Wiadomości z Bytomia

Informator Muzeum Górnośląskiego - program wydarzeń

  • Dodano: 2021-05-19 06:30, aktualizacja: 2021-05-18 21:06

Muzeum Górnośląskie przekazuje kolejną część programu swoich wydarzeń.

Fotografia w dawnym Lwowie. Wybitni ludzie fotografii – wykład

Czy są tutaj jacyś miłośnicy fotografii? Już w najbliższą środę zapraszamy na wykład, podczas którego zostaną zaprezentowane najwybitniejsze postacie związane z dawną lwowską fotografią, począwszy od najbardziej znanych dagerotypistów, takich jak Jan Gloisner czy Hipolit Chołoniewski, po wybitne postacie klasycznej fotografii. Wśród nich znajdą się zarówno fotograficy, jak i naukowcy, publicyści czy przedsiębiorcy zajmujący się tą dziedziną.

  • kiedy? 19 maja 2021 (środa), godz. 17.00
  • gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
  • prowadzi: Mieczysław Dobkowski
  • wstęp: 1 zł (bilety do zakupu w kasie: pl. J. III Sobieskiego 2 lub ul. W. Korfantego 34)

Malowanie fartuchów rozbarskich - ruszają zapisy na warsztaty!

Ruszają zapisy na pierwsze zajęcia w ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy"! Dzięki warsztatom "Malowanie fartuchów rozbarskich” poznacie zarówno tradycyjne wzory, którymi dawniej zdobiono odświętne fartuchy, a które zaczerpnięte zostały z oryginalnych eksponatów z kolekcji muzealnych i prywatnych, jak i genezę tego rodzaju zdobnictwa. Podczas dwóch spotkań, w sobotę 29 maja i niedzielę 30 maja, pod czujnym...

  • kiedy? 29 i 30 maja 2021 (sobota i niedziela), godz. 10.00 – 14.00 
  • gdzie? pl. J. III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji 
  • prowadzi: Joanna Decowska 
  • wstęp wolny, zajęcia realizowane w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, obowiązują zapisy! 
  • liczba uczestników ograniczona: 10 osób‍ 
  • zajęcia dla osób dorosłych 
  • fot. wArto warsztaty artystyczne (warsztaty), Witalis Szołtys (eksponaty – fartuchy rozbarskie)

Zapisy prowadzi Dział Edukacji: +48 32-281-82-94 w. 127


Skarby śląskiej szafy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Czy wiecie, jak wyglądają klocki do zdobienia tkanin, jak prawidłowo zawiązać chustkę zwaną purpurką lub w jaki sposób wykonać misterną koronkę klockową? Zastanawialiście się, jakie nakrycie głowy powinna nosić mężatka z rodziny górniczej, a jakie z rodziny chłopskiej? A może chcielibyście zaprezentować własną interpretację stroju ludowego podczas pokazu mody? Tego lata Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystywanym w aranżacjach współczesnych projektantów.

W ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, bytomskie muzeum zaplanowało liczne zajęcia praktyczne i wydarzenia. Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach malowania wstążek i projektowania wzorów za pomocą stempli z tradycyjnymi śląskimi haftami oraz w lekcjach muzealnych związanych z antropologią stroju. Do nieco starszych odbiorców kierowane są warsztaty wykonywania koronki klockowej, malowania fartuchów do strojów rozbarskich oraz – dla osób posiadających własną maszynę – warsztaty szycia i zdobienia toreb. Na zakończenie projektu Muzeum Górnośląskie przygotowało pokaz mody śląskiej – muzealnicy zaprezentują śląskie stroje ludowe z własnych zbiorów, zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach, a na wybiegu zobaczymy nie zawodowe modelki czy modeli, a mieszkańców Bytomia i okolic.

  • Wszystkie wydarzenia są darmowe.
  • Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.

O uruchomieniu zapisów na poszczególne zajęcia będziemy informować w oddzielnych wpisach. Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany programu i terminów realizacji wydarzeń ze względu na obostrzenia przeciwepidemiczne.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również