Wiadomości z Bytomia

Kadencja prezydenta na półmetku

  • Dodano: 2021-05-20 06:30, aktualizacja: 2021-05-19 21:54

Skuteczne zarządzanie, uwaga skupiona na najważniejszych sprawach miasta, wreszcie szereg działań inwestycyjnych i społecznych, które zmieniają Bytom.

19 maja minęło 2,5 roku od zaprzysiężenia prezydenta Mariusza Wołosza

Półmetek kadencji to dobry czas na podsumowanie najważniejszych działań i przybliżenie planów na przyszłość.

- Ostatnie 30 miesięcy to czas intensywnej pracy. W ciągu 2,5 roku rozwiązaliśmy problem nielegalnego składowania odpadów w Bytomiu, rozpoczęliśmy prace nad poprawą infrastruktury drogowej i sportowej, skupiliśmy się na rozwoju przedsiębiorczości. I co najważniejsze, do rozmów o wszystkich ważnych spawach naszego miasta oraz do współdecydowania o kształcie Bytomia zapraszamy mieszkańców. Nie wyobrażam sobie podejmowania ważnych dla bytomian decyzji bez konsultacji z mieszkańcami - podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Pierwszym krokiem do bliższego poznania opinii i problemów miasta z punktu widzenia jego mieszkańców, były cykliczne spotkania z mieszkańcami organizowane w różnych częściach miasta.

- Pandemia z dnia na dzień pozbawiła nas możliwości bezpośredniego spotkania, ale nie zaprzestaliśmy kontaktów z mieszkańcami zapraszając ich na spotkania online - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Miasto w starciu z pandemią

2020 rok przejdzie do historii jako ten, w którym z powodu ogólnoświatowej pandemii zatrzymał się świat.

- Choć w tym trudnym roku słowo pandemia odmieniliśmy przez wszystkie przypadki, nie zdołała ona zahamować rozpoczętych w naszym mieście zmian na lepsze - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

W okresie, kiedy cały świat mierzył się kolejnymi falami zachorowań na covid-19 szczególny nacisk władze miasta położyły na zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom Bytomia. Podczas wiosennej fali zachorowań, uruchomiono bytomski wymazobus, który realizował badania wymazowe u bytomian z podejrzeniem zakażenia.

Fundusze z miejskiej rezerwy kryzysowej przeznaczono na remonty i doposażenie miejskiego szpitala, a także wspieranie medyków i jednostek, w których pojawiły się ogniska koronawirusa. W kwietniu tego roku  miasto uruchomiło punkty szczepień powszechnych przeciw covid-19, gdzie tylko w ciągu dwóch tygodni funkcjonowania punktów, zaszczepiło się już ponad 10 tys. mieszkańców.

- Po rozmowach z przedsiębiorcami, którzy zostali dotknięci skutkami pandemii koronawirusa, przygotowaliśmy dla nich pakiet wsparcia. Tylko w ubiegłym roku odpowiedzieliśmy na ponad 800 wniosków przedsiębiorców, w ramach których udzieliliśmy ulg i zwolnień w podatkach i opłatach lokalnych - mówi wylicza prezydent.

 W pakiecie propozycji pomocy znalazły się obniżki czynszu w lokalach użytkowych, zwolnienia z podatku od nieruchomości, przedłużenie terminu płatności rat podatków.

- Zwolniliśmy dotkniętych szczególnie mocno skutkami lockdownu restauratorów z konieczności uiszczania opłaty koncesyjnej, a  przedstawicielom branży gastronomicznej zaoferowaliśmy niższy czynsz dzierżawny i niższe opłaty za zajęcie pasa drogowego - mówi prezydent.

Bytom wraca do gry - inwestycje w sport

Budowa nowej hali lodowiska przy ul. Pułaskiego 71 to jedna z najważniejszych inwestycji sportowych realizowanych w Bytomiu w ostatnich latach. Nowoczesny obiekt im. Braci Nikodemowiczów kosztował około 42 mln zł, z czego aż 15 mln to dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Wielkie otwarcie już 1 czerwca.

Nowego obiektu doczekają się też fani futbolu. Na nieużytkach przy ul. Piłkarskiej powstanie boisko piłkarskie wraz z zapleczem treningowym. Na początku czerwca spółka Bytomski Sport zaplanowała podpisanie umowy z wyłonionym w przetargu z wykonawcą nowego obiektu.

- Nowe boisko to inwestycja, na którą bytomianie czekają od lat. Dzięki temu dzieci i młodzież zyskają godne warunki treningów - mówi prezydent Mariusz Wołosz. W ramach inwestycji w sport warto też wymienić remont budynku klubowego i zaplecza stadionu przy ul. Frycza-Modrzewskiego, modernizację hal sportowych przy ul. Kosynierów i Strzelców Bytomskich. 

- Zabezpieczyliśmy też środki na realizację i ogłosiliśmy przetarg na budowę nowoczesnego, bezpiecznego, pełnowymiarowego i oświetlonego boiska ze sztuczną nawierzchnią na terenie GKS Rozbark przy ul. Chorzowskiej - inwestycja jest realizowana w ramach Budżetu Obywatelskiego - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Tereny zielone i rekreacja

Od początku kadencji urzędującego prezydenta ogromną wagę przykładano do poprawy wizerunku Bytomia za sprawą tak oczywistych wydawałoby się kroków, jak dbałość o oczyszczanie miasta, czy zielone zakątki Bytomia. I tak zakończony został projekt odnowy zieleni w zabytkowych parkach: Parku Miejski, Fazańcu w Szombierkach czy w Parku Ludowym w Miechowicach. Prace związane z rewaloryzacją zieleni będą kontynuowane także w Miechowicach, Śródmieściu, Rozbarku i Bobrku.

