Wiadomości z Bytomia

Zbliżają się Dni Otwarte Wydziału Teatru Tańca AST

  • Dodano: 2021-05-14 20:15

Wielkimi krokami nadchodzą Dni Otwarte bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Z uwagi na pandemiczne ograniczenia, wydarzenie zaplanowano w formule wirtualnej, a odbędzie się w dniach od 17 do 31 maja.


Wydział Teatru Tańca to perełka na edukacyjnej mapie Polski i unikatowa instytucja na skalę europejską. Jego historia rozpoczęła się w roku akademickim 2007/2008 roku. Został powołany do życia z inicjatywy tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego. Początkowo aktorów teatru tańca kształcono w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego) na specjalizacji aktor teatru tańca. Natomiast już w kolejnym roku zdecydowano się na przekształcenie specjalizacji w Wydział Teatru Tańca, którego siedzibę ulokowano w Bytomiu. Nieprzypadkowo, bowiem działał tu Śląski Teatr Tańca, a jego artyści stanowili trzon kadry dydaktycznej. 

W ciągu kilkunastu lat istnienia Wydziału mury uczelni opuściło wielu uzdolnionych artystów, którzy dziś robią kariery zarówno w kraju, jak i za granicą. Do tego grona niebawem dołączą kolejni studenci. Wszyscy, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów na WTT AST i wstąpieniem w szeregi żaków mogą wziąć udział w Dniach Otwartych i poznać uczelnię „od kuchni”.

Jak wyglądają studia na WTT?

Studenci Wydziału Teatru Tańca w czasie studiów zdobywają praktyczne umiejętności i interdyscyplinarną wiedzę nie tylko z zakresu tańca i teatru, ale także  wiedzy o sztuce, filozofii, estetyki, muzyki, anatomii, biomechaniki, nowych mediów, improwizacji czy reżyserii i kompozycji. Dzięki temu mogą wstąpić zarówno na ścieżkę kariery tanecznej, jak i aktorskiej czy choreograficznej. Program kształcenia na kierunku aktorstwo, specjalności aktor teatru tańca obejmuje trzy grupy przedmiotów: aktorskich, tanecznych oraz teoretycznych. Cały proces kształcenia trwa 9 semestrów. To w sumie 4845 godzin dydaktycznych i 150 godzin w ramach Laboratorium Inspiracji i Innowacji Twórczych. W finale edukacji studenci mają za zadanie przygotowanie dwóch przedstawień dyplomowych (dyplomu tanecznego i dramatycznego) oraz napisanie i obronę pracy dyplomowej.

- Struktura programu studiów na Wydziale Teatru Tańca opiera się na połączeniu różnych perspektyw uprawiania zawodu aktora oraz na zestawieniu treningu fizycznego i kultury tańca z tradycyjnym kształceniem dramatycznym – wyjaśnia dr hab. Monika Jakowczuk, dziekan WTT AST. - Przenikanie się poszczególnych grup przedmiotów - praktyki (taniec, aktorstwo) oraz wiedzy teoretycznej (m.in. teoria i historia teatru oraz teatru tańca, filozofia i estetyka, wiedza o sztuce, antropologia sztuk widowiskowych) ma na celu stymulowanie twórczej kreatywności. Umiejętności, wiedza i procesy autostymulacji twórczej krzyżujące się m. in. w Laboratorium Inspiracji i Innowacji Twórczych (LIIT) dają szansę na budowanie indywidualnej drogi artystycznej – dodaje dr hab. Monika Jakowczuk. 

Wskazuje też, że uczelnia zapewnia dynamiczne i inspirujące środowisko pracy twórczej, jak również system wspierających się wzajemnie metod i podejść dydaktycznych. - Ich wspólnym mianownikiem i płaszczyzną porozumienia jest ciało aktora, źródło procesu kształcenia i rozwoju. Stworzony w oparciu o logikę ciągów program WTT ma na celu kształtowanie artysty wszechstronnego, wrażliwego, empatycznego, o szczególnej inteligencji emocjonalnej, artysty świadomego możliwości psychofizycznych, w jak najszerszym kontekście i umiejętnie kierującego się tak wypracowaną metodologią pracy w przyszłym życiu zawodowym – podkreśla dr hab. Monika Jakowczuk.

