Wiadomości z Bytomia

Bolt uruchamia elektryczne hulajnogi w Bytomiu

  • Dodano: 2021-03-29 06:30, aktualizacja: 2021-03-29 15:36

Na ulicach Bytomia pojawią się wypożyczalnie elektrycznych hulajnóg Bolt.

Elektryczne hulajnogi w Bytomiu - jaki koszt przejazdu?

Elektryczne hulajnogi umożliwią bezpieczne i ekologiczne przemieszczanie się po Śródmieściu Bytomia a także po Rozbarku, Szombierkach i Łagiewnikach. W mieście uruchomionych zostanie 18 punktów, w których mieszkańcy będą mogli wypożyczyć hulajnogi na minuty. Koszt przejazdu - symboliczny: zaledwie 50 gr za minutę użytkowania (odblokowanie jest bezpłatne).

- Mikromobilność to globalny trend. Aby szybko pokonywać niewielkie odległości, mieszkańcy dużych miast coraz częściej przesiadają się z samochodów na skutery, rowery czy hulajnogi. W Bytomiu i w innych miastach Metropolii w najbliższych latach uruchomiony zostanie system roweru miejskiego. Tymczasem, wraz z firmą Bolt uruchamiamy system wypożyczeń elektrycznych hulajnóg - mówi Mariusz Wołosz, prezydent Bytomia.

- Uruchomienie wypożyczalni elektrycznych hulajnóg nie wiąże się z żadnymi kosztami po stronie miasta. Daje za to wiele korzyści dla mieszkańców. Hulajnogi będą stanowiły uzupełnienie dla komunikacji publicznej, usprawnią przemieszczanie się po ścisłym centrum Bytomia, będą stanowiły alternatywę dla samochodu. W czasie pandemii, operator systemu będzie dbał o to, aby urządzenia dezynfekować. Jeżeli bytomianie będą korzystali z tego środka lokomocji, będziemy chcieli rozszerzać system o kolejne dzielnice - dodaje wiceprezydent Michał Bieda.

Bezpiecznie po Śródmieściu Bytomia

- Dopasowujemy nasze operacje do potrzeb lokalnej społeczności, wprowadzamy konieczne ograniczenia w zakresie prędkości jazdy i parkowania. To, że mieszkanki i mieszkańcy Bytomia już mogą korzystać z naszych rozwiązań mikromobilnych potwierdza, że obrana strategia jest skuteczna. Naszym celem jest zwiększenie mobilności mieszkańców miast poprzez udostępnianie innowacyjnych metod transportu, mając na uwadze dbałość o środowisko naturalne - mówi Valerii Romanov, Bolt Rentals Country Manager w Polsce.

Pojazdy Bolt są lekkie, stabilne, wyposażone w oświetlenie, które umożliwia bezpieczną jazdę także, kiedy zaczyna zmierzchać. To środek transportu zrównoważony pod względem emisji CO2. Mogą osiągać maksymalną prędkość 25 km/h, jednak w ścisłym centrum miasta, maksymalna prędkość, jaką będzie można osiągnąć na hulajnodze wyniesie do 18 km/h. Ograniczenie będzie dotyczyło rejonu ulic: Gliwickiej, Jainty, Dworcowej, Rynku i pl. Sikorskiego, czyli obszarów zdominowanych przez ruch pieszy.

Jedź dokąd chcesz, parkuj bezpiecznie lub w wyznaczonych miejscach

Parkowanie jest ważnym elementem odpowiedzialnego korzystania w miejskich hulajnóg. Użytkownicy hulajnóg podróżujący po Śródmieściu, Łagiewnikach i Szombierkach, mogą parkować jednoślady np. przy stojakach rowerowych i wzdłuż budynków - tak, aby nie stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa pieszych i pozostałych uczestników ruchu drogowego. W ścisłym centrum miasta - na obszarze ulic: Dworcowej, Moniuszki (od ul. Powstańców Warszawskich do ul. Jagiellońskiej), Gliwickiej, Jainty, Sądowej, Krakowskiej (od Rynku do ul. Korfantego), przy Rynku i przy pl. Kościuszki - parkowanie hulajnogi będzie możliwe tylko w oznaczonych miejscach.

Jak skorzystać z hulajnogi?

By skorzystać z hulajnóg, wystarczy zainstalować w telefonie aplikację Bolt. Elektryczną hulajnogę można odblokować, skanując kod QR umieszczony na kierownicy urządzenia. Przed rozpoczęciem pierwszego przejazdu, każdy użytkownik będzie się musiał zapoznać z instrukcją i wskazówkami dotyczącymi bezpiecznej jazdy oraz parkowania pojazdu. Odblokowanie elektrycznej hulajnogi jest bezpłatne, a korzystający z hulajnogi zapłaci 50 gr za każdą minutę jazdy.

 Zasady bezpieczeństwa

Korzystanie z hulajnóg Bolt jest niezwykle proste, jednak zalecane jest stosowanie się do ogólnych zasad bezpiecznej jazdy:

  • korzystania z kasku oraz wygodnego obuwia na płaskiej podeszwie,
  • jeżdżenia tylko w dozwolonych miejscach,
  • jeżdżenia w linii prostej, unikania ostrych zakrętów,
  • niekorzystania z hulajnogi w czasie ekstremalnych warunków pogodowych,
  • niekorzystania z hulajnogi pod wpływem środków odurzających,
  • korzystania z hulajnogi samemu - hulajnoga jest przeznaczona do użytku wyłącznie jednej osoby.

Elektryczne hulajnogi Bolt w Polsce i Europie

Bolt to wiodąca europejska platforma miejskiej mobilności, która koncentruje się na tworzeniu bardziej przystępnych, wygodnych i odpowiedzialnych sposobów na codzienne przemieszczanie się po mieście.

Wypożyczalnie Bolt można już znaleźć w ponad 10 polskich miastach, a od piątku także w Bytomiu. Rozwój rozwiązań mikromobilnych platformy Bolt jest elementem “zielonych porządków”, czyli brania odpowiedzialności za wpływ platformy na środowisko naturalne.

Bolt ma ponad 50 milionów użytkowników w ponad 40 krajach w Europie i Afryce. Działalność platformy obejmuje szeroki zakres, ride-hailing, mikromobilność (hulajnogi i rowery elektryczne) i dostarczanie jedzenia i paczek.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również