Inwestycją, na którą czekają zwłaszcza najmłodsi jest rozpoczęta już budowa wodnego placu zabaw w Parku Miejskim. Tuż obok, bo na kąpielisku odkrytym trwa modernizacja misy basenu. Wśród inwestycji w atrakcje turystyczne naszego miasta, warto wspomnieć o remoncie torowiska kolei wąskotorowej, dzięki któremu będzie mogła jeszcze bezpieczniej przewozić pasażerów.

Rewitalizacja Bytomia trwa

W Bytomiu kontynuowane są działania rewitalizacyjne m.in. w Śródmieściu i w Rozbarku. Nie sposób nie wspomnieć tu o zakończonej  już rewitalizacji budynku Bytomskiego Centrum Kultury i rewaloryzacji oficyny pałacu Tiele-Wicklerów  w Miechowicach. Trwają zaawansowane prace renowacyjne w budynku Młodzieżowego Domu Kultury nr 1.

- Przygotowaliśmy do realizacji także kolejne przedsięwzięcia: przebudowy ul. Dworcowej, rewitalizację ul. Zaułek oraz ul. Mickiewicza, rewitalizację kwartału ulic: Głębokiej, Katowickiej i Matejki, rewitalizację przestrzeni publicznych w Śródmieściu i Rozbarku - czekamy na decyzję z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego o dofinansowaniu poszczególnych projektów - mówi prezydent.

Co istotne, część projektów jest już na etapie realizacji bądź wyboru wykonawcy, m.in.: remont siedmiu budynków mieszkalnych wielorodzinnych położonych przy ul. Piłsudskiego, wyburzenie budynków oficyn i zabudowań gospodarczych wraz z zagospodarowaniem terenów po wyburzeniach przy ulicach: Piłsudskiego, Żeromskiego, Piekarskiej, Siemianowickiej, Katowickiej. Utworzono też Centrum Usług Społecznych.

Dzięki umożliwieniu innym podmiotom realizacji inwestycji w ramach Gminnego Programu Rewitalizacji, w Śródmieściu i Rozbarku zrealizowano duże projekty inwestycyjne przy parafii św. Jacka (Rewitalizacja przestrzeni publicznych na terenie Rozbarku i Śródmieścia w Bytomia). Realizowany jest także projekt KS Skarpa budowy nowoczesnego centrum wspinaczkowego na terenach po byłej kopalni Rozbark.

- Rozpoczęliśmy też rewitalizację zabytkowego osiedla patronackiego Kolonii Zgorzelec, a ściślej remontu części wspólnych 10 budynków wspólnot mieszkaniowych i 14 budynków z zasobów gminnych oraz zagospodarowanie przestrzeni wokół budynków - mówi prezydent.

Komfort i bezpieczeństwo - inwestycje drogowe

Minione 2,5 roku to także szereg inwestycji drogowych na niespotykaną dotąd skalę, na które miasto systematycznie pozyskuje dotacje w funduszy zewnętrznych. Jedną z większych inwestycji  była przebudowa drogi w Stroszku i os. Ziętka, m.in. ul. Narutowicza, Wojciechowskiego. Trwają przygotowania do przebudowy ul. Strzelców Bytomskich II,  miasto wnioskuje też o pozyskanie dofinansowania do przebudowy ul. Tysiąclecia.

Drogowcy zrealizowali już przebudowy dróg w Szombierkach, m.in. ul. Grota-Roweckiego, Małachowskiego, Mochnackiego, Wyzwolenia oraz częściowo ul. Zabrzańską i Orzegowską. Nie zapomniano też o drogach w Miechowicach (ul. Reptowska), Karbiu (św. Elżbiety) i Łagiewnikach (Szyby Rycerskie).

- Wraz Tramwajami Śląskimi przygotowujemy projekt przebudowy linii tramwajowej od centrum Bytomia aż do zajezdni w Stroszku oraz przebudowę ul. Piekarskiej. Od ubiegłego roku realizujemy też wspólnie przebudowę ul. Frycza-Modrzewskiego wraz z remontem torowiska i przebudową skrzyżowania z ul. Zabrzańską w Szombierkach - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Wśród inwestycji drogowych warto wspomnieć też o działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa, na które złożyło się doświetlenie wielu przejść dla pieszych w różnych częściach Bytomia, m.in. przy Witczaka, Piłsudskiego, Wrocławskiej, Powstańców Śląskich, Strzelców Bytomskich, Świętochłowickiej czy Żołnierskiej.

Inwestycje w edukację

Bytom może się pochwalić bogatą bazą edukacyjną, która jest wciąż modernizowana. W ostatnim czasie przeprowadzono remonty i doposażono wiele placówek oświatowych, m. in. w przedszkolach miejskich szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Obecnie w trakcie rozbudowy jest budynek Przedszkola Miejskiego nr 36 w Karbiu, już wkrótce rozpocznie się budowa nowego budynku Przedszkola Miejskiego nr 58.

 Ożywić Bytom gospodarczo

- Od kiedy objąłem urząd prezydenta zawsze podkreślałem znaczenie rozwoju gospodarki, które było i jest potrzebne Bytomiowi, by mógł uporać ze swoją przeszłością związaną z restrukturyzacją przemysłu ciężkiego. Jednym z sukcesów jest sprzedaż działek inwestycyjnych w Katowickiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. W ciągu ostatnich 2,5 roku działki zakupiło tam trzech nowych inwestorów - dodaje prezydent.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.

Czytaj również