Wiadomości z Bytomia

Czym kierować się przy zakupie karty sieciowej?

  • Dodano: 2020-02-17 09:15, aktualizacja: 2022-12-06 10:53

Czy wyobrażamy dziś sobie życie bez Internetu? Wydaje się to możliwe, prawda? Praktycznie każde już urządzenie posiada bezprzewodową kartę sieciową WiFi. W taki sposób możemy bowiem szybko i wygodnie łączyć się z Internetem, w pełni korzystając z możliwości, jakie karta sieciowa nam daje. Jej wybór nie jest jednak wcale tak prostym zadaniem, jakby mogło się nam wydawać. Sklepy oferują nam tak różnorodne rozwiązania, iż trudno jest nam laikom postawić na coś, co okaże się być najlepsze i dla nas właśnie idealne.

W tym artykule chcemy więc podpowiedzieć Wam, na co należy zwrócić uwagę, by móc dokonać odpowiedniego zakupu karty sieciowej. Kilka istotnych wskazówek może pomóc nam dobrać najlepszą kartę WiFi właśnie dla siebie i do swoich potrzeb.

Wiadomo, iż każdy z nas korzysta z Internetu z różną częstotliwością, każdy obsługuje inne sprzęty i dla każdego Internet odgrywa inną rolę. Jedni stawiają na gry, inni posługują się nim typowo do pracy, jeszcze inni słuchają muzyki, oglądają filmy, czytają książki. Jedna osoba korzysta z Internetu przez dwie godziny dziennie, inna przez osiem, a jeszcze inna wykorzystuje go przez całą niemal dobę. Od tego wszystkiego więc zależy, jakie karty sieciowe do komputera okażą się być dla nas właśnie dobrym wyborem i które sprawią, że nasz Internet będzie działał bez zarzutu.

Czym tak naprawdę są karty sieciowe?

Wielu ludzi, szczególnie tych, które korzystają z różnego rodzaju rozwiązań, ale zupełnie nie znają się na nich od strony czysto teoretycznej, w pierwszej kolejności należałoby wyjaśni, czym takie karty sieciowe są. Najprościej, to część komputera lub innego urządzenia, będąca podzespołem, który służy do odbierania oraz do wysyłania pakietów danych w sieci komputerowej. Każda karta posiada specjalny adres fizyczny MAC, który to nadawany jest już na etapie produkcji danej karty sieciowej. W zależności od miejsca montażu, taki też można wybrać rodzaj karty. Jedne to zewnętrzne, które podłącza się przez port USB na zewnątrz, na obudowie sprzętu, drugie to wewnętrzne, które wpina się w gnieździe PCI na płycie głównej.

Przy wyborze karty niezwykle duże znaczenie ma standard, jak również i szybkość transmisji danych. Od nich tak naprawdę zależy to, jak Internet w naszym urządzeniu będzie działał i czy będziemy z niego zadowoleni. Jakie więc karty sieciowe mają te szybkości i częstotliwości?

  • 11b - szybkość 11Mb/s i częstotliwość 2,4 GHz
  • 11g - szybkość 54Mb/s i częstotliwość 2,4 GHz
  • 11n - szybkość 300Mb/s i częstotliwość 5 GHz i 150 Mb/s i częstotliwość GHz
  • 11ac - szybkość do 1Gb/s
  • 11ax - szybkość do 10Gb/s

Karty sieciowe bezprzewodowe lub przewodowe

Kolejnym, bardzo ważnym elementem, na jaki należy zwrócić uwagę jeśli w grę wchodzi zakup karty sieciowej jest jej obsługa. Można wybrać bowiem jedno z dwóch rodzajów komunikacji. Jaką wybrać - bezprzewodową czy przewodową? Jakie mają one wady i jakie zalety?

Karty bezprzewodowe dają nam możliwość korzystania z urządzeń w całym domu, ale i poza nim, w zależności od tego, jaką wybierzemy siłę sygnału. Nie musimy używać żadnych kabli. Jest to więc niezwykle wygodne rozwiązanie, które gwarantuje 100% komfortu jego wykorzystywania. Wadą na pewno jest to, że nie jesteśmy w stanie określić precyzyjnie zasięgu, gdyż jest on uzależniony od wielu czynników. Materiał ścian, sieć bezprzewodowa z innych mieszkań, blokada ze strony okien, kaloryferów, czy betonu.

Jeśli chodzi o karty przewodowe, te zapewniają zdecydowanie większą stabilność sygnału. Tutaj na sygnał nie ma wpływu żadne inne urządzenie czy też sygnał dochodzący z innych mieszkań. Dzięki takiej karcie możemy osiągać bardzo wysokie szybkości transferu. Wadą jest jednak to, że karta sieciowa przewodowa będzie działała jedynie przy użyciu kabla transmitującego dane, a więc musimy mieć sprzęt tam, gdzie jedynie sięga kabel.

Najlepsza karta dla nas

Dla każdego z nas zupełnie inna karta sieciowa okaże się być lepszym rozwiązaniem. To, co sprawdzi się u sąsiadów, niekoniecznie będzie dobre w naszym domu. Zawsze należy więc kierować się indywidualnymi potrzebami, tak, aby znaleźć rozwiązanie, które okaże się być idealne właśnie dla nas. Jeśli patrzymy na karty sieciowe, weźmy pod uwagę parametry, o jakich wspomnieliśmy powyżej. Tylko bowiem w taki sposób będziemy w stanie dobrać do siebie takie rozwiązanie, które okaże się być trafione w dziesiątkę. Szybkość i częstotliwość, karta wewnętrzna lub zewnętrzna, działanie bezprzewodowe lub przewodowe. To właśnie te parametry odgrywają niezwykle ważną rolę i one stanowią priorytet przy dokonanym wyborze. Pamiętajmy - jeśli nie mamy wiedzy w tym zakresie, warto skorzystać z pomocy. W większości sklepów komputerowych, czy to stacjonarnie czy internetowo można liczyć w pełni na doradztwo, tak, by móc dobrać dla nas odpowiednią kartę sieciową, taką, która w 100% spełni nasze oczekiwania, wymagania i potrzeby. Jeśli tego dokonamy, na pewno nasz Internet będzie sprawował się doskonale, a my będziemy w pełni z niego zadowoleni.


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.