Wirtualne Dni Otwarte

Dni Otwarte WTT AST zaplanowano od 17 do 31 maja. W tym roku będą one realizowane w formule online. Dzięki temu kandydaci na studentów będą mogli uniknąć podróży po kraju i zapoznać się z uczelnią za pośrednictwem Internetu. 

Konsultacje i warsztaty będą prowadzone przez pedagogów poprzez MS Teams. Aby wziąć w nich udział, należy do 16 maja przesłać zgłoszenie na adres mailowy: teatrwtt@ast.bytom.pl. W mailu trzeba zawrzeć informację o wybranych warsztatach lub konsultacjach, adres mailowy oraz numer telefonu. Uwaga! Zajęcia prowadzone przez dr Annę Piotrowską, prodziekan WTT i dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”, odbywać się będą na Facebooku, w związku z czym nie obowiązują na nie zapisy.

Z kolei spektakle prezentowane w ramach Dni Otwartych będą dostępne bezpłatnie dla widzów przez 48h. Linki zostaną zamieszczone w dniach prezentacji w mediach społecznościowych Wydziału.

Harmonogram DNI OTWARTYCH WTT AST

17 maja

  • godz. 16.00-17.00 - Spotkanie organizacyjne na temat Wydziału Teatru Tańca z Dziekan AST WTT Moniką Jakowczuk (MS Teams: obowiązują zapisy)
  • godz. 17.00-18.30 warsztaty z dykcji z Moniką Jakowczuk (MS Teams: obowiązują zapisy)

18 maja

  • 19.00-20.15 warsztaty z tańca współczesnego z Anną Piotrowską (Facebook: brak zapisów)

19 maja 

  • godz. 17.30-19.30 warsztaty z prozy z Piotrem Bułką (MS Teams: obowiązują zapisy)

20 maja

  • godz. 11.00-11.45 konsultacje z techniki głosowej w emisji kształcenia zawodowego aktora z Łucją Czarnecką (MS Teams: obowiązują zapisy)

21 maja

  • godz. 15.00-17.00 warsztaty z zadań aktorskich z Przemysławem Kanią (MS Teams: obowiązują zapisy)

22 maja

  • godz. 13:00-14:30 wykład na temat historii teatru tańca z Anną Dudą (MS Teams: obowiązują zapisy)

23 maja

  • godz. 11.00-12.15 warsztaty z techniki tańca klasycznego z Anną Kaczmarczyk (MS Teams: obowiązują zapisy)

24 maja

  • godz. 19.00 prezentacja online spektaklu „STAN ZERO” w reż. kolektywnej pracy studentów pod kierunkiem Moniki Jarosińskiej (Facebook: bezpłatny dostęp przez 48h)

25 maja 

  • godz. 15.30-17.00 spotkanie na temat Wydziału Teatru Tańca z Samorządem studenckim (MS Teams: obowiązują zapisy)
  • godz. 19.00-20.15 warsztaty z tańca współczesnego z Anną Piotrowską (Facebook: brak zapisów)

26 maja 

  • godz. 17.30-19.30 warsztaty z prozy z Piotrem Bułką (MS Teams: obowiązują zapisy)

27 maja 

  • godz. 10.00-11.30 konsultacje dla kandydatów na temat programu studiów - moduł ruchowy z Erykiem Makohonem (MS Teams: obowiązują zapisy)

28 maja 

  • godz. 15.00-17.00 warsztaty z improwizacji z Przemysławem Kanią (MS Teams: obowiązują zapisy)

29 maja 

  • godz. 19.00 premiera online spektaklu „Zimowy pogrzeb” w reż. P. Kani i P. Bułki (Facebook: bezpłatny dostęp przez 48h)

30 maja 

  • godz. 11.00-12.15 warsztaty z techniki tańca klasycznego z Anną Kaczmarczyk (MS Teams: obowiązują zapisy)

31 maja 

  • godz. 19.00 prezentacja online spektaklu „Polowanie na sarnę” w reż. i chor. A. Piotrowskiej (monodram Małgorzaty Kowalczyk) (Facebook: bezpłatny dostęp przez 48h)

Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: www.ast.bytom.pl/kandydaci. Rejestracja otwarta za pośrednictwem strony https://irk.ast.krakow.pl/irk/irk/strony/logowaniekandydat.html rozpoczęła się 5 maja i potrwa do 30 sierpnia 2021 roku.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również