Wiadomości z Bytomia

W OREW będzie taniej i ekologiczniej

  • Dodano: 2020-09-01 11:00

Ruszyły prace termomodernizacyjne Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego zajmującego się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i chorobami sprzężonymi. Modernizacja obiektu przy ul. Małachowskiego 36 jest możliwa dzięki dotacji Górnośląsko-Zaglębiowskiej Metropolii.

Przed nami gorący okres, bo prócz remontu, który toczy się zarówno w budynku, jak i w naszym ogrodzie, wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczynamy też zajęcia z dziećmi i młodzieżą. Jednak to dzięki tym inwestycjom nasz ośrodek stanie się estetyczniejszy i bardziej przyjazny dla naszych podopiecznych – mówi Anna Dziąsko, dyrektorka OREW.


 
Przypomnijmy, że budynek, w którym mieści się OREW to dawna siedziba szkoły, którą dostosowano do potrzeb osób z niepełnosprawnością. Aby obniżyć koszy utrzymania obiektu, konieczna była termomodernizacja. I tak w harmonogramie prac przewidziano nie tylko remont i ocieplenie ścian zewnętrznych i podcieni przy wejściu, ale też wymianę rynien i rur spustowych oraz wykonanie izolacji i ocieplenia piwnic i fundamentów. Wymieniona zostanie też instalacja odgromowa. Koszt tego przedsięwzięcia to prawie 490 tys. zł.
 

Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest jedyną w naszym mieście placówką zajmującą się kompleksową edukacją, rehabilitacją i rewalidacją dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną i niepełnosprawnościami sprzężonymi. Obecnie ośrodek w Szombierkach sprawuje opiekę nad 83 wychowankami w wieku od 3 do 25 lat z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim oraz chorobami współistniejącymi.

Kolejnym projektem realizowanym przez Ośrodek Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczy jest budowa pierwszego w Bytomiu ogrodu sensorycznego. Za kwotę ponad 2,6 mln zł na dawnym boisku szkolnym powstaje ogród, który będzie pobudzać zmysły.

Zakończyliśmy już prace ziemne połączone z montażem instalacji elektrycznej, w którą będzie w wyposażony nasz ogród. W najbliższym czasie czeka nas też wymiana ogrodzenia i wykopanie studni głębinowych, z których popłynie woda do podlewania roślin – mówi Anna Dziąsko.

Budowa ogrodu sensorycznego jest elementem projektu „Życie osób niepełnosprawnych w korelacji z przyrodą – aktywizacja społeczna w ramach Dziennego Domu Pomocy”, którego celem jest uruchomienie Dziennego Domu Pomocy dla osób z niepełnosprawnością intelektualną przy ul. Małachowskiego.

Projekt będzie realizowany do końca grudnia 2022 r.

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Czytaj również