Wiadomości z Bytomia

Ugoda w sprawie frankowej

  • Dodano: 2022-06-06 08:45, aktualizacja: 2022-06-06 08:52

Sprawy frankowe są niezmiernie popularne na wokandzie, warto jednak wskazać że nie można wykluczać zawarcia ugody z bankiem, która może okazać się korzystniejsza, zwłaszcza pod kątem czasowym od oczekiwania na prawomocny wyrok sądowy. Niestety ilość ugód nie jest satysfakcjonująco wysoka. Zaledwie niewielka część spraw dotyczących kredytów frankowych kończy się ugodą, mimo prowadzonych, podejmowanych licznych negocjacji.

Ugoda z bankiem wymaga kompromisu

Jak każda ugoda, również i ta w sprawie frankowej wymaga wypracowania kompromisu obu stron. Niestety często negocjować są gotowi jedynie klienci frankowicze szczecin, banki natomiast nie są skore do ustępstw. Z drugiej strony oczekiwania klientów rażąco odbiegają od realiów, na które banki mogą pozwolić sobie przystać. Dodatkowo rosnące stopy procentowe nie sprzyjają negocjacjom, które przeważnie bazują na propozycjach udziału klienta w programach kredytowych banku. Pierwsze ugody według założeń programów naprawczych dla kredytobiorców frankowiczów wydawały się atrakcyjne. Niestety obecnie w porównaniu z okresem wiosennym 2021 roku sytuacja jest diametralnie inna i równie ryzykowna co w chwili decydowania się na kredyt we frankach. W tej sytuacji przyda się chf kalkulator, dzięki któremu można dokonać bilansu zysków i strat.

Sukcesy programu KNF

Śmiało można powiedzieć, iż ubiegły rok, a przede wszystkim jego początek był sukcesem dla programu wsparcia frankowiczów. Pionierem w przeliczeniu kredytu frankowego na złotówkowy był PKO BP. Tym samym bilans ugód w tym banku przemawia na korzyść banku. Zakończenie mediacji sukcesem w stosunku do ilości złożonych wniosków w PKO BP można uznać za pozytywny impuls rynku. Na koniec lutego 2022 roku ilość mediacji z pozytywnym wynikiem stanowi 47%.

Na drugim miejscu wśród banków radzących sobie ze sprawami frankowymi jest ING bank Śląski, głównie za sprawą tego, iż frankowicze w ING stanowią niewielka grupę. Tak zwany wskaźnik sukcesu programu ugodowego osiągnął do końca pierwszego kwartału 2022 roku 29%.

Trzecią lokatę wśród banków zajął BNP Paribas Bank ze wskaźnikiem 20% pozytywnych wyników negocjacji z klientami. Znacznie gorzej poradził sobie mBank, który z własnej inicjatywy wystąpił z wnioskami mediacyjnymi do swoich klientów kredytobiorców. Niektóre banki dopiero początkiem 2022 roku przystąpiły do programu ugód przez co ich wskaźniki nie są jeszcze znane lub miarodajne.

Program ugód a indywidualne warunki

Należy zwrócić uwagę, iż program ugód proponowany przez KNF jest zaledwie propozycją postępowania, do którego banki nie są zobligowane. Przykładem banku, który oferuje negocjacje z kredytobiorcami na własnych warunkach jest Bank Millennium. Ocena tychże warunków jest niejednoznaczna, część klientów chwali sobie proponowane warunki, dla części zaś są one nie do przyjęcia.

Nieustannie w Santander Banku trwają testy ugód z klientami na warunkach banku. Skuteczność programów dotyczących ugód frankowych spada, co spowodowała niepewność ekonomiczna na rynku. Polacy obawiają się dokonywać jakichkolwiek ruchów, zwłaszcza ustępstw jakich ugoda z bankiem wymaga.

Spadek zainteresowania ugodami

Niestety głównym elementem zniechęcającym do podpisania ugody jest narzucenie warunków ugody przez bank, nawet jeśli jest to ugoda oparta o propozycje KNF. Faktycznie ugoda jest to jedynie z nazwy. Postępowanie sądowe daje o wiele więcej możliwości ugodowych. Sprawy frankowe są trudne i czasochłonne, jednak na etapie postępowania przed sądem możliwa jest faktyczna mediacja z bankiem, który może i powinien wykazać się ustępstwami.

Opłacalność ugody w sprawie frankowej

Jak wskazują prawnicy posiadający doświadczenie w sprawach frankowych zawarcie ugody na warunkach narzucanych klientowi przez bank opłacić się może jedynie tym kredytobiorcom, którzy zaciągnęli kredyt na krótki czas, kilkunastu lat i to po okazyjnym kursie franka. Ponadto jest to opcja najszybsza, zatem opłacalna dla tych klientów, frankowiczów którym zależy na czasie ukończenia sprawy.

Niestety zmiana kredytu frankowego na złotowy w aktualnej sytuacji może okazać się jeszcze bardziej niekorzystna niż kontynuacja kredytu frankowego. Głównie z tego powodu coraz częściej banki oferują ugodę, gdyż toczenie spraw sądowych jest dla nich nieopłacalne. Ponadto utrudnieniem jest fakt, iż wciąż sprawy frankowe przed sądem wytacza zaledwie 10-20% klientów. Gdyby większość frankowiczów zdecydowała się na powództwo sądowe zmusiłoby to banki do ustępstw.

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.