Wiadomości z Bytomia

Jak działa celownik kolimatorowy? Poznaj bliżej niezastąpioną technologię w służbach specj

  • Dodano: 2022-07-11 13:45

Jeśli chcesz zwiększyć precyzję oddawanych strzałów, to celownik kolimatorowy powinien Cię zainteresować. To przyrząd, który cieszy się szczególną popularnością. Na co dzień wykorzystują go strzelcy zawodowi, myśliwi, a także entuzjaści sportów strzeleckich. Sprawne korzystanie z broni palnej wymaga treningu i nabycia określonych umiejętności. Każdy, kto pierwszy raz udaje się na strzelnice, widzi, że trafienie w przysłowiową dziesiątkę nie jest tak łatwe, a to przecież zaledwie strzelanie z nieruchomej pozycji. Istnieją jednak celowniki, które są niezwykle pomocne nawet w dynamicznym oddawaniu strzałów. Wśród nich wymienia się także kolimatory.

Czym są celowniki kolimatorowe? Historia – Twórca - Kolimacja

Celowniki kolimatorowe wykorzystują zjawisko kolimacji, które polega na otrzymaniu spójnej wiązki światła o wyjątkowo niskiej rozbieżności. Co to oznacza w praktyce? Efekt takiej wiązki skutkuje wyświetleniem się znaku celowniczego, umożliwiając tym samym nakierowanie broni na cel bez uprzedniego manipulowania muszką czy też szczerbinką. Wiązka światła jest emitowana równolegle do osi lufy i wyświetla na celu strzelca czerwoną kropkę. Co więcej, powstaje ona w wyniku działania diody i dzięki pierwszeństwu rzutowania jej na filtr dichroiczny, a dopiero później na oko strzelca, możliwe jest równoczesne obserwowanie celu oraz otoczenia. To świetne rozwiązanie na małym i średnim dystansie.

Pierwszy celownik kolimatorowy został opracowany w drugiej połowie XX wieku przez Szweda, N. Rudera. Samo urządzenie opiera się na relatywnie prostym układzie elektronicznym, który zastępuje przestarzałą muszkę i szczerbinkę – to istotnie wpływa na skrócenie czasu celowania. Celownik kolimatorowy aż do obecnych czasów cieszy się uznaniem w służbach specjalnych.

Kolimatory możesz swobodnie nabyć do własnego użytku.

Jakie są ich rodzaje?

Pomimo tego, że kolimatory wykorzystuje się na co dzień w wojsku i w służbach specjalnych, to nie ma najmniejszego problemu, aby nabyć taki celownik do broni myśliwskiej do ASG. Na rynku dostępne są dwa rodzaje takich celowników. Różnią się one konstrukcjami – może być bowiem: otwarta lub zamknięta. Celownik kolimatorowy otwarty gwarantuje szerokie pole widzenia. To konstrukcja, która mniej waży, dzięki czemu strzelec nie dodaje sobie zbędnych kilogramów. Obraz przy nich jednak się nie powiększa. Celownik kolimatorowy zamknięty z kolei jest w stanie powiększyć obraz ponad trzykrotnie. Charakteryzuje się on, co oczywiste, zamkniętą konstrukcją, co jednoznacznie zmniejsza pole widzenia, a ponadto wpływa na wagę celownika. Jeśli chcesz zobaczyć celowniki kolimatorowe z bliska, to odwiedź stronę internetową cyngiel.com.pl. CYNGIEL to koncesjonowany sklep z bronią i amunicją. To idealne miejsce dla pasjonatów strzelectwa – z powodzeniem znajdziesz u nich jakościowe celowniki kolimatorowe.

Dodaj komentarz

W związku z nadchodzącą ciszą wyborczą, możliwość komentowania artykułów na naszej stronie zostanie tymczasowo zablokowana.
Dziękujemy za zrozumienie i zachęcamy do powrotu do dyskusji po zakończeniu ciszy wyborczej.