Wielkimi krokami nadchodzą Dni Otwarte bytomskiego Wydziału Teatru Tańca Akademii Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego w Krakowie. Z uwagi na pandemiczne ograniczenia, wydarzenie zaplanowano w formule wirtualnej, a odbędzie się w dniach od 17 do 31 maja.
Wydział Teatru Tańca to perełka na edukacyjnej mapie Polski i unikatowa instytucja na skalę europejską. Jego historia rozpoczęła się w roku akademickim 2007/2008 roku. Został powołany do życia z inicjatywy tancerza i choreografa Jacka Łumińskiego. Początkowo aktorów teatru tańca kształcono w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie (dziś Akademia Sztuk Teatralnych im. St. Wyspiańskiego) na specjalizacji aktor teatru tańca. Natomiast już w kolejnym roku zdecydowano się na przekształcenie specjalizacji w Wydział Teatru Tańca, którego siedzibę ulokowano w Bytomiu. Nieprzypadkowo, bowiem działał tu Śląski Teatr Tańca, a jego artyści stanowili trzon kadry dydaktycznej.
W ciągu kilkunastu lat istnienia Wydziału mury uczelni opuściło wielu uzdolnionych artystów, którzy dziś robią kariery zarówno w kraju, jak i za granicą. Do tego grona niebawem dołączą kolejni studenci. Wszyscy, którzy zastanawiają się nad wyborem studiów na WTT AST i wstąpieniem w szeregi żaków mogą wziąć udział w Dniach Otwartych i poznać uczelnię „od kuchni”.
Jak wyglądają studia na WTT?
Studenci Wydziału Teatru Tańca w czasie studiów zdobywają praktyczne umiejętności i interdyscyplinarną wiedzę nie tylko z zakresu tańca i teatru, ale także wiedzy o sztuce, filozofii, estetyki, muzyki, anatomii, biomechaniki, nowych mediów, improwizacji czy reżyserii i kompozycji. Dzięki temu mogą wstąpić zarówno na ścieżkę kariery tanecznej, jak i aktorskiej czy choreograficznej. Program kształcenia na kierunku aktorstwo, specjalności aktor teatru tańca obejmuje trzy grupy przedmiotów: aktorskich, tanecznych oraz teoretycznych. Cały proces kształcenia trwa 9 semestrów. To w sumie 4845 godzin dydaktycznych i 150 godzin w ramach Laboratorium Inspiracji i Innowacji Twórczych. W finale edukacji studenci mają za zadanie przygotowanie dwóch przedstawień dyplomowych (dyplomu tanecznego i dramatycznego) oraz napisanie i obronę pracy dyplomowej.
- Struktura programu studiów na Wydziale Teatru Tańca opiera się na połączeniu różnych perspektyw uprawiania zawodu aktora oraz na zestawieniu treningu fizycznego i kultury tańca z tradycyjnym kształceniem dramatycznym – wyjaśnia dr hab. Monika Jakowczuk, dziekan WTT AST. - Przenikanie się poszczególnych grup przedmiotów - praktyki (taniec, aktorstwo) oraz wiedzy teoretycznej (m.in. teoria i historia teatru oraz teatru tańca, filozofia i estetyka, wiedza o sztuce, antropologia sztuk widowiskowych) ma na celu stymulowanie twórczej kreatywności. Umiejętności, wiedza i procesy autostymulacji twórczej krzyżujące się m. in. w Laboratorium Inspiracji i Innowacji Twórczych (LIIT) dają szansę na budowanie indywidualnej drogi artystycznej – dodaje dr hab. Monika Jakowczuk.
Wskazuje też, że uczelnia zapewnia dynamiczne i inspirujące środowisko pracy twórczej, jak również system wspierających się wzajemnie metod i podejść dydaktycznych. - Ich wspólnym mianownikiem i płaszczyzną porozumienia jest ciało aktora, źródło procesu kształcenia i rozwoju. Stworzony w oparciu o logikę ciągów program WTT ma na celu kształtowanie artysty wszechstronnego, wrażliwego, empatycznego, o szczególnej inteligencji emocjonalnej, artysty świadomego możliwości psychofizycznych, w jak najszerszym kontekście i umiejętnie kierującego się tak wypracowaną metodologią pracy w przyszłym życiu zawodowym – podkreśla dr hab. Monika Jakowczuk.
