Wiadomości z Bytomia

Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do budynku przy Siemianowickiej 105 b w Bytomiu

  • Dodano: 2021-02-01 06:30, aktualizacja: 2021-01-31 13:43

Budynek przy ul. Siemianowickiej 105b po gruntownej modernizacji ma już pierwszych lokatorów.

29 stycznia trzech mieszkańców naszego miasta podpisało umowy i otrzymało klucze do swoich nowych lokali. Do 54 mieszkań wprowadzą się bytomianie, którzy musieli opuścić swoje dotychczasowe mieszkania ze względu na ich zły stan techniczny, osoby z niepełnosprawnościami, osoby, które opuściły pieczę zastępczą, czy mieszkańcy dotknięci przemocą domową.

- Rozpoczynamy zasiedlanie budynku przy ul. Siemianowickiej 105b. Tutaj nowy wygodny dom będą mieli bytomianie, którzy rozpoczynają nowe życie po opuszczeniu pieczy zastępczej, zmagają się z niepełnosprawnościami, czy osoby, które musiały opuścić dotychczasowe lokum ze względu na zły stan techniczny budynku - mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz -Cieszę się, że możemy dzisiaj przekazać pierwsze trzy lokale mieszkańcom naszego miasta, którzy po podpisaniu umów i otrzymaniu kluczy mogą wprowadzić się do nowych mieszkań - dodaje prezydent Bytomia.

- Jestem bardzo zadowolona z nowego mieszkania, w tak ładnym budynku. Chciałam podziękować prezydentowi Bytomia za wsparcie i pomoc, jaką otrzymałam od miasta - mówiła odbierając dzisiaj klucze do nowego mieszkania Pani Marianna z Bytomia.

Siemianowicka 105b. Najpierw przejęcie potem modernizacja i zasiedlenie

Budynek przy ul. Siemianowickiej 105b jest jednym z trzech przejętych przez gminę Bytom od osoby prawnej w latach 2015 - 2016. Jego modernizacja rozpoczęła się w sierpniu 2018 roku i trwała do września 2020 roku. W grudniu ubiegłego roku zakończono realizację inwestycji, która umożliwiła skomunikowanie budynków przy ul. Siemianowickiej 105 a, b, c oraz znajdujących się w tym rejonie przedsiębiorstw z drogą krajową nr 94.

W ramach prowadzonych prac w budynku przy ul. Siemianowickiej 105b wyremontowano między innymi: klatki schodowe, dach, wykonano termomodernizację budynku, zamontowano windy, centralne ogrzewanie, jak również wnętrza lokali wraz z instalacjami w budynku. W sumie wyremontowano 54 lokale o powierzchni 2 tys. 630 mkw. za kwotę ponad 8 mln zł, z czego prawie 3 mln to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego. Warto podkreślić, że zgodnie z umową zawartą z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, wszystkie 54 lokale mieszkalne przeznaczony zostały na lokale z najmem socjalnym.

- Zgodnie z umową z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, ale również uchwałą Rady Miejskiej z lutego 2020 roku wszystkie 54 lokale zostaną przyznane osobom lub rodzinom uprawnionym do zawarcia umowy najmu lokalu socjalnego - mówi Waldemar Gawron, zastępca prezydenta Bytomia.

Pierwsi lokatorzy wprowadzą się do budynku przy Siemianowickiej 105b w Bytomiu - wnętrza mieszkań

Warto dodać, że część lokali miasto przeznaczyło dla osób z orzeczeniem niepełnosprawności, a także dla osób bezdomnych, które objęte zostały indywidualnym programem wychodzenia z bezdomności. Najwięcej lokali gmina przeznaczyła dla osób, które opuszczają rodzinną lub instytucjonalną pieczę zastępczą /łącznie 20 lokali/, zostały przekwaterowane z budynków lub lokali z uwagi na ich zły stan technicznych /18 lokali/ oraz osób ze znaczną niepełnosprawnością lub wychowujące niepełnosprawne dziecko /7 lokali/. Pozostałe dziewięć lokali trafi z kolei do innych osób uprawnionych do otrzymania lokali z najmem socjalnym.

- Bytomskie Mieszkania są przygotowane do zasiedlenia wszystkich 54 lokali z najmem socjalnym w budynku przy ul. Siemianowickiej 105b - mówi Monika Trzcionkowska, dyrektor Bytomskich Mieszkań - Mieszkańcy uprawnieni do najmu lokalu socjalnego są na bieżąco przez nas informowani. Po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia oraz dopełnieniu formalności i zawarciu umowy otrzymują klucze do mieszkań i mogą rozpocząć zasiedlanie przyznanego lokal - podkreśla Monika Trzcionkowska.

Ponad 10 mln zł na całą inwestycję

Przypomnijmy również, że oprócz modernizacji budynku przy ul. Siemianowickiej 105b, która kosztowała ponad 8 mln zł, spore nakłady gminy poniosła w związku z przebudową drogi - 540 tys. zł, budową kanalizacji deszczowej i oświetleniowej - 924 tys. zł oraz realizowanej przez Bytomskie Przedsiębiorstwo Komunalne Sp. z o.o. budowy kanalizacji sanitarnej i pompownię ścieków - około 1 mln zł. Tym samym łącznie wydano blisko 10,5 mln zł.

Gmina planuje w kolejnych latach modernizację dwóch pozostałych budynków przy ul. Siemianowickiej 105a i 105e, a ich remont oraz odnowa umożliwi pozyskanie dla miasta kolejnych lokali mieszkalnych.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również