Wiadomości z Bytomia

Jakie są urlopy okolicznościowe?

  • Dodano: 2023-02-24 10:00, aktualizacja: 2023-03-09 09:41

Dzięki urlopowi okolicznościowemu pracownik może uzyskać dodatkowe dni wolne w związku z ważnym wydarzeniem w swoim życiu. Długość tego urlopu wynosi 1 lub 2 dni i zależy od sytuacji, która uprawnia osobę zatrudnioną do skorzystania z niego.

Pracownik w określonych sytuacjach może skorzystać z urlopu okolicznościowego. Podstawą do jego udzielenia jest ważne wydarzenie - może to być ślub, narodziny dziecka osoby zatrudnionej lub śmierć członka rodziny.

Czym jest urlop okolicznościowy?

Z urlopu okolicznościowego skorzystać mogą osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę. Dodatkowe dni wolne przysługują pracownikom z uwagi na ważne wydarzenia w ich życiu. Urlop okolicznościowy - w zależności od jego przyczyny - wynosi 1 lub 2 dni.

Urlop okolicznościowy – ślub

Ślub to jedna z podstaw do udzielenia pracownikowi urlopu okolicznościowego. W zależności od tego, kto wstępuje w związek małżeński – osobie zatrudnionej przysługuje 1 lub 2 dni wolnego:

  • 2 dni – ślub pracownika;
  • dzień – ślub dziecka pracownika.

Przy udzieleniu urlopu okolicznościowego z powodu ślubu nie ma znaczenia, gdzie odbywa się uroczystość. Niezależnie od miejsca, pracownikowi przysługują dni wolne. 

Co ważne – pracownik nie może skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu ślubu innych członków rodziny – np. brata, siostry czy kuzyna.

Urlop okolicznościowy – narodzenie dziecka

Urodzenie dziecka to kolejne wydarzenie, z tytułu którego pracownikowi należą się dodatkowe dni wolne. Z okazji narodzin oboje rodziców skorzystać mogą z 2 dni urlopu okolicznościowego. Zazwyczaj z tego przywileju korzysta tylko ojciec noworodka, niezależnie od urlopu ojcowskiego. Matka po urodzeniu dziecka przechodzi na urlop macierzyński.

Urlop okolicznościowy – śmierć członka rodziny

Również śmierć bliskiej osoby uprawnia pracownika do skorzystania z urlopu okolicznościowego. Osoba zatrudniona może wykorzystać go na załatwienie formalności lub uczestnictwo w pogrzebie.

W zależności od stopnia pokrewieństwa – pracownikowi przysługują 1 lub 2 dni wolnego:

  • 2 dni – zgon małżonka, dziecka, ojca, matki, ojczyma lub macochy;
  • 1 dzień – zgon siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka, a także innej osoby pozostającej na utrzymaniu pracownika lub pod jego bezpośrednią opieką.

Co istotne, nawet po rozwodzie pracownik może skorzystać z urlopu okolicznościowego z powodu śmierci teścia lub teściowej. Z kolei dodatkowe dni wolne nie należą się osobie zatrudnionej z powodu zgonu wujka, cioci czy pradziadka.

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego po wydarzeniu

Pracownik może wykorzystać urlop okolicznościowy w innym dniu niż dzień wydarzenia, uprawniający do dodatkowych dni wolnych. Np. w przypadku ślubu osoba zatrudniona może wykorzystać przysługujący jej urlop na czynności związane z organizacją uroczystości np. dekorowanie sali weselnej lub formalności w urzędzie.

Wykorzystanie urlopu okolicznościowego, gdy wydarzenie się nie odbyło

Może zdarzyć się też tak, że pracownik wykorzystał urlop okolicznościowy, jednak uroczystość się nie odbyła np. w ostatniej chwili odwołano ślub. W takim przypadku pracownik nie posiada uprawnień do skorzystania z urlopu okolicznościowego. To od porozumienia między osobą zatrudnioną i pracodawcą zależy, czy pracownik na ten okres zawnioskuje o urlop wypoczynkowy, czy będzie to nieobecność usprawiedliwiona, ale niepłatna.

Urlop okolicznościowy a inne ważne wydarzenia

Zdarza się, że pracownicy mylą urlop okolicznościowy z usprawiedliwioną nieobecnością z innego tytułu np.:

    • wezwanie do sądu na rozprawę;
    • wezwanie na policję na przesłuchanie;
    • oddawanie krwi.

W takich przypadkach osoba zatrudniona również zwolniona jest z obowiązku świadczenia pracy, jednak odbywa się to na innej podstawie niż urlop okolicznościowy.

Autor: Onpoint.pl – samoobsługowa platforma HR

Polecamy również:

Justyna RomańczykJustyna Romańczyk
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.