Wiadomości z Bytomia

Blisko tysiąc osób wzięło udział w Otwartej Konferencji Ekologicznej

  • Dodano: 2021-09-17 10:30

W środę, 15 września w Teatrze Rozbark w Bytomiu zorganizowano 15 edycję Otwartej Konferencji Ekologicznej pod hasłem "Miasto zielone - miasto zdrowe".

Program wydarzenia był bardzo bogaty. Poza wykładami ekspertów z zakresu ochrony środowiska, nauk o zdrowiu, architektury krajobrazu, były również wydarzenia adresowane do grup szkolnych, punkty konsultacyjne czy Ekotargi.

Świadomość ekologiczna

- Zmiany klimatu, segregacja odpadami, gospodarowanie zielenią miejską, dbanie o środowisko, w którym żyjemy - to tematy, które były poruszane podczas Konferencji Ekologicznej. Dzieliliśmy się wiedzą na ten temat, jednocześnie wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców budowaliśmy świadomość ekologiczną. Konferencja miała również za zadanie pokazanie dobrych przykładów, związanych z dbaniem o nasze otoczenie, kwestiami, jak każdy z nas może poprawić warunki, w jakich żyjemy. W środę widać było, że taki ekologiczny event jest bardzo potrzebny, bo zainteresowanie Konferencją było bardzo duże - mówił Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Ponad 700 uczniów

W środowym wydarzeniu udział wzięło blisko tysiąc osób, w tym ponad 700 uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Bytomia i Siemianowic Śląskich. Gośćmi Konferencji byli prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz jego zastępcy Waldemar Gawron i Adam Fras, jak również Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Zabrza. Wydarzenie organizowane było w trybie hybrydowym - na miejscu oraz zdalnie.

Podczas Recyklingowej Ścieżki Edukacyjnej „#JestemwPorządku”, przygotowanej przez FCC Polska, uczestnicy zgłębiali ideę recyklingu.

- Naszym celem było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie odpadów i ich segregacji oraz recyclingu. Dlatego przygotowaliśmy interaktywną Recyklingową Ścieżkę Edukacyjną, w ramach której uczestnicy brali udział w quizie oraz przyswajali sobie sporo ciekawostek. Zobaczyli na własne oczy, ile kilogramów śmieci produkuje każdy Polak, jak wygląda paliwo z odpadów, granulat z folii czy butelki PET. Mogli dowiedzieć się, co dzieje się z posegregowanych przez nich odpadami w zakładach FCC i innych firm przetwarzających odpady , np. zobaczyć sprasowaną z PET kostkę - tak przygotowane butelki są transportowane do recyklera, gdzie są ponownie przetwarzane. Przekonywaliśmy dzieciaki, że warto segregować. Mówiliśmy o tym, jaki jest sens segregacji, co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym oraz jaki wpływ ma recyckling na przyszłość ich oraz całej planety. Zauważyłam, że młode pokolenia są świadome, dzieci i młodzież bardzo interesują się ekologią - mówiła Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska Sp. z o.o.

Akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko”

Przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko odbyła się akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko”. Mieszkańcy przynieśli sporo elektrycznych śmieci, w tym m.in. telefony komórkowe, słuchawki, drukarki, monitory, głośniki. W zamian otrzymali małe drzewko lub cebulki kwiatowe. Zaprezentowano również gustowne breloczki, wykonane z odpadów a w ramach warsztatów wykonano wyjątkowe „pszczele” łapacze snów.

Podczas warsztatów „Zieleń w walce ze Smogiem” Gabriela Kadłubek z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z Bytomiu zaprezentowała gatunki roślin, które w naszym otoczeniu pomagają mieszkańcom w walce z niską emisją jak również z innymi skutkami zmian klimatu, a pani Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom mówiła o tym jak hodować pszczoły i o ich pożytecznym wpływie na przyrodę i życie człowieka.

- Pani Gabriela Kadłubek w bardzo rzeczowy i przystępny sposób prowadziła warsztaty zieleniarskie. Uczestnicy zdobyli wiedzę, którą będą mogli później wykorzystać, a o pszczołach bardzo ciekawie opowiadała Urszula Mazurowska - zaznaczał Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również