Wiadomości z Bytomia

Wspólna akcja mundurowych w Areszcie Śledczym. Ćwiczyli na wypadek zagrożeń

  • Dodano: 2022-10-21 09:45

Specjalistyczne ćwiczenia służb mundurowych w Areszcie Śledczym w Bytomiu. Funkcjonariusze sprawdzali swoje umiejętności w razie wystąpienia realnego zagrożenia.

Wspólne ćwiczenia służb są niezbędne do doskonalenia umiejętności i procedur oraz prawidłowej i profesjonalnej współpracy w przypadku wystąpienia realnego zagrożenia. W szkoleniu wzięli udział funkcjonariusze Służby Więziennej, Policji, Straży Pożarnej, Wojskowego Centrum Rekrutacji oraz uczniowie klas mundurowych z Zabrza i Bytomia.

Ćwiczenia odbyły się w środę, 19 października na ulicy Powstańców Warszawskich w Bytomiu przed jak i wewnątrz Aresztu Śledczego. W ramach szkolenia przygotowane zostały trzy odrębne epizody dotyczące niebezpiecznych sytuacji, w których brały udział służby w zależności od specyfiki zadania.

Mundurowi odbyli ćwiczenia na wypadek zagrożeń

Pierwszy epizod dotyczył uzupełnienia stanu etatowego Aresztu Śledczego przydziałami organizacyjno-mobilizacyjnymi. Tutaj w rolę nowych funkcjonariuszy wcielili się uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych w Zabrzu.

Kolejna sytuacja dotyczyła podjęcia czynności służbowych w związku ze zgromadzeniem się agresywnego tłumu pod aresztem. I tym razem w rolę pozorantów wcielili się uczniowie klasy mundurowej z Zespołu Szkół Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Bytomiu. Ta części zadania  wiązała się również z użyciem grupy rozpoznania minersko-pirotechnicznego, celem weryfikacji podejrzanego pakunku pozostawionego przez pozorantów w rejonie aresztu.

Ostatnią częścią ćwiczeń było podjęcie czynności służbowych związanych z koniecznością ugaszenia pożaru wewnątrz jednostki penitencjarnej, jak również wyegzekwowania zgodnego z prawem zachowania przez osadzonych, którzy odmówili poddania się ewakuacji.

Wspólne ćwiczenia służb mundurowych mają na celu podnoszenie umiejętności i kwalifikacji, sprawdzanie i doskonalenie współpracy w ramach ustalonych procedur, sprawdzanie systemu dowodzenia i systemu łączności oraz obiegu informacji pomiędzy służbami, a także współdziałania z podmiotami zewnętrznymi.

Przeprowadzone szkolenie pozwoliło usprawnić wspólne działania. Wszystko po to, aby służby były w ciągłej gotowości do profesjonalnej współpracy w razie wystąpienia realnego zagrożenia.

ćwiczenia mundurowych bytom

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również