Wiadomości z Bytomia

W Miechowicach otwarto punkt pomocy ONZ dla uchodźców z Ukrainy

  • Dodano: 2022-06-17 07:00, aktualizacja: 2022-06-16 17:52

Swoją działalność rozpoczęło 9 czerwca centrum wsparcia finansowego dla uchodźców z Ukrainy realizowanego przez UNHCR (agendę ONZ ds. uchodźców) oraz Światową Federację Luterańską.

Punkt funkcjonuje w parafii Ewangelicko- Augsburskiej przy ul. Matki Ewy 1. 

Punkt w Miechowicach jest jednym z sześciu w Polsce prowadzonych przez Światową Federację Luterańską, gdzie osoby uciekające przed wojną w Ukrainie mogą ubiegać się o pomoc humanitarną. Dotychczas centra wsparcia działające z ramienia Biura Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców, funkcjonowały jedynie w Warszawie i Krakowie.

- Przy tak dużej liczbie uchodźców starających się o wsparcie, czas oczekiwania na umówienie wizyty w tych dwóch centrach wynosił ponad miesiąc. Mamy nadzieję, że zarówno punkt w Bytomiu, jak i w pozostałych pięciu miastach, w których Światowa Federacja Luterańska otwiera nowe punkty, pomoże rozładować kolejki oczekujących - mówi ks. Jan Kurko, proboszcz parafii Ewangelicko- Augsburskiej w Miechowicach.

Pomoc w punkcie UNHCR

W ramach pomocy każdy, kto przybył do Polski po 24 lutego i posiada dokument potwierdzający tożsamość, przekroczenie granicy oraz polski numer telefonu, może ubiegać się o świadczenie w maksymalnej wysokości około 2540 zł., które wypłacane będzie przez trzy miesiące. Na tę kwotę składa się 710 zł na osobę zgłaszającą oraz po 610 zł na kolejnych członków rodziny do maksymalnie 4 osób.

- Punkt będzie obsługiwać 16-osobowa przeszkolona grupa pracowników, z czego zdecydowana większość to obywatele Ukrainy, którzy uciekli przed wojną. Część z nich znalazła schronienie w Bytomiu - mówi proboszcz.

Kto otrzyma wsparcie?

Ideą programu jest udzielanie wsparcia finansowego osobom w kryzysie uchodźczym, które znalazły schronienie w Polsce, jednak ze względu na swoją sytuację życiową (osoby starsze, z niepełnosprawnościami, kobiety w ciąży, matki z małymi dziećmi) nie są w stanie znaleźć pracy i samodzielnie się utrzymać.

- W pierwszej kolejności pracownicy punku będą weryfikować aplikujące o wsparcie osoby pod względem określonych kryteriów. Tylko w samym Bytomiu zatrzymało się prawie 3 tysiące osób i do nich najpierw będziemy starali się docierać - mówi Stanisław Korman, naczelnik Wydziału Strategii, Funduszy Europejskich i Obsługi Inwestora.

Jak umówić się na wizytę w punkcie UNHCR?

By skorzystać z pomocy, konieczna będzie wcześniejsza rejestracja i umówienie wizyty przez stronę internetową. Osoby ubiegające się o wsparcie otrzymają na podany numer telefonu wiadomość z terminem umówionej wizyty. Punkt będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach od 8.30 do 16.00 w Ciszy Syjonu przy ul. Matki Ewy 1.

Więcej informacji o pomocy UNHCR można znaleźć tutaj:

Zobacz także

Dodaj komentarz

chcę otrzymać bezpłatny newsletter portalu mojBytom.pl.

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu.
Wydawca portalu nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.