Muzeum Górnośląskie przekazuje kolejną część programu swoich wydarzeń.
Fotografia w dawnym Lwowie. Wybitni ludzie fotografii – wykład
Czy są tutaj jacyś miłośnicy fotografii? Już w najbliższą środę zapraszamy na wykład, podczas którego zostaną zaprezentowane najwybitniejsze postacie związane z dawną lwowską fotografią, począwszy od najbardziej znanych dagerotypistów, takich jak Jan Gloisner czy Hipolit Chołoniewski, po wybitne postacie klasycznej fotografii. Wśród nich znajdą się zarówno fotograficy, jak i naukowcy, publicyści czy przedsiębiorcy zajmujący się tą dziedziną.
- kiedy? 19 maja 2021 (środa), godz. 17.00
- gdzie? Sala Gorczyckiego, ul. W. Korfantego 34
- prowadzi: Mieczysław Dobkowski
- wstęp: 1 zł (bilety do zakupu w kasie: pl. J. III Sobieskiego 2 lub ul. W. Korfantego 34)
Malowanie fartuchów rozbarskich - ruszają zapisy na warsztaty!
Ruszają zapisy na pierwsze zajęcia w ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy"! Dzięki warsztatom "Malowanie fartuchów rozbarskich” poznacie zarówno tradycyjne wzory, którymi dawniej zdobiono odświętne fartuchy, a które zaczerpnięte zostały z oryginalnych eksponatów z kolekcji muzealnych i prywatnych, jak i genezę tego rodzaju zdobnictwa. Podczas dwóch spotkań, w sobotę 29 maja i niedzielę 30 maja, pod czujnym...
- kiedy? 29 i 30 maja 2021 (sobota i niedziela), godz. 10.00 – 14.00
- gdzie? pl. J. III Sobieskiego 2, Centrum Edukacji
- prowadzi: Joanna Decowska
- wstęp wolny, zajęcia realizowane w ramach projektu „Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, obowiązują zapisy!
- liczba uczestników ograniczona: 10 osób
- zajęcia dla osób dorosłych
- fot. wArto warsztaty artystyczne (warsztaty), Witalis Szołtys (eksponaty – fartuchy rozbarskie)
Zapisy prowadzi Dział Edukacji: +48 32-281-82-94 w. 127
Skarby śląskiej szafy w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu
Czy wiecie, jak wyglądają klocki do zdobienia tkanin, jak prawidłowo zawiązać chustkę zwaną purpurką lub w jaki sposób wykonać misterną koronkę klockową? Zastanawialiście się, jakie nakrycie głowy powinna nosić mężatka z rodziny górniczej, a jakie z rodziny chłopskiej? A może chcielibyście zaprezentować własną interpretację stroju ludowego podczas pokazu mody? Tego lata Muzeum Górnośląskie w Bytomiu postanowiło bliżej przyjrzeć się modzie, w szczególności tradycyjnym śląskim wzorom wykorzystywanym w aranżacjach współczesnych projektantów.
W ramach projektu "Sztrykowane, heklowane, biglowane – skarby śląskiej szafy", dofinansowanego ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu Narodowego Centrum Kultury EtnoPolska 2021, bytomskie muzeum zaplanowało liczne zajęcia praktyczne i wydarzenia. Dzieci i młodzież będą mogły uczestniczyć w warsztatach malowania wstążek i projektowania wzorów za pomocą stempli z tradycyjnymi śląskimi haftami oraz w lekcjach muzealnych związanych z antropologią stroju. Do nieco starszych odbiorców kierowane są warsztaty wykonywania koronki klockowej, malowania fartuchów do strojów rozbarskich oraz – dla osób posiadających własną maszynę – warsztaty szycia i zdobienia toreb. Na zakończenie projektu Muzeum Górnośląskie przygotowało pokaz mody śląskiej – muzealnicy zaprezentują śląskie stroje ludowe z własnych zbiorów, zarówno w tradycyjnych, jak i współczesnych aranżacjach, a na wybiegu zobaczymy nie zawodowe modelki czy modeli, a mieszkańców Bytomia i okolic.
- Wszystkie wydarzenia są darmowe.
- Liczba miejsc jest ograniczona, obowiązują zapisy.
O uruchomieniu zapisów na poszczególne zajęcia będziemy informować w oddzielnych wpisach. Muzeum zastrzega sobie prawo zmiany programu i terminów realizacji wydarzeń ze względu na obostrzenia przeciwepidemiczne.