Wiadomości z Bytomia

Szklane arcydzieła na wystawie Muzeum Górnośląskiego

  • Dodano: 2022-04-15 06:30, aktualizacja: 2022-04-14 23:48

Od wczoraj dostępna jest nowa przecudnej urody wystawa "Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu", na której zgromadzono wiele cennych przedmiotów z muzealnej kolekcji do tej pory nie prezentowanych.

Szklane arcydzieła w Muzeum

Kielichy szklane, puchary z pokrywką i bez pokrywy, misternie formowana w szkle XVII wieczna cukiernica, naczynia ręcznie formowane, rytowane i grawerowane, szklanica z herbem z okresu unii personalnej Rzeczpospolitej Obojga Narodów z 1704 roku, znane z domów naszych babć komplety na toaletkę z barwionego szkła, literatki, szklane rzeźby, szkło artystyczne- to tylko nieliczne przedmioty, które znalazły się na nowej czasowej wystawie "Szkło z kolekcji Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu”. Na ekspozycji zgromadzono unikatowe obiekty z muzealnej kolekcji, które do tej pory nie były pokazywane. Wystawa będzie czynna od 14 kwietnia do 31 lipca 2022.

Eksponaty, które znajdują się salach wystawienniczych można podzielić według dwóch kategorii. Jedna z nich do przedmioty użytkowe, drugą stanowi szkło artystyczne.

Jest to pierwsza wystawa retrospektywna jeśli chodzi o naszą kolekcję szkła. Do tej pory zaledwie pojedyncze eksponaty były pokazywane na innych czasowych wystawach. Niemal 99 procent zgromadzonych na ekspozycji przedmiotów eksponujemy po raz pierwszy- mówi Urszula Mikoś, kuratorka wystawy. Wśród kruchych obiektów znajdziemy prawdziwe białe kruki. Zwraca uwagę np. XVIII w. zdobiony rytowaniami kielich poczdamski. Mamy w kolekcji też puchar rytowany diamentem, prawdopodobnie jedyny taki przedmiot w zbiorach muzealniczych w Polsce- dodaje kuratorka.

Niezwykłej urody są też szklane naczynia zdobione techniką Zwischengoldglas. Technika znana jest ona głównie z osiemnastowiecznych wyrobów pochodzenia czeskiego i austriackiego. Charakteryzuje się niezwykłą precyzją i subtelnością wykonania. Wzór ze złoceń lub malatury wykonywany jest na naczyniu, które następnie przykrywane jest kolejną idealnie dopasowaną warstwą szklaną.

Pokaźną ilość zbiorów zgromadzonych na wystawie stanowią rytowane i złocone XVII- i XVIII-wieczne precjoza ze śląskich hut szkła. Ponadto pod szklanymi kloszami prezentowane są unikatowe autorskie wyroby zaprojektowane przez takich twórców, jak Zbigniew Horbowy, czy Tasios Kiriazopoulos. Nie zabraknie również rzeźbiarskiej formy ze szkła autorstwa Małgorzaty Dajewskiej czy Henryka Albina Tomaszewskiego.

Jednymi z najbardziej spektakularnych obiektów są rzeźby Ireneusza Kizińskiego z serii "Wiatry”. Duże formowane ręcznie formy, które są przykładem mistrzowskiego operowania kruchym materiałem, jakim jest szkło- mówi Urszula Mikoś.

W gablotach po sąsiedzku stoją bogato zdobione kryształowe karafki i artdecowskie zestawy toaletowe z huty Niemen, znane z toaletek naszych dziadków czy rodziców. Niemałym zaskoczeniem dla zwiedzających będzie pierwsza sala ekspozycyjna.  

W tym miejscu zgromadzono przedmioty pochodzące z prywatnych zbiorów pracowników muzeum. Wśród nich szklane ryby, znane z witryn naszych starszych krewnych. Nie zabraknie  przedmiotów produkowanych przez Ząbkowicką Hutę Szkła, projektowanych przez małżeństwo Drozdów. Wśród nich fragment zestawu talerzyków Android, świecznik Karolinka i wazon Pieniek- dodaje kuratorka wystawy.

Oprócz obiektów na wystawie można zobaczyć film stworzony specjalnie na ekspozycję. Zarejestrowano w nim niezwykłe ujęcia pracy mistrzów hutniczych w Krakowskiej Hucie Szkła. Wszystko w lekkiej aranżacji, umilającej zwiedzanie wystawy.

Szklane arcydzieła na wystawie Muzeum Górnośląskiego / fot. Muzeum Górnośląskie

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również