Wiadomości z Bytomia

Jak działa stacja demontażu pojazdów

  • Dodano: 2022-08-30 07:00, aktualizacja: 2022-08-30 07:11

Stacje demontażu pojazdów przez wiele osób potocznie nazywana auto szrotem jest miejscem, w którym auta wychodzą z eksploatacji. Tego typu placówki działają w oparciu o przepisy ustawy z 20.01.2005 roku. Jest to akt prawny mówiący jak należy postępować z pojazdami wycofanymi z eksploatacji w zgodzie z naturą i ochroną życia. W ustawie szczegółowo opisano obowiązki jakie musi spełniać stacja demontażu, aby mogła zostać dopuszczona do działania. Zawarte są tam również obowiązki osoby zdającej pojazd. W tym artykule chcemy przybliżyć nieco bardziej zasady na jakich działają stacje demontażu pojazdów w naszym kraju.

Prawne zasady funkcjonowania stacji

Tekst ustawy jest ogólnodostępny, więc każdy może zapoznać się z nim na własną rękę. Z racji tematu artykułu nas najbardziej interesują obowiązki przedsiębiorców prowadzących stacje demontażu.

Pierwszy punkt prowadzenia takiej działalności wskazuje na konieczność zapewnienia bezpiecznego dla środowiska i ludzi przetwarzania pojazdów.

Z Punktu widzenia kierowcę istotny jest zapis, że stacja demontażu pojazdów zobowiązana jest do przyjęcia każdego pojazdu wycofanego z eksploatacji, którego cechy pokrywają się z tymi z ustawy o prawie o ruchu drogowym, czyli niemal wszystkie.

Więc już teraz masz pewność, że stacja zobowiązana jest przyjąć Twoje auto nawet jeśli jest ono niekompletne. Niestety, taki przypadek jest jednym z nielicznych, kiedy to stacja może oczekiwać od Ciebie dopłaty za złomowanie. Kwota dopłaty nie może przekraczać 10zł/kg.

Stacja demontażu pojazdów jest placówką, która ma wpływ na środowisko, dlatego jednym z wymogów pozwalających prowadzić taką działalność jest uzyskanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach.
Duża ilość wymogów prawnych sprawia, że ten biznes nie jest prosty i niektóre stacje nie posiadają wymaganych dokumentów co oznacza, że działają nielegalnie. Zazwyczaj takie miejsca są szybko zamykane, ale warto przed oddaniem auta upewnić się, że wybrana stacja działa zgodnie z prawem.

Jak wygląda rozbiórka auta?

Pewne aspekty demontażu auta możesz kojarzyć z popularnego telewizyjnego programu „Złomowisko”. W pierwszej kolejności samochód jest ważony a potem trafia na stanowisko do demontażu.

Zgodnie z zasadami bezpieczeństwa pierwszym elementem, który należy usunąć są poduszki powietrzne. Następnie przystępuje się do opróżnienia zbiorników na płyny w tym resztek benzyny.

Kolejny krok to już kompleksowy demontaż od wyciągnięcia akumulatora przez wyciąganie elementów wnętrza po demontaż lusterek i innych części, które są w dobrym stanie i mogą trafić do dalszej sprzedaży.

Elementy, które najczęściej są ponownie wykorzystywane po demontażu to:

  • felgi,
  • zderzaki.
  • skrzynie biegów,
  • silniki,
  • amortyzatory,
  • maski i drzwi,

Naturalnie katalog części jest zdecydowanie bardziej rozbudowany, dlatego zachęcamy do sprawdzania stron lokalnych złomowisk. Można znaleźć na nich wiele części do swojego auta, często oryginalnych w bardzo dobrych cenach i dobrym stanie technicznym.

Jesteśmy już po rozbiórce samochodu, czas więc na oddzielenie elementów, które trafią do dalszego recyklingu jak szyby przekazywane do hut. Pojazd natomiast trafia do prasy, która go zgniata kończąc definitywnie jego żywot.

Jak wybrać stację demontażu pojazdów?

Chyba nikt nie chce być tą osobą, która podejmie decyzję o oddaniu auta na kasację. Oczywiście są sytuacje zerojedynkowe, kiedy to nie mamy wyboru, ale w innych przypadkach, szkoda żegnać się ze swoim autem w ten sposób. Niemniej prędzej czy później każde auto trafi do demontażu i warto wybrać sprawdzone miejsce, w którym mamy pewność, że ten odbędzie się w zgodzie z prawem i poszanowaniem środowiska. Z punktu widzenia kierowcy istotny jest również zysk pochodzący z takiej sprzedaży.

Profesjonalną stacją demontażu pojazdów działającą na Dolnym Śląsku jest Adaxs, znana z oferowania wysokich stawek za skupowane auta. Firma działa od wielu lat i można być pewnym, że działa w pełni legalnie. Zapraszamy do sprawdzenia ich oferty i mamy nadzieję, że ten artykuł przybliżył Ci nieco zasady na jakich funkcjonuje stacja demontażu pojazdów.
 

Sylwia MachowskaSylwia Machowska
Źródło: Art. sponsorowany / Materiał dostarczony przez zleceniodawcę

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.