Wiadomości z Bytomia

Uhonorowano Bytomiankę Lata

  • Dodano: 2019-07-03 09:00

Dorota Siebiata-Tomczyk całe swoje życie prywatne i zawodowe związała z naszym miastem. Inicjatorka i koordynatorka Bytomskiej Szkoły Świadomego Rodzicielstwa, odebrała 1 lipca tytuł Bytomianki Lata. 

Podczas imprezy w Klubie Garnizonowym Sił Powietrznych, gratulacje złożyli laureatce m.in. wiceprezydent Michał Bieda, bytomscy radni, szefowa Katedry i Oddziału Klinicznego Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej prof. Anita Olejek oraz senator prof. Andrzej Misiołek, który wygłosił laudację na cześć laureatki. 

Laureatka wyróżnienia przyznawanego przez Ligę Kobiet Nieobojętnych, od 38 lat związana jest ze Szpitalem Specjalistycznym nr 2, gdzie pracuje na Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologiczne (wchodzącym obecnie w skład Śląskiego Centrum Perinatologii, Ginekologii i Chirurgii Płodu w Bytomiu). 

W 2007 roku w Katedrze i Oddziale Klinicznym Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej bytomskiego szpitala utworzono Bytomską Szkołę Świadomego Rodzicielstwa, która m.in. zajmuje się pomocą psychologiczną i emocjonalną dla pacjentek i ich rodzin. Pieczę nad tą inicjatywą powierzono Dorocie Siebiacie - Tomczyk. 

Jak czytamy w rekomendacji, praca z kobietą spodziewającą się dziecka jest dla pani Doroty szczególnego rodzaju misją. Jako pielęgniarka ma świadomość, że jej obecność przy drugim człowieku jest bardzo ważna, bowiem czasem pacjentka bardziej niż leczenia potrzebuje