Wiadomości z Bytomia

Co z podatkami i opłatami za odpady w Bytomiu w 2020 i 2021 roku?

  • Dodano: 2020-08-28 11:45, aktualizacja: 2020-08-28 13:35

Temat opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi, czyli śmieci, rozgrzewa ostatnio mieszkańców całej Polski. Również Bytom nie uniknął podwyżek, i to łącznie o 100 procent! Co jeszcze się zmieniło, i czy na korzyść mieszkańców?

Sporo mówiło się o ułatwieniach dla przedsiębiorców na czas koronawirusa. Wiele osób musiało zapłacić podatek od nieruchomości komercyjnej, choć lodziarnia czy kino przecież nie mogły przez kilka miesięcy działać. W niektórych miastach rozmowy na ten temat trwały długo. W Bytomiu pomoc zaczęła być uruchamiana już na początku kwietnia. To wtedy przedsiębiorcy mogli zacząć się starać o stawki czynszu do 90 proc. jego wysokości lub nawet zwolnienie z opłaty.

Jeśli chodzi o podatki lokalne, to można ubiegać się co najmniej o odroczenie podatku i płatność jesienią. Ci, których koronawirus dotknął szczególnie, mogą ubiegać się nawet o zwolnienie z podatku. Niestety nie można dokonać rozliczenia on-line – wnioski składa się w urzędzie.

Ile wynosi opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi?

Niestety mieszkańcy Bytomia płacą o wiele więcej niż wcześniej za śmieci. Podwyżka w marcu wyniosła nawet ponad 100 proc. w stosunku do 2016 roku! To wtedy były uoptalane obowiązujące dotychczas stawki.

https://przyjazne-deklaracje.pl/oplata-za-gospodarowanie-odpadami-komunalnymi/

Opłata za gospodarowanie posegregowanymi odpadami komunalnymi wzrosła z 11 do 21 zł. Za nieposegregowane śmieci trzeba zapłacić 43 zł zamiast 17 zł, a to i tak mniej, niż początkowo zakładał projekt (mowa była o 50 zł). Co gorsza, opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w kolejnych latach ma dalej rosnąć. Deklarację śmieciową trzeba składać osobiście lub wysłać pocztą, ale można wykonać rozliczenie on-line.

Jaka jest stawka podatku od nieruchomości w Bytomiu?

Stawka podatku od nieruchomości w Bytomiu wzrosła, ale tylko symbolicznie. Rok do roku to jedyne 2 gr., podczas gdy w innych miastach w regionie czasem jest to kilkadziesiąt groszy. Obecnie właściciele budynków mieszkalnych zapłacą za nie 81 gr za mkw.

Przypominamy, że podatek ten powinien być opłacany do 15-go marca, maja, września i listopada każdego roku, choć w tym roku z wiosennymi opłatami można się o kilka miesięcy spóźnić z uwagi na pandemię. Prośbę o wyliczenie stawki trzeba złożyć za każdym razem po zakupie nieruchomości. Opłat dokonuje się bezpośrednio na konto urzędu dzielnicy lub gminy. Podatek od nieruchomości obowiązuje też przedsiębiorców, właścicieli lasów, zbiorników wodnych.

Za wodę i ścieki zapłacisz tyle samo!

Na koniec dobra wiadomość. Choć opłaty za ścieki w całej Polsce rosną, w Bytomiu pozostają na razie bez zmian. Miały wzrosnąć zaledwie o grosz, ale politycy postanowili tego nie robić z uwagi na pandemię. Nawet, gdyby do podwyżki doszło, to byłaby ona symboliczna na tle innych miast regionu. Przykładowo w Sosnowcu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi takimi jak ścieki, a także za wodę, wzrosły z roku na rok aż o złotówkę. W Bytomiu jednak na razie obowiązuje uchwalona przez radnych bonifikata. Jeśli do podwyżki ma dojść, to najwcześniej w styczniu 2021 roku.

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.