Wzięcie kredytu hipotecznego to decyzja, która będzie miała ogromny wpływ na całą naszą przyszłość. Wiąże się to z faktem, że tak olbrzymich pieniędzy nie sposób szybko spłacić, a raty rozłożone są często na nawet 30 lat. Kluczowe jest więc tutaj odpowiednie przygotowanie - od oszacowania domowego budżetu i naszych możliwości finansowych, po weryfikację umowy kredytowej oraz wszystkich wad i zalet takiej decyzji. Trzeba też pamiętać, że z kredytem hipotecznym wiążą się dodatkowe opłaty. O jakie koszta chodzi i co należy wiedzieć? Już śpieszymy z odpowiedzią!
Kredyt hipoteczny - zobowiązanie na całe życie
Zacznijmy od definicji tego, czym w zasadzie jest kredyt hipoteczny. Wiele osób stosuje zamiennie dwa pojęcia: kredytu hipotecznego oraz kredytu mieszkaniowego. Rzeczywiście, różnice są niewielkie, tym niemniej dobrze jest mieć świadomość, że to nie do końca to samo. Kredyt hipoteczny to kredyt zabezpieczony hipoteką, który możemy wykorzystać wedle różnych potrzeb, a kredyt mieszkaniowe (zawsze zabezpieczony hipoteką) jest brany w konkretnym celu.
Kredyt hipoteczny jest zobowiązaniem w zasadzie na całe życie. Środki, które pożyczymy ma być źródłem finansowania albo zakupu jakiejś nieruchomości albo jej remontu. W tym celu stosuje się tzw. hipotekę, czyli formę zabezpieczenia dla banku, który - w razie naszej niewypłacalności - po prostu przejmie nieruchomość. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby przez cały okres spłacania długu mieć stałość zatrudnienia.
Podczas wyboru kredytu hipotecznego należy zwrócić uwagę na kilka kluczowych kwestii. Przede wszystkim, liczy się właściwy wybór oferty - tutaj mogą być pomocne porównywarki internetowe. Dzięki porównaniu dostępnych kredytów będziemy w stanie oszacować, która opcja jest z naszej perspektywy najbardziej opłacalna. Co więcej, warto wykorzystać tzw. kalkulator kredytu hipotecznego https://mieszkanienakredyt.pl/kalkulator-kredytu-hipotecznego/, aby jak najdokładniej obliczyć wszystkie pozostałe opłaty. No i tutaj przechodzimy do punktu numer dwa.
Licz się z dodatkowymi opłatami
Gdy już zdecydujemy się na wzięcie kredytu hipotecznego, musimy mieć świadomość, że to nie jedyne koszta, które nas czekają. Kredytobiorca musi również wziąć pod uwagę oprocentowanie oraz prowizję, a także koszta innych usług. Mowa o ubezpieczeniu, obsłudze konta, kosztach wyceny nieruchomości itd.
Dopiero, gdy zbierzemy wszystkie ewentualne opłaty w jedno miejsce, wyjdzie nam ostateczna kwota, którą będziemy musieli zapłacić. Liczmy się więc z odsetkami, ubezpieczeniem kredytu i związaną z nim prowizją oraz z opłatami wymaganymi podczas przygotowywania umowy. Do tego dochodzi opłata notariusza, opłaty sądowe, podatek od czynności cywilnoprawnych i opłata agencji nieruchomości.
Kredyt hipoteczny to poważne zobowiązanie, dlatego zawsze należy się do takiej decyzji odpowiednio przygotować. Należy oszacować swoje możliwości finansowe, skonsultować się z doradcą podatkowym oraz dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety takiego rozwiązania.