Wiadomości z Bytomia

Przedsiębiorcy w Bytomiu korzystają w pomocy miasta w czasie pandemii

  • Dodano: 2020-05-28 10:30, aktualizacja: 2020-06-04 10:45

Powołany 26 marca zespół roboczy ds. pomocy bytomskim przedsiębiorcom cały czas pracuje, a wpływające do niego wnioski na bieżąco są weryfikowane. Do tej pory zrealizowaliśmy już 375 wniosków, a z budżetu miasta na pomoc przedsiębiorcom wydano ponad ćwierć miliona zł – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Przypomnijmy, że o pomoc ze strony Miasta mogą się starać przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek pandemii koronawirusa. Firmy mogą otrzymać ulgi w opłatach cywilnoprawnych oraz administracyjnych, a także zwolnienie z podatku od nieruchomości lub przedłużenie terminów płatności rat podatku od nieruchomości. Od dnia powołania zespołu roboczego, tj. 26 marca do 25 maja zrealizowano łącznie 375 wniosków na łączną kwotę ponad 261 000 zł, z czego najczęściej wybieraną przez przedsiębiorców możliwością skorzystania z pomocy była obniżka czynszu za lokale użytkowe – łącznie zrealizowano 307 wniosków na kwotę ponad 191 000 zł, z czego aż 187 wniosków na kwotę prawie 125 000. zł tylko w kwietniu. Bytomscy przedsiębiorcy korzystali również z umorzenia opłat z tytułu dzierżawy nieruchomości oraz umorzeń z tytułu zajęcia pasa drogowego – łącznie prawie 50 wniosków na kwotę ponad 40 000 zł.

Warto również dodać, że przedsiębiorcy korzystają także ze zwolnień i ulg oferowanych przez Miasto w zakresie podatku od nieruchomości. Do tej pory wpłynęło ponad 140 wniosków.

Warto także podkreślić, że Powiatowy Urząd Pracy w Bytomiu realizuje rządowy program związany z Tarczą Antykryzysową. Największą kwotę, bo aż 18,4 mln zł wypłacono w formie jednorazowych pożyczek mikroprzedsiębiorcom, a nabór wniosków, których do tej pory zrealizowano prawie 3700, trwa nadal. PUP wypłacił także dofinansowania dla przedsiębiorców będących osobą fizyczną niezatrudniającą pracowników – 340 000 zł oraz dofinansowuje części kosztów wynagrodzeń pracowników (złożono 345 wniosków dla 1500 pracowników, a kwota wypłaconych dofinansowań przekroczyła już 1,2 mln zł).

Przypominamy również, że na stronie www.bytom.pl - Tarcza antykryzysowa - pracodawca, pracownik, NGO – przedsiębiorcy znajdą wszystkie informacje dotyczące pomocy skierowanej do nich przez Gminę Bytom oraz rządowe propozycje związane z Tarczą Antykryzysową.

Komentarze (1)    dodaj »

  • Covid 19

    O czym gadka sanepid w Bytomiu to jest jakaś paranoja

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również