Wiadomości z Bytomia

Żłobki i przedszkola w Bytomiu nie wznowią jeszcze funkcjonowania?

  • Dodano: 2020-04-30 09:15

Decyzja o otwarciu żłobków i przedszkoli musi uwzględniać aktualną sytuacją epidemiczną w Bytomiu. A na tę chwilę nie mamy żadnej pewności, że nauczyciele i dzieci będą bezpieczni i że nie dojdzie do zakażenia – mówił prezydent Mariusz Wołosz, podczas wczorajszego spotkania z dyrektorami miejskich przedszkoli. 

Tuż po ogłoszeniu przez premiera Mateusza Morawieckiego drugiej fazy luzowania obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, która zakłada m.in. możliwość otwarcia żłobków i przedszkoli już 6 maja, prezydent Mariusz Wołosz zwrócił się do Konsultanta Krajowego i Wojewódzkiego w dziedzinie chorób zakaźnych oraz do Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wydanie rekomendacji w zakresie otwarcia w tym terminie placówek.

Poprosiliśmy o opinię w tym zakresie ekspertów epidemiologów przedstawiając jednocześnie obecną, trudną sytuację epidemiologiczną w naszym mieście. I od tej rekomendacji zależeć będzie nasza decyzja o otwarciu żłobka i przedszkoli. To są trudne decyzje. Dlatego bardzo ważna jest  nasza ścisła współpraca - mówi prezydent.

Jak zaznaczył prezydent kwestia jest rozwojowa, bowiem nie ma jeszcze żadnych wytycznych rządu na temat tego jak ma wyglądać powrót do funkcjonowania placówek.

Pytań jest bardzo dużo, wpływają zarówno od kadry nauczycielskiej jaki i samych zaniepokojonych rodziców. W oczekiwaniu na stosowne rozporządzenia rządowe  przygotujmy się do tego tematu możliwie najlepiej - mówi prezydent

Czuję ogromny ciężar tej decyzji, zwłaszcza  dlatego, że mam pełną informację o przebiegu epidemii w Bytomiu i nie jest ona dobra. Nadal borykamy się z  utrzymującą się tendencją wzrostową, wciąż zwiększającą się liczbą zakażeń, na obecną chwilę to 279 przypadków koronawirusa,  incydenty łamania kwarantanny, zakazu gromadzeń, braku maseczek, co może mieć wpływ na rozszerzanie się epidemii - mówi prezydent.

Jak mówił premier Mateusz Morawiecki ostateczne decyzje będą podejmowane każdorazowo w odniesieniu do każdego żłobka, każdego przedszkola przez organy założycielskie.

(...) wytyczne ministra zdrowia będą jednocześnie określały warunki, na jakich to otwarcie będzie możliwe - przekazał premier.

O przygotowaniach do otwarcia bytomskiego żłobka oraz przedszkoli, a także warunków, na jakich będą one funkcjonować, będziemy informować na bieżąco.

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.