Po otwartej niedawno Zielonej Strefie przy ul. Katowickiej, gdzie w miejscu po wyburzonej kamienicy powstało miejsce przyjazne mieszkańcom, czas na kolejną inwestycję, dzięki której Śródmieście zyska ciekawą przestrzeń.
Mowa o ul. Kwietniewskiego 11 - 15, gdzie rozpoczęły się już prace w ramach unijnego projektu „Zagospodarowania przestrzeni miejskich Śródmieścia Bytomia na cele społeczno-integracyjne” realizowanego przez firmę KBP BWI Polska Sp. z o.o. Sp. Komandytowa.
Przypomnijmy, że projekt zakładający zagospodarowanie terenu przy ul. Kwietniewskiego 11 -15, stanowiący w większości obszar po wyburzonych kamienicach, został w 2019 roku wpisany do zaktualizowanego Gminnego Programu Rewitalizacji. Bytom 2020+.
- Zaktualizowanie GPR-u dało możliwość ubiegania się o unijne pieniądze także podmiotom niezależnym od miasta, w tym wspólnotom i przedsiębiorcom, z czego skorzystała firma KBP BWI Polska, zgłaszając ciekawe przedsięwzięcie, które kładło nacisk na to, na czym zależało nam najbardziej - na ożywieniu i odnowie Śródmieścia - mówi Michał Bieda, zastępca prezydenta Bytomia.
Elewacja z początku XX wieku
Powierzchnia obszarów objętych rewitalizacją wynosi prawie 1800 m2. Są to puste przestrzenie po wyburzonych kamienicach oraz budynek z 1903 roku przy ul. Kwietniewskiego 11, którego jedyna wartość to wyjątkowa elewacja frontowa.
- Ze względu na bardzo zły stan techniczny kamienica przy ul. Kwietniewskiego 11 zostanie częściowo rozebrana, a jej pozostała część przebudowana. Przebudowa będzie polegać m.in. na zabezpieczeniu konstrukcją stalową wyjątkowej elewacji frontowej oraz na zaaranżowaniu miejsca spotkań - mówi Krzysztof Grzelczak, pełnomocnik zarządu firmy KBW BWI Polska.
Jak zaznacza Krzysztof Grzelczak, choć obiekt nie będzie funkcjonował jako budynek, pozostałości po nim zostaną zagospodarowane. Wedle założeń projektu architektonicznego opracowanego przez NOVA Projekt Tomasz Korek, przestrzeń zyska zielony, rekreacyjny charakter, z której będzie mogła korzystać lokalna społeczność, artyści czy rzemieślnicy.
Przestrzeń przyjazna mieszkańcom
Projekt zakłada także m.in. montaż siłowni na wolnym powietrzu, placu zabaw dla rożnych grup wiekowych, stanowisk szachowych i elementów małej architektury. Nie zabraknie też zieleni, która pojawi się na ostatnim etapie realizacji projektu. Obiekt będzie oświetlony i wyposażony w monitoring.
Ponieważ w sąsiedztwie przebiega droga krajowa DK 94, projekt przewiduje zamknięcie pierzei ul. Kwietniewskiego ogrodzeniem spełniającym funkcje ekranu akustycznego stanowiącym jednocześnie element wizualny. Prace mają się zakończyć się na początku 2023 roku. Wykonawcą inwestycji jest firma Efekt Sp. z o.o.
- Oś priorytetowa: 10. Rewitalizacja oraz infrastruktura społeczna i zdrowotna
- Działanie: 10.3 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych
- Poddziałanie: 10.3.4 Rewitalizacja obszarów zdegradowanych - OSI