Zamień zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny na nasiona łąki kwietnej i miododajnej facelii.
10 czerwca w godzinach od 12 do 17.00 na Parkingu Urzędu Miasta (ul. Parkowa) będzie można oddać duże i małe elektrośmieci. Zużyta pralka, lodówka, niedziałający piekarnik, stare kable, telefony, ładowarki, nieużywane zabawki elektroniczne, elektronarzędzia – lista elektrośmieci, które mamy w domu jest zdecydowanie dłuższa. Najwyższy czas na porządki!
Nie chomikuj elektrośmieci!
Według szacunków w naszych domach przetrzymujemy aż 20 milionów sztuk elektroodpadów. Zawierają one w sobie wiele niebezpiecznych substancji jak: kadm, nikiel, ołów, rtęć czy związki bromu. „Jedna bateria guzikowa jest w stanie skazić aż 400 litrów wody i metr sześcienny wody, dlatego tak ważna jest selektywna zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz zużytych baterii. Oddając elektryczne śmieci do recyklingu, dajemy im szanse na drugie życie” – mówi Agnieszka Pabis z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Od pralki do ula
Praktyczny wymiar recyklingu można oglądać również w Bytomiu. Trzy charakterystyczne ule wykonane m.in. z bębnów od pralek stanęły w ubiegłym roku przy ulicy Łaszczyka 18.
"Ich pomysłodawcą jest grafik i pszczelarz w jednej osobie Tomasz Waśkiewicz. Kapitalne połączenie nowoczesnego wzornictwa z dopracowaną funkcjonalnością sprawia, że pszczoły krainki czują się w nich doskonale. Zewnętrzne warstwa korpusa została wykonana z bębnów od pralek, które do recyklingu przekazali również Bytomianie" – mówi Kinga Rodkiewicz z Fundacji Odzyskaj Środowisko.
Oprócz zbiórki elektrośmieci na mieszkańców będą czekały ekologiczne atrakcje w postaci: warsztatów prawidłowej segregacji odpadów, zajęć artystycznych w nurcie trash art oraz gry terenowej.
Piknik Ekologiczny organizowany jest wspólnie przez Miasto Bytom, Fundację Odzyskaj Środowisko, Organizację odzysku RLG Polska w ramach projektu Elektryczne Śmieci.