Wirtualne Dni Otwarte
Dni Otwarte WTT AST zaplanowano od 17 do 31 maja. W tym roku będą one realizowane w formule online. Dzięki temu kandydaci na studentów będą mogli uniknąć podróży po kraju i zapoznać się z uczelnią za pośrednictwem Internetu.
Konsultacje i warsztaty będą prowadzone przez pedagogów poprzez MS Teams. Aby wziąć w nich udział, należy do 16 maja przesłać zgłoszenie na adres mailowy: teatrwtt@ast.bytom.pl. W mailu trzeba zawrzeć informację o wybranych warsztatach lub konsultacjach, adres mailowy oraz numer telefonu. Uwaga! Zajęcia prowadzone przez dr Annę Piotrowską, prodziekan WTT i dyrektor Bytomskiego Teatru Tańca i Ruchu „Rozbark”, odbywać się będą na Facebooku, w związku z czym nie obowiązują na nie zapisy.
Z kolei spektakle prezentowane w ramach Dni Otwartych będą dostępne bezpłatnie dla widzów przez 48h. Linki zostaną zamieszczone w dniach prezentacji w mediach społecznościowych Wydziału.
Harmonogram DNI OTWARTYCH WTT AST
17 maja
- godz. 16.00-17.00 - Spotkanie organizacyjne na temat Wydziału Teatru Tańca z Dziekan AST WTT Moniką Jakowczuk (MS Teams: obowiązują zapisy)
- godz. 17.00-18.30 warsztaty z dykcji z Moniką Jakowczuk (MS Teams: obowiązują zapisy)
18 maja
- 19.00-20.15 warsztaty z tańca współczesnego z Anną Piotrowską (Facebook: brak zapisów)
19 maja
- godz. 17.30-19.30 warsztaty z prozy z Piotrem Bułką (MS Teams: obowiązują zapisy)
20 maja
- godz. 11.00-11.45 konsultacje z techniki głosowej w emisji kształcenia zawodowego aktora z Łucją Czarnecką (MS Teams: obowiązują zapisy)
21 maja
- godz. 15.00-17.00 warsztaty z zadań aktorskich z Przemysławem Kanią (MS Teams: obowiązują zapisy)
22 maja
- godz. 13:00-14:30 wykład na temat historii teatru tańca z Anną Dudą (MS Teams: obowiązują zapisy)
23 maja
- godz. 11.00-12.15 warsztaty z techniki tańca klasycznego z Anną Kaczmarczyk (MS Teams: obowiązują zapisy)
24 maja
- godz. 19.00 prezentacja online spektaklu „STAN ZERO” w reż. kolektywnej pracy studentów pod kierunkiem Moniki Jarosińskiej (Facebook: bezpłatny dostęp przez 48h)
25 maja
- godz. 15.30-17.00 spotkanie na temat Wydziału Teatru Tańca z Samorządem studenckim (MS Teams: obowiązują zapisy)
- godz. 19.00-20.15 warsztaty z tańca współczesnego z Anną Piotrowską (Facebook: brak zapisów)
26 maja
- godz. 17.30-19.30 warsztaty z prozy z Piotrem Bułką (MS Teams: obowiązują zapisy)
27 maja
- godz. 10.00-11.30 konsultacje dla kandydatów na temat programu studiów - moduł ruchowy z Erykiem Makohonem (MS Teams: obowiązują zapisy)
28 maja
- godz. 15.00-17.00 warsztaty z improwizacji z Przemysławem Kanią (MS Teams: obowiązują zapisy)
29 maja
- godz. 19.00 premiera online spektaklu „Zimowy pogrzeb” w reż. P. Kani i P. Bułki (Facebook: bezpłatny dostęp przez 48h)
30 maja
- godz. 11.00-12.15 warsztaty z techniki tańca klasycznego z Anną Kaczmarczyk (MS Teams: obowiązują zapisy)
31 maja
- godz. 19.00 prezentacja online spektaklu „Polowanie na sarnę” w reż. i chor. A. Piotrowskiej (monodram Małgorzaty Kowalczyk) (Facebook: bezpłatny dostęp przez 48h)
Szczegółowe informacje dotyczące rekrutacji można znaleźć na stronie internetowej: www.ast.bytom.pl/kandydaci. Rejestracja otwarta za pośrednictwem strony https://irk.ast.krakow.pl/irk/irk/strony/logowaniekandydat.html rozpoczęła się 5 maja i potrwa do 30 sierpnia 2021 roku.