Wiadomości z Bytomia

Metropolia świętowała piąte urodziny, a bytomianie razem z nią

  • Dodano: 2022-07-04 07:00, aktualizacja: 2022-07-03 18:12

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia obchodziła 2 lipca swoje pierwsze święto.

Podczas wydarzenia zorganizowanego z okazji piątych urodzin Metropolii, w miastach należących do Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii odbyło się kilkadziesiąt wycieczek, dzięki którym mieszkańcy mogli lepiej poznać swoje miasta oraz okolice. W wydarzeniu aktywny udział wzięli bytomianie i mieszkańcy sąsiednich miast, którzy podczas spacerów po mieście mogli nie tylko zapoznać się z jego zabytkami i atrakcjami turystycznymi, ale również zobaczyć ciekawe miejsca w Bytomiu.

Historyczne spacery po Bytomiu

W ramach akcji w naszym mieście odbyły się cztery spacery a mieszkańcy Metropolii ciekawi Bytomia mogli odkryć bogatą historię miasta, architektoniczne perełki i cenne przyrodniczo zielone miejsca. W programie, który zaproponowało Biuro Promocji Bytomia, znalazły się trzy różne propozycje tematyczne: wycieczka Górnośląskimi Kolejami Wąskotorowymi w zielone miejsca Bytomia, spacer po Śródmieściu oraz spacer po Bytomiu z historią miasta opowiedzianą oczywiście po Śląsku.

W ramach spacerów miłośnicy Bytomia odkryli walory trzech przyrodniczych skarbów miasta. Pierwszym z nich była Miechowicka Ostoja Leśna, przez którą wycieczkowicze przejechali otwartymi wagonikami Górnośląskiej Kolei Wąskotorowej, zobaczyli rezerwat Segiet oraz użytek ekologiczny Verona.

W ramach kolejnej wycieczki turyści zobaczyli najpiękniejsze budynki Śródmieścia, w tym Młodzieżowy Dom Kultury nr 1, aulę Szkoły Muzycznej, wnętrze Sądu Rejonowego oraz pochodzące z przełomu XIX i XX wieku kamienice. Atrakcją wycieczki z pewnością była możliwość zobaczenia jednej z sal rozpraw z zachowanymi oryginalnymi elementami wystroju wnętrza, posłuchanie kilkuminutowego koncertu w wykonaniu świetnego pianisty, wirtuoza Mishy Krivoruchko i pieśni w wykonaniu tenora, nauczyciela Szkoły Muzycznej i chórzysty Opery Śląskiej Dariusza Nurzyńskiego oraz zwiedzanie piwnic Młodzieżowego Domu Kultury nr 1, który do dziś kryje w sobie tajemnice.

Wydarzenia zrealizowano z udziałem środków finansowych z budżetu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Piąte urodziny Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia powstała 1 lipca 2017 roku. To pierwsza metropolia w Polsce a należy do niej już 41 miast i gmin o łącznej powierzchni 2,5 tys. km2, w których mieszka 2,3 mln mieszkańców. Na jej obszarze działa 240 tys. firm i przedsiębiorstw, wytwarzających ok. 8 proc. PKB naszego kraju. Wśród obszarów współpracy miast należących do GZM-u jest m.in. transport publiczny, rozwój społeczno-gospodarczy, kształtowanie ładu przestrzennego i promocja.

Warto dodać, żę w skład Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii wchodzi 41 miast i gmin znajdujących się w centrum województwa śląskiego. Umownie zostały podzielone na pięć podregionów:

  • bytomski: Bytom, Ożarowice, Piekary Śląskie, Radzionków, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Zbrosławice;
  • gliwicki: Gliwice, Gierałtowice, Knurów, Pilchowice, Pyskowice, Rudziniec, Sośnicowice, Zabrze;
  • katowicki: Katowice, Chorzów, Mysłowice, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice;
  • sosnowiecki: Sosnowiec, Będzin, Bobrowniki, Czeladź, Dąbrowa Górnicza, Mierzęcice, Psary, Siewierz, Sławków, Wojkowice;
  • tyski: Tychy, Bieruń, Bojszowy, Chełm Śląski, Imielin, Kobiór, Lędziny, Łaziska Górne, Mikołów, Wyry.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również