Wiadomości z Bytomia

Prezydent spotkał się z mieszkańcami Miechowic w sprawie szkód górniczych

  • Dodano: 2021-02-11 06:30, aktualizacja: 2021-02-10 17:48

Omówienie roli i zadań samorządu związanych ze sprawami górniczymi, kwestia wypłaty odszkodowań przez zakład górniczy oraz plany związane z eksploatacją węgla kamiennego przez KWK "Bobrek - Piekary", były głównymi tematami trójstronnego spotkania.

W spotkaniu (8 lutego) wzięli udział przedstawiciele władz miasta, mieszkańcy Miechowic oraz reprezentanci KWK "Bobrek - Piekary" i spółki Węglokoks SA.

- Chcemy, aby mieszkańcy mogli spotykać się z przedstawicielami kopalni oraz spółki węglowej, celem omówienia wszystkich najważniejszych spraw dotyczących szkód górniczych, jakie powstają w Bytomiu - mówił podczas poniedziałkowego spotkania prezydent Bytomia Mariusz Wołosz - Ważne, aby wszystkie strony rozmów wypracowały wspólne rozwiązania, które będą minimalizować skutki eksploatacji górniczej w naszym mieście - podkreślał prezydent Mariusz Wołosz.

W trójstronnym spotkaniu z udziałem władz Bytomia, pracowników Wydziału Inżynierii Środowiska, mieszkańców Miechowic oraz reprezentantów Węglokoksu SA oraz kopalni "Bobrek - Centrum", jednym z głównych tematów była kwestia likwidacji szkód górniczych. Przedstawiciele władz miasta podkreślali, że sprawy związane z naprawianiem szkód górniczych reguluje prawo geologiczne i górnicze, a osoby poszkodowane wskutek szkód górniczych muszą kierować swoje roszczenia bezpośrednio do zakładu górniczego odpowiedzialnego za powstałe szkody.

Warto dodać, że mieszkańcy dopytywali także przedstawicieli kopalni o plan ruchu zakładu górniczego w kwestii wydobycia węgla kamiennego w rejonie Miechowic, likwidację zgłoszonych już szkód w budynkach, a także o aktualnie prowadzoną eksploatację węgla kamiennego przez KWK "Bobrek-Piekary".

W trakcie rozmów omówiono między innymi kwestię kontaktu i sposobu przekazywania bezpośrednich informacji o wstrząsach górniczych na terenie miasta oraz udziału przedstawicieli miasta w oględzinach miejsc dotkniętych skutkami szkód wywołanych eksploatacją węgla kamiennego.

Na prośbę mieszkańców pracownicy Wydziału Inżynierii Środowiska biorą udział w oględzinach miejsc, w których stwierdzono szkody górnicze

Na miejskiej stronie działają zakładki poświęcone występującym w mieście wstrząsom i szkodom górniczym, gdzie mieszkańcy mogą zapoznać się z aktualnymi informacjami- mówił zastępca prezydenta Waldemar Gawron.

Warto podkreślić, że na stronie www.bytom.pl w zakładce Szkody Górnicze mieszkańcy miasta mogą zapoznać się z kompleksową informacją dotyczącą składania wniosków o odszkodowanie za szkody górnicze zarówno w budynkach, gruntach czy uprawach, pobrać odpowiednie wnioski o naprawę szkód, a także uzyskać informacje o bieżących wstrząsach, jakie wystąpiły na terenie gminy - zakładka Wstrząsy Górnicze

Podczas poniedziałkowego spotkania podjęto także decyzję, że w drugim kwartale roku odbędzie się kolejne spotkanie z mieszkańcami Miechowic oraz przedstawicielami kopalni i spółki Węglokoks SA, celem omówienia spraw związanych z występowaniem i usuwaniem szkód górniczych.

- Miasto zawsze deklaruje chęć współpracy i rozmów oraz pomoc w celu rozwiązania spraw związanych z występowaniem szkód górniczych. Dotykają one zarówno majątku komunalnego, jak również prywatnego - mówi podczas spotkania Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia - Musimy jednak przyznać, że wpływ na ujawnianie się szkód ma również infrastruktura a nie tylko eksploatacja prowadzona na terenie naszego miasta - podkreślał Michał Bieda.

Poniedziałkowe spotkanie było okazją dla przedstawicieli mieszkańców Miechowic do bezpośredniej rozmowy w władzami kopalni, kolejne takie spotkanie odbędzie się w drugim kwartale, również wtedy głównym tematem będzie działalność kopalni i sprawy związane z występowaniem i usuwaniem szkód wywołanych jej działalnością.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.