Wiadomości z Bytomia

Koncert muzyki dawnej Muzeum Górnośląskiego

  • Dodano: 2022-03-17 06:30, aktualizacja: 2022-03-17 06:39

Porywający duet składający się z klawesynu i wiolonczeli wystąpi w najbliższą niedzielę 20 marca o godzinie 12.00 w Sali koncertowej Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu.

Zespół Cohaere duo tworzą Monika Hartmann (wiolonczela) i Natalia Olczak (klawesyn).  Przepełnione emocjami i nieustannie poszukujące duo dąży do wspólnego celu, którym jest kreowanie wyjątkowej przestrzeni muzycznej oraz obdarzanie  słuchaczy głębią smaku i dźwięku.

Data koncertu została wybrana nieprzypadkowo. Przypadający 21 marca pierwszy dzień wiosny to również data urodzin wielkiego kompozytora i organisty Jana Sebastiana Bacha.  Dlatego Europejska Sieć Muzyki Dawnej REMA co roku właśnie w ten dzień zaprasza do świętowania i słuchania europejskiej muzyki średniowiecza, renesansu i baroku. 

Z okazji Dnia Muzyki Dawnej, obchodzonego w tym roku po raz dziesiąty, Muzeum Górnośląskie w Bytomiu zaprasza na niezwykły koncert. 20 marca o godz. 12.00 w Sali G.G. Gorczyckiego, dwie utalentowane artystki młodego pokolenia – Monika Hartman i Natalia Olczak - wykonają dla Państwa przepełnione emocjami sonaty włoskich i francuskich kompozytorów. Usłyszymy m.in. sonaty na wiolonczelę i basso continuo takich kompozytorów jak Antonio Vivaldi, Michel Corrette i Giovanni Platti.

Sala imienia pochodzącego z Rozbarku barokowego kompozytora Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego znajdująca się w zabytkowym budynku Muzeum Górnośląskiego jest idealnym miejscem do prezentacji muzyki dawnej.  To nadal jedna z najlepszych przestrzeni koncertowych na południu kraju, choć wybudowano ją ponad 100 lat temu. Można się o tym przekonać, przychodząc do Muzeum w samo południe z najbliższą niedzielę. 

  • 20 marca 2022 (niedziela), godz. 12.00
  • Muzeum Górnośląskie w Bytomiu, ul. W. Korfantego 34
  • bilety dostępne w kasach biletowych Muzeum
  • cena: 25 zł (bilet normalny) i 15 zł (bilet ulgowy)

Repertuar niedzielnego koncertu:

  • Antonio Vivaldi Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll, RV 42 (Preludio Largo, Allemanda Andante, Sarabanda, Gigue Allegro)
  • Michel Corrette Sonata na wiolonczelę i basso continuo d-moll ze zbioru „Le delices de la solitude”, op. 20 (Allegro, Aria I, Aria II, Allegro Staccato)
  • Giovanni Benedetto Platti Sonata na wiolonczelę i basso continuo g-moll, nr 1 (Adagio, Non presto, Largho, Allegro)
  • Michel Corrette Suita klawesynowa F-dur ze zbioru „Premier Livre de Pièces pour le Clavecin”, nr 3 op. 12 (Prélude, L’Héroine. Allemande, La dégourdie, 5 doubles, Les Bot[t]es de sept lieues, Les Étoiles, Rondeau)
  • Giovanni Benedetto Platti Sonata na wiolonczelę i basso continuo C-dur, nr 3 (Adagio, Allegro, Grave, Allegro).
Koncert muzyki dawnej Muzeum Górnośląskiego / fot. Muzeum Górnośląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również