Wiadomości z Bytomia

Lady D. dla Beaty Zygmundzik

  • Dodano: 2021-05-19 07:00, aktualizacja: 2021-05-19 09:24

Beata Zygmundzik - nauczycielka, społeczniczka, prezeska bytomskiego koła Polskiego Związku Niewidomych, odebrała 17 maja nagrodę w ramach Konkursu Lady D. im. Krystyny Bochenek.

Tego dnia w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi gościli m.in. senatorzy Halina Bieda i Marek Plura, a także prezydent Mariusz Wołosz oraz dyrekcja, nauczyciele i pracownicy szkoły przy ul. Łużyckiej.

Kandydaturę bytomianki zgłoszono z inicjatywy prezydenta Mariusza Wołosza, który pogratulował wczoraj laureatce wyróżnienia.

- Bardzo się cieszę z nagrody dla pani Beaty -  to niezwykła kobieta i pedagog z pasją, Jej postawa może i powinna być inspiracją i wzorem dla innych - mówi prezydent Mariusz Wołosz.

Beata Zygmundzik jest absolwentką Studium Nauczycielskiego w Bytomiu na kierunku wychowanie przedszkolne. W 1997 roku ukończyła także pedagogikę na Uniwersytecie Śląskim Filii w Cieszynie. Jest nauczycielem wychowania przedszkolnego z 30 - letnim stażem pracy pedagogicznej. Od 1986 roku do 2005 roku była czynnym nauczycielem wychowania przedszkolnego w Miejskim Przedszkolu nr 32, a następnie pełniła w tej placówce obowiązki dyrektora. Po utracie wzroku w 2005 roku wstąpiła w szeregi Polskiego Związku Niewidomych.

- Kiedy straciłam wzrok, bałam się, że na zawsze stracę też to, co dawało mi największą radość i satysfakcję - pracę z dziećmi. Nigdy jednak nie pozwoliłam, by moja niepełnosprawność była na pierwszym miejscu, dzięki czemu nadal mogę robić, to, co kocham - mówi Beata Zygmundzik.

Czerpać z doświadczenia

Od 14 lat pani Beata dzieli się swoim doświadczeniem zawodowym i życiowym współpracując ze wszystkimi placówkami oświatowymi zajmującymi się integracją dzieci i młodzieży z Bytomia.  Laureatka   pracuje  w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi na stanowisku doradcy metodycznego nauczania integracyjnego. Od roku szkolnego 2019/20 prowadzi  tam zajęcia dla dzieci z dysfunkcją wzroku.

- Zdarza się, że idąc ulicą spotykam dzieci przedszkolne i uczniów, którzy zagadują mnie  kiedy spotkamy się na zajęciach. To dla mnie niezmiennie ogromna radość i motywacja - uśmiecha się pani Beata.

O konkursie

Realizowany od  2002 roku konkurs Lady D. im. Krystyny Bochenek został zainicjowany w roku 2002 w Katowicach przez europosła Marka Plurę. Polega on na przyznawaniu tytułu honorowego "Lady D." (od angielskiego: Lady Disabled, czyli Dama Niepełnosprawna) niepełnosprawnym kobietom, które są szczególnie aktywne w różnych dziedzinach życia.

Wśród bytomianek uhonorowanych tym wyróżnieniem znalazła się łuczniczka, paraolimpijka Grażyna Wojciechowska oraz psycholożka, psychoterapeutka Anna Migała.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również