Wiadomości z Bytomia

Produkty pilotażu

  • Dodano: 2018-04-03 09:45

Aby przeprowadzić odnowę miasta, najpierw trzeba wyznaczyć kierunek działań, a później  dokonać gruntownej analizy stanu obecnego.

Kiedy prezydent Damian Bartyla zgodził się na propozycję ówczesnego ministra rozwoju o przystąpieniu do pilotażu rewitalizacji, trudno nam było wyobrazić sobie, jak to będzie wyglądało w praktyce. Po roku mamy już pierwsze efekty pilotażu. A to dopiero półmetek.

Często słychać, że o rewitalizacji się mówi, a niewiele się dzieje. Żeby jednak działania były widoczne, trzeba stworzyć ich podwaliny. W przypadku miasta tak zdegradowanego, jak Bytom - dokonać m.in. inwentaryzacji stanu technicznego budynków i przeprowadzić badania na temat tego, jak żyje się ludziom, jak postrzegają nas inni.

Dlatego latem i jesienią ubiegłego roku sporo pracy mieli ankieterzy, którzy prowadzili w naszym mieście badania na temat jakości życia i postaw mieszkaniowych lokatorów zasobu komunalnego. Pytali też przedsiębiorców z branży budowlanej czy warto inwestować w Bytomiu, a klasę kreatywną (artystów, dziennikarzy i studentów) z ościennych miast o to, co musi się zmienić, żeby Bytom był atrakcyjnym miejscem do zamieszkania. W tym numerze piszemy o wynikach tych badań.

Bytom, w ramach pilotażu rewitalizacji, do prac nad oceną stanu miasta angażuje podmioty zajmujące się partycypacją społeczną - stowarzyszenia i firmy konsultingowe, które wspólnie z mieszkańcami obszarów zdegradowanych, diagnozują problem występujący na danym terenie i proponują jego rozwiązanie. Tak powstały koncepcje programowo-organizacyjne i plany działania dla poszczególnych kwartałów pilotażu. To bardzo ważna dokumentacja, bo powstała na bazie wypracowanych koncepcji z udziałem mieszkańców. To bytomianie zamieszkujący kwartały pilotażu powiedzieli konsultantom, jak ma wyglądać ich okolica, a oni przenieśli to na makietę 3D, a później przelali na papier. Już niebawem będziemy mogli się przekonać, że rozmowy w trakcie warsztatów przekładają się na konkretne działania.

Razem z organizacjami pozarządowymi pracowano także nad koncepcją regrantingu. W ramach tego zadania odbyły się warsztaty z udziałem przedstawicieli trzeciego sektora, a także debata publiczna na temat wdrażania mechanizmu finansowania działań ngo. Pytaliśmy przedstawicieli organizacji pozarządowych, jak ma wyglądać regranting w Bytomiu. Z wymyślonego przez nich mechanizmu korzystać będzie operator regrantingu – Fundacja Inicjatywa, która ogłosi konkursy na działania społeczne, przyzna dotacje i pomoże w ich rozliczaniu. Nabory na konkursy przewidziane są na maj 2018 r.

W ramach pilotażu rewitalizacji opracowaliśmy też specjalny poradnik dla wszystkich, którzy chcieliby coś zmienić w swoim otoczeniu, mają pomysł, ale nie mają pieniędzy. Poradnik zawiera praktyczne przykłady miejsc, jak starać się o pieniądze ze źródeł zewnętrznych, jak tworzyć wnioski i, jakich błędów unikać, zwłaszcza przy ich rozliczaniu.

Dzięki udziałowi w pilotażu rewitalizacji, miasto dysponuje dokumentacją, na podstawie której będzie mogło podjąć odpowiednie działania. Niemniej będzie ona także pomocna dla innych polskich miast, w których występuję podobne problemy.

Jeszcze w tym roku będzie można przekonać się, że warto brać udział w konsultacjach społecznych i mówić konsultantom o swoich pomysłach na najbliższe otoczenie. W przyszłym roku ruszą prace w Rozbarku, Śródmieściu i Bobrku, według koncepcji wypracowanych przez samych mieszkańców.

Warto wspomnieć, że najważniejszym jednak, który powstał w ramach pilotażu jest "Gminny Program Rewitalizacji. Bytom 2020+".

Komentarze (2)    dodaj »

  • Turysta

    W pierwszej kolejności remont ul dworcowej "deptak" stan szczegolnie niebezpiecznych podczas spacerów.

  • janko_emigrant

    To proste. 1. Odnowa wszystkiego. 2. Nie ma nic, wszystko zniszczone, zdegradowane. Nad czym tu myśleć?

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również