Wiadomości z Bytomia

[ZDJĘCIA] Anna Dziąsko i Fundacja Petralana laureatami Anioła Wolontariatu

  • Dodano: 2022-12-15 11:30

W poniedziałek, 12 grudnia w Bytomskim Centrum Kultury podczas gali statuetkami Aniołów Wolontariatu uhonorowano Annę Dziąsko oraz Fundację Petralana.

Anna Dziąsko została wyróżniona za długoletnią pracę na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, a Fundacja Petralana za wsparcie osób ubogich, w kryzysie bezdomności, osób starszych i osamotnionych, uchodźców oraz osób zmagających się z ciężkimi chorobami.

Anna Dziąsko, która jest przewodniczącą Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Bytomiu, w 2000 roku podjęła, zakończone sukcesem, starania o utworzenie Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego.

Dzięki jej determinacji ośrodek rozwija się i świadczy nieocenioną pomoc dla osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz ich rodzin. Jest pomysłodawczynią i współtwórczynią projektu „Życie osób z niepełnosprawnością intelektualną w korelacji z przyrodą”, dzięki któremu działa Dzienny Dom Pomocy. Z jej inicjatywy jest organizowany cykliczny Bytomski Bieg Charytatywny na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną „GONitwa” oraz akcja Kilometry Dobra.

Anna Dziąsko i Fundacja Petralana laureatami Anioła Wolontariatu

Fundacja Petralana co roku przygotowuje paczki świąteczne dla dzieci ze świetlic środowiskowych i parafii, usytuowanych w najbiedniejszych dzielnicach Bytomia. W ramach dorocznej pomocy bożonarodzeniowej, Fundacja organizuje także wigilię dla bezdomnych w bytomskiej noclegowni oraz jest współorganizatorem dorocznego meczu charytatywnego, w którym na bytomskim lodowisku mierzą się drużyny artystów i TVN24.

W okresie pandemii oraz w czasie wojny w Ukrainie Fundacja Petralana wspierała miasto Bytom w realizacji wielu działań pomocowych. Już w pierwszych tygodniach zaostrzenia konfliktu zbrojnego Fundacja przeprowadziła zbiórkę na zakup ambulansu dla Drohobycza - miasta partnerskiego w Ukrainie. Fundacja we współpracy z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Rodzinie realizowała projekt pomocy seniorom w zakupach. Wolontariusze objęli pomocą 100 seniorów, zorganizowali łącznie 850 akcji pomocowych, podczas których dostarczyli seniorom prawie 10 ton zakupów.

Anielskie Skrzydła dla 58 zaangażowanych w pomoc Ukrainie

W tym roku kapituła nagrody Anioła Wolontariatu postanowiła uhonorować specjalnym wyróżnieniem osoby szczególnie zaangażowane w pomoc na rzecz uchodźców z Ukrainy. Anielskie Skrzydła trafiły do bytomian, którzy od pierwszych dni konfliktu zbrojnego w Ukrainie zaangażowani byli w organizację pomocy dla uchodźców w centrum wolontariatu działającym w lokalu w Bytomiu.

Wyróżnienie otrzymały również osoby, które prowadziły sklep z żywnością dla uchodźców, organizowały miejsca noclegowe, magazyn z odzieżą, transport z pomocą humanitarną na Ukrainę oraz akcję szycia pościeli dla uchodźców a nawet... siatek maskujących dla ukraińskich żołnierzy. Nagroda trafiła też m.in. do harcerzy, strażaków-ochotników oraz osób, które dbały o organizację edukacji i czasu wolnego dla dzieci z Ukrainy, które przed konfliktem zbrojnym schroniły się w Bytomiu. Łącznie Anielskie Skrzydła trafiły do 58 osób.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również