Wiadomości z Bytomia

Noc schronów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa

  • Dodano: 2018-08-27 09:45

Zwiedzanie bytomskich schronów podziemnych, pokazy Grupy Edukacyjno – Historycznej „Oberschlesien”, gry i zabawy dla dzieci oraz pokaz uzbrojenia Policji. To tylko niektóre atrakcje, jakie w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zaplanowano w Bytomiu 8 września.

Tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa odbywają się pod hasłem „Niepodległa dla wszystkich”. W ramach akcji, w której aktywny udział bierze nasze miasto będzie można odwiedzić bytomskie schrony: na pl. Akademickim – niemiecki schron przeciwlotniczy „Träger” oraz „Sosabowski”, a także przeciwlotniczy schron w Bytomiu – Miechowicach przy ul. Kasztanowej. Schrony Träger” oraz „Sosabowski” będzie można zwiedzać od 9.00 do 13.00, zaś w Bytomiu – Miechowicach obok zwiedzania podziemnego obiektu (od 14.00 do 21.30), organizatorzy przygotowali szereg innych atrakcji, między innymi:  pokazy Grupy Edukacyjno – Historycznej „Oberschlesien”, gry i zabawy dla dzieci, w tym Bieg Komandosa, oraz pokaz uzbrojenia Policji, a także inscenizację „Misja Afganistan”.

Warto dodać, że schron Träger” oraz „Sosabowski” poświęcone zostały osobom związanym z naszym miastem. Generał Stanisław Sosabowski był jednym z najważniejszych polskich dowódców II wojny światowej, w tym twórcą  1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej, która w 1944 r. walczyła pod Arnhem. Warto dodać, że Sosabowski służył na Górnym Śląsku w 75 pułku piechoty w Chorzowie w latach 1927 – 1928, gdzie był dowódcą I batalionu 75 pp w Rybniku. Należy przypomnieć, że 75 pp był następcą 1 Pułku Strzelców Bytomskich, w którym służyło setki mieszkańców Bytomia i powiatu bytomskiego, walczących między innymi w wojnie polsko – bolszewickiej czy III powstaniu śląskim.

W drugim ze schronów na Placu Akademickim upamiętnione zostały dwie bardzo ważne postacie związane z Bytomiem - Augustyn i Roman Träger. Augustyn Träger /mieszkający w Bytomiu/ oraz urodzony również w naszym mieście jego syn Roman szczególnie zasłużyli się podczas II wojny światowej. To dzięki ich bohaterstwu alianci dowiedzieli się o bazie na wyspie Uznam /niemieckie Peenemźnde/, gdzie nazistowscy naukowcy prowadzili badania nad tajną bronią – pociskami V1 i V2. Dzięki przekazaniu do Londynu planów tajnej niemieckiej bazy na Peenemźnde Brytyjczycy mogli dokonać bombardowania, tym samym nie dopuszczając do szybszej produkcji niemieckich pocisków V1 i rakiet V2.

Z kolei w podziemnym schronie w Miechowicach dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Pro Fortalicium, powstała Izba Pamięci, która poświęcona jest styczniowi 1945 roku. Zaprezentowane zostały w niej zdjęcia i multimedialna prezentacja upamiętniające wydarzenia ze stycznia 1945 roku. Wówczas na terenie Miechowic wkraczający żołnierze Armii Czerwonej dopuścili się licznych gwałtów, morderstw i rabunków. Wśród zamordowanych był ksiądz Jan Frenzel, który został uprowadzony z jednego z domów przy obecnej ul. Styczyńskiego i po wielogodzinnych torturach zamordowany w sąsiednich Stolarzowicach.

W schronie będzie można również zobaczyć wystawy poświęcone historii Miechowic, Tragedii Miechowickiej ze stycznia 1945 roku, Tajemnicy Szybu Południowego KWK Miechowice oraz wiele innych ciekawych eksponatów nawiązujących do historii miasta i II wojny światowej.

Przypomnijmy, że celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest nie tylko edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, ale również podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego. EDD umożliwiają szerokiej publiczności dostęp do zabytków, które na co dzień są dla niej niedostępne, a każda edycja posiada swój temat przewodni, którym w tym roku jest „Niepodległa dla wszystkich” i nawiązuje do obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Noc schronów w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa


Źródło: UM Bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również