Nowe tramwaje wyjechały na bytomskie trasy

Czas czytania: 4 min.

Nowe tramwaje typu 2017N-10 wyprodukowane w Zakładach Pojazdów Szynowych PESA Bydgoszcz SA wyjechały w czwartek 25 czerwca na dwie bytomskie trasy obsługiwane przez linie tramwajowe nr 7 i 19. Nowe wagony zastąpiły najstarszy kursujący tramwaj w Polsce typu 105N z 1975 roku. Docelowo na tory w ciągu dwóch kolejnych lat wyjedzie 50 nowych tramwajów. Wartość całego kontraktu, który bydgoska PESA realizuje dla spółki Tramwaje Śląskie, wynosi prawie 139 mln zł.

– Tramwaje Śląskie inwestują w nowoczesny tabor, by stale zwiększać komfort podróżnych. „Banek”, który wyjechał na tory, jest tego najlepszym przykładem. To jeden z najnowocześniejszych modeli tramwajów. Każdego dnia z naszych usług korzysta około 150 tys. osób. Tylko w ubiegłym roku przewieźliśmy 58,2 mln pasażerów. Jeszcze w tym roku w 13 miastach aglomeracji, zgodnie z planowanymi odbiorami, pojawi się co najmniej 25 nowych wagonów – mówi Krzysztof Mikuła, prezes spółki Tramwaje Śląskie SA.

93,5 mln wsparcia z Krajowego Planu Odbudowy

Nowy wagon, który w czwartek 25 czerwca został zaprezentowany w zajezdni tramwajowej w Bytomiu-Stroszku, a następnie wyjechał na trasę, jest pierwszym z 10 wagonów, jakie w ramach kontraktu podpisanego w lutym 2026 roku otrzymała spółka Tramwaje Śląskie. Cały kontrakt z bydgoską PESA jest wart 138,9 mln zł, z czego aż 93,5 mln zł to dofinansowanie, jakie Tramwaje Śląskie SA pozyskały z Krajowego Planu Odbudowy.

– Tramwaje Śląskie to dla PESA od zawsze bardzo ważny partner. Nasza współpraca od zawsze jest bardzo dobra. Ostatni jej przykład to właśnie Twist 2017N-10. Ten tramwaj, zaprojektowany z myślą o górnośląskiej metropolii, może zabrać 167 pasażerów, zapewniając im komfortową i bezpieczną podróż. Posiada m.in. klimatyzację, stację ładowania USB, dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi, platformę ułatwiającą wsiadanie/wysiadanie osobom niepełnosprawnym oraz nowoczesny system informacji pasażerskiej. To bardzo nowoczesny tramwaj, zaawansowany technicznie, przyjazny środowisku i spełniający wszystkie obowiązujące dzisiaj w transporcie publicznym normy – mówi Jakub Jasiński, wiceprezes ds. technicznych w PESA SA.

Tramwaj ochrzczony „Bankiem”

Tradycją w spółce Tramwaje Śląskie jest nadawanie imion kolejnym tramwajom czy też ich seriom. Te, które dotarły z Bydgoszczy, będą… „Bankami”.

„Banek” jest postacią doskonale znaną w śląskich tramwajach, jest żurawiem europejskim, patronem akcji społecznej: „Zapuść żurawia, wysiadaj bezpiecznie!” promującej bezpieczne opuszczanie tramwaju, szczególnie na przystankach znajdujących się w jezdni. „Banek” jest także podopiecznym spółki Tramwaje Śląskie SA w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Dodaj komentarz

Błąd:

Wynik:
Opinia została pomyślnie dodana.
Po przeprowadzeniu weryfikacji, jej treść zostanie udostępniona publicznie.

Trwa wysyłanie komentarza ...

Komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść.

* pola obowiązkowe