Wiadomości z Bytomia

Zielone pracownie czekają na uczniów

  • Dodano: 2020-12-14 07:30, aktualizacja: 2020-12-13 13:15

Na uczniów IV Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej nr 21 czeka niespodzianka – nowoczesne Zielone pracownie.

Otworzył je 11 grudnia prezydent Mariusz Wołosz, wiceprezydent Adam Fras  oraz przewodniczący Rady Miejskiej Mariusz Janas

- Na konkurs wpłynęła ponad setka wniosków, ale tylko połowa z nich uzyskała dofinansowanie. Cieszę się, że znalazły się wśród nich kolejne bytomskie szkoły, które postawiły na oryginalność i innowacyjne podejście do tematu ekologii – mówił prezydent Mariusz Wołosz. - Mam nadzieję, że zajęcia w tych nowoczesnych pracowniach będą dla młodych ciekawe i inspirujące – dodaje wiceprezydent Adam Fras.

Dotacja dla kreatywnych

Ekopracownie powstały dzięki dotacji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej  w ramach konkursu skierowanego do szkół podstawowych i średnich z naszego regionu. Zadaniem szkół, było utworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych, biologicznych, ekologicznych, geograficznych, geologicznych czy chemiczno-fizycznych. Jury brało pod uwagę m.in. kreatywność w sposobie zagospodarowania pracowni, a tej nie brakowało twórcom bytomskich projektów.

Wiszący ogród w klasie

Wiszące ogrody – odkrywamy świat to tytuł zwycięskiego projektu Szkoły Podstawowej nr 21 w Karbiu, która dzięki dotacji doczekała się pracowni do nauk przyrodniczo-chemicznych z prawdziwego zdarzenia.

– W nowej pracowni uczniowie będą zgłębiać nie tylko przedmioty przyrodnicze, ale też chemiczne, bo dotychczas nie mieliśmy w szkole pracowni tego przedmiotu. Naszym nowym nabytkiem jest więc nowoczesne dygestorium do doświadczeń chemicznych – mówi Krzysztof Kawka, dyrektor SP 21.

Dzięki tej dotacji Szkoła Podstawowa nr 21 wzbogaciła się o nowy sprzęt elektroniczny: laptopa, monitor, tablicę interaktywną oraz 14 tabletów. To, co w projekcie szkoły z Karbia ujęło jury, to pomysł na nietypowe zagospodarowanie jednej ze ścian pracowni.

– Zamiast fototapety z motywami przyrodniczymi, zaproponowaliśmy żywą wiszącą ścianę złożoną z ponad 100 roślin. Będzie to nasz poligon doświadczalny, na którym uczniowie będą poznawać nowe gatunki, pielęgnować i sadzić rośliny – mówi dyrektor.

Sala, w której mieści się Zielona Pracownia została też wyremontowana, stoją nowe meble, a to, co przykuwa uwagę to ciekawie zaaranżowany kącik relaksacyjny z wielkimi pufami.

Zielona pracownia w "Sikoraku"

Uroczyste otwarcie nowoczesnej szkolnej sali do kształcenia przyrodniczo-ekologicznego odbyło się także w IV Liceum Ogólnokształcącym. Inicjatorką oraz autorką projektu zagospodarowania pracowni była Barbara Świątek, wieloletni nauczyciel biologii w IV LO.

Utworzenie Zielonej pracowni w IV LO objęło modernizację wspólnego zaplecza sal biologicznych w zakresie  jego umeblowania i wyposażenia w innowacyjne zaplecze naukowo-techniczne.

– Pozyskane środki pozwoliły nam na remont pomieszczenia oraz wyposażenie sali w nowe meble, sprzęt multimedialny i pomoce dydaktyczne – wylicza Bożena Balcerak, dyrektor IV Liceum Ogólnokształcącego.

Mikroskop dla każdego

Na uwagę zasługuje zakup wielu mikroskopów do indywidualnej pracy każdego ucznia w ramach zajęć grupowych oraz sprzętu laboratoryjnego, który umożliwi  przeprowadzanie różnego rodzaju eksperymentów ekologicznych i przyrodniczych.

– Niewątpliwie będzie to miało bardzo pozytywny wpływ na poziom prowadzonych zajęć w klasach o profilu biologiczno-chemicznym, geograficznym, a także zajęć przyrodniczych. Mamy nadzieję, że zajęcia w nowej pracowni zainspirują młodzież do podejmowania działań na rzecz środowiska naturalnego – mówi Bożena Balcerak.

Łączną wartość zrealizowanych projektów to ponad 86.tys. zł, dofinansowanie w WFOŚIGW wynosi 75 tys. zł (w tym nagrody w konkursie oraz dotacje). Środki gminy Bytom to kwota ponad 11 tys. zł.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.