Wiadomości z Bytomia

Blisko tysiąc osób wzięło udział w Otwartej Konferencji Ekologicznej

  • Dodano: 2021-09-17 10:30

W środę, 15 września w Teatrze Rozbark w Bytomiu zorganizowano 15 edycję Otwartej Konferencji Ekologicznej pod hasłem "Miasto zielone - miasto zdrowe".

Program wydarzenia był bardzo bogaty. Poza wykładami ekspertów z zakresu ochrony środowiska, nauk o zdrowiu, architektury krajobrazu, były również wydarzenia adresowane do grup szkolnych, punkty konsultacyjne czy Ekotargi.

Świadomość ekologiczna

- Zmiany klimatu, segregacja odpadami, gospodarowanie zielenią miejską, dbanie o środowisko, w którym żyjemy - to tematy, które były poruszane podczas Konferencji Ekologicznej. Dzieliliśmy się wiedzą na ten temat, jednocześnie wśród dzieci, młodzieży i mieszkańców budowaliśmy świadomość ekologiczną. Konferencja miała również za zadanie pokazanie dobrych przykładów, związanych z dbaniem o nasze otoczenie, kwestiami, jak każdy z nas może poprawić warunki, w jakich żyjemy. W środę widać było, że taki ekologiczny event jest bardzo potrzebny, bo zainteresowanie Konferencją było bardzo duże - mówił Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska Urzędu Miejskiego w Bytomiu.

Ponad 700 uczniów

W środowym wydarzeniu udział wzięło blisko tysiąc osób, w tym ponad 700 uczniów z przedszkoli, szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych z Bytomia i Siemianowic Śląskich. Gośćmi Konferencji byli prezydent Bytomia Mariusz Wołosz oraz jego zastępcy Waldemar Gawron i Adam Fras, jak również Katarzyna Dzióba, zastępca prezydenta Zabrza. Wydarzenie organizowane było w trybie hybrydowym - na miejscu oraz zdalnie.

Podczas Recyklingowej Ścieżki Edukacyjnej „#JestemwPorządku”, przygotowanej przez FCC Polska, uczestnicy zgłębiali ideę recyklingu.

- Naszym celem było zwiększenie świadomości dzieci i młodzieży w zakresie odpadów i ich segregacji oraz recyclingu. Dlatego przygotowaliśmy interaktywną Recyklingową Ścieżkę Edukacyjną, w ramach której uczestnicy brali udział w quizie oraz przyswajali sobie sporo ciekawostek. Zobaczyli na własne oczy, ile kilogramów śmieci produkuje każdy Polak, jak wygląda paliwo z odpadów, granulat z folii czy butelki PET. Mogli dowiedzieć się, co dzieje się z posegregowanych przez nich odpadami w zakładach FCC i innych firm przetwarzających odpady , np. zobaczyć sprasowaną z PET kostkę - tak przygotowane butelki są transportowane do recyklera, gdzie są ponownie przetwarzane. Przekonywaliśmy dzieciaki, że warto segregować. Mówiliśmy o tym, jaki jest sens segregacji, co to jest gospodarka o obiegu zamkniętym oraz jaki wpływ ma recyckling na przyszłość ich oraz całej planety. Zauważyłam, że młode pokolenia są świadome, dzieci i młodzież bardzo interesują się ekologią - mówiła Aldona Dydak, PR Manager FCC Polska Sp. z o.o.

Akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko”

Przy współpracy z Fundacją Odzyskaj Środowisko odbyła się akcja „Oddaj elektrozłom za drzewko”. Mieszkańcy przynieśli sporo elektrycznych śmieci, w tym m.in. telefony komórkowe, słuchawki, drukarki, monitory, głośniki. W zamian otrzymali małe drzewko lub cebulki kwiatowe. Zaprezentowano również gustowne breloczki, wykonane z odpadów a w ramach warsztatów wykonano wyjątkowe „pszczele” łapacze snów.

Podczas warsztatów „Zieleń w walce ze Smogiem” Gabriela Kadłubek z Miejskiego Zarządu Dróg i Mostów z Bytomiu zaprezentowała gatunki roślin, które w naszym otoczeniu pomagają mieszkańcom w walce z niską emisją jak również z innymi skutkami zmian klimatu, a pani Urszula Mazurowska ze Stowarzyszenia Pomocy Porzuconym i Dręczonym Zwierzętom mówiła o tym jak hodować pszczoły i o ich pożytecznym wpływie na przyrodę i życie człowieka.

- Pani Gabriela Kadłubek w bardzo rzeczowy i przystępny sposób prowadziła warsztaty zieleniarskie. Uczestnicy zdobyli wiedzę, którą będą mogli później wykorzystać, a o pszczołach bardzo ciekawie opowiadała Urszula Mazurowska - zaznaczał Wojciech Bryś, naczelnik Wydziału Inżynierii Środowiska.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.