Wiadomości z Bytomia

Zgłoszenie czy pozwolenie – kogo poinformować o montażu okien?

  • Dodano: 2022-02-22 12:15

Wymiana starych okien to jedno z tych zadań, bez których trudno wyobrazić sobie generalny remont budynku, prace związane z jego termomodernizacją czy adaptacją poddasza. Wiele osób zastanawia się, czy tego rodzaju inwestycja wymaga uzyskania pozwolenia, czy może wystarczy jedynie zgłoszenie robót budowlanych? Kiedy instalacja nowych okien jest remontem, a kiedy przebudową? Rozwiewamy wątpliwości, omawiając najpopularniejsze przypadki związane z wymianą stolarki okiennej.

Montaż okna o takich samych wymiarach

Jeśli planujemy wymienić w domu okna, nie zmieniając ich wymiarów (np. z drewnianych na PVC), nie potrzebujemy ani pozwolenia, ani nawet zgłoszenia robót budowlanych. W przypadku takiej inwestycji nie dochodzi bowiem do ingerencji w konstrukcję budynku ani zmiany jej parametrów, wskutek czego montaż okna traktowany jest nie jako remont, a jako bieżąca konserwacja.

Wymiana okna na okno o innym wymiarze

Inaczej sytuacja wygląda w momencie, gdy inwestycja dotyczy wymiany okna z mniejszego na większe lub zmiany jego przeznaczenia, np. na drzwi balkonowe. Takie przedsięwzięcie w myśl prawa budowlanego stanowi przebudowę budynku, ponieważ wiąże się z ingerencją w konstrukcję oraz elewację. Montaż okna w tym przypadku wymaga więc uzyskania pozwolenia na budowę.

Montaż okna dachowego – remont czy przebudowa?

Niestety, praktycznie w żadnym przypadku nie da się wykonać montażu okien dachowych bez pozwolenia lub, chociażby, zgłoszenia takich robót w starostwie powiatowym. To czy dana inwestycja zostanie potraktowana jako remont, czy przebudowa, zależy od specyfiki konkretnego zadania.

Kiedy pozwolenie na montaż okien dachowych?

Zgodnie z art. 29 i 30 Prawa budowlanego, montaż okien połaciowych będzie przebudową w przypadku wstawienia nowych, nieistniejących wcześniej okien lub w momencie zmiany ich wymiarów. Oba rodzaje inwestycji wiążą się z ingerencją w konstrukcję dachu, przez co konieczne jest uzyskanie pozwolenia.                               

Montaż okna połaciowego na zgłoszenie

Zgłoszenie robót budowlanych będzie wystarczające w sytuacji, gdy istniejące okna chcemy wymienić na nowe bez zmiany ich wymiarów oraz bez wprowadzania zmian do konstrukcji dachu. W takim przypadku montaż okna dachowego potraktowany zostanie jako remont. Zgłoszenie będzie również obowiązkowe w przypadku chęci wymiany okien połaciowych w budynkach gospodarczych, altanach czy garażach, których powierzchnia zabudowy przekracza 35 m2.

Pozwolenie na montaż okien – czas oczekiwania

W przypadku konieczności ubiegania się o pozwolenie na budowę związane z wymianą stolarki okiennej maksymalny czas oczekiwania na decyzję wynosi 65 dni. Z kolei w przy zgłaszaniu robót, organ prowadzący postępowanie ma 21 dni na złożenie ewentualnych zastrzeżeń. Prace budowlane należy rozpocząć nie później niż przed upływem 3 lat od daty zgłoszenia. W sytuacji, gdy w postępowaniu udział biorą również inne strony, przysługuje im 14-dniowy termin na złożenie odwołania od wydanej decyzji.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Komentarze (1)    dodaj »

  • WK

    Przebudowa okna na drzwi balkonowe o 2017 roku nie wymaga pozwolenia, a jedynie należy zgłosił zmianę z dołączonym projektem.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.