Miliony z budżetu Bytomia na zdrowie, sport, kulturę i remonty w szkołach

Czas czytania: 4 min.

Bytomscy radni jednogłośnie podjęli uchwałę o przyznaniu Szpitalowi Specjalistycznemu nr 1 kwoty w wysokości 3 mln zł na pokrycie części wygenerowanej przez placówkę straty netto za lata 2022 i 2023. Kolejne 3 mln zł gmina przeznaczyła m.in. na Bytomski Sport, wsparcie zajęć treningowych dla młodzieży organizowanych przez OSiR oraz wydarzeń kulturalnych przez miejską bibliotekę i Becek, a także na remonty i zakup wyposażenia w placówkach oświatowych oraz składkę członkowską Górnośląskich Kolei Wąskotorowych.

Przekazanie dodatkowych środków z budżetu miasta było możliwe dzięki pozyskaniu dotacji z Funduszu Odporności GZM na transport oraz uzyskaniu dochodów z podatków od nieruchomości od osób prawnych.

– Zmiany, których dzisiaj dokonaliśmy w budżecie miasta, były możliwe dzięki pozyskaniu ponad 3 mln zł dotacji z GZM na transport publiczny oraz dodatkowym 3 mln zł dochodów z podatków od nieruchomości – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. – Dzięki tym środkom możemy wesprzeć miejski szpital, przeprowadzić niezbędne remonty placówek oświatowych oraz dofinansować naszą największą atrakcję turystyczną – Górnośląskie Koleje Wąskotorowe – podkreśla prezydent Mariusz Wołosz.

Na co miasto przeznaczyło ponad 6 mln zł?

Największa kwota z rozdysponowanych środków z budżetu miasta trafiła do Szpitala Specjalistycznego nr 1. Kwota 3 mln zł przeznaczona zostanie na pokrycie części wygenerowanej przez placówkę straty netto za lata 2022 i 2023.

– Sytuacja finansowa szpitala pozostaje trudna, jednak placówka nieprzerwanie realizuje swoje zadania związane z udzielaniem świadczeń zdrowotnych mieszkańcom Bytomia i regionu. Gmina Bytom stale wspiera finansowo szpital – tylko w tym roku na pokrycie straty netto szpitala przekazaliśmy łącznie prawie 11 mln zł z budżetu miasta. Od 2018 do 2026 roku łącznie przekazaliśmy z budżetu miasta prawie 65 mln zł na pokrycie straty Szpitala Specjalistycznego nr 1. – mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

Pieniądze trafią także na sport, kulturę, edukację i pomoc społeczną

Kolejne 2 mln zł trafiły w formie podwyższonego kapitału spółki do Bytomskiego Sportu. Pozostałą kwotę – ponad 1 mln zł przeznaczono między innymi na: dofinansowanie składki członkowskiej na rzecz Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych /100 tys. zł/, prowadzenie zajęć treningowych dla młodzieży przez OSiR /200 tys. zł/, wsparcie działań kulturalnych w BECEK-u i MBP /143,5 tys. zł/, remonty i zakup wyposażenia w placówkach oświatowych /ponad 130 tys. zł/, a także na bieżącą działalność Domu Pomocy Społecznej „Kombatant” /ponad 233 tys. zł/.

Remonty w bytomskich placówkach edukacyjnych

Warto wspomnieć, że w ramach zaplanowanych remontów w placówkach edukacyjnych wykonane zostaną: naprawy pionu kanalizacyjnego w Szkole Podstawowej nr 9, bieżące naprawy w Przedszkolach Miejskich nr 15 i 39, adaptacja pomieszczeń na potrzeby sal lekcyjnych w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 2 oraz Zespole Szkół Specjalnych nr 3, a także remont instalacji wodno-kanalizacyjnej w I Liceum Ogólnokształcącym.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe