancje, że w domu nikogo nie ma.
 • zdjęcia z wakacji w mediach społecznościowych zamieszczajmy dopiero po powrocie, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Miejmy na uwadze, że internet może być źródłem informacji dla złodzieja.
 • Unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Takie "dobre schowki" jak szafa z bielizną, doniczka z kwiatami, książki czy cukiernica są bardzo dobrze znane włamywaczom i penetrowane przez nich w pierwszej kolejności.
 • jeżeli wyjeżdżasz na dłużej, przekaż do przechowania cenne dla Ciebie rzeczy osobom godnym zaufania.
 • zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (komputer, telewizor, kamera), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja. Sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki), w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania.
 • nie zapomnij o ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniu swojego domu, mieszkania, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
 • poznaj swojego sąsiada. Dobrze znający się i zorganizowani sąsiedzi mogą skutecznie przeciwstawić się włamaniom, kradzieżom i chuligaństwu. Porozmawiaj z sąsiadem o bezpieczeństwie w Waszym miejscu zamieszkania, ustalcie jak zachować „sąsiedzką czujność”.
 • dzwoń na Policję, jeżeli zobaczysz nieznajomego, próbującego otwierać drzwi u sąsiada, a wiesz, że nie ma go w domu lub zauważysz podejrzanie zachowujące się osoby na klatce schodowej, przed blokiem lub na parkingu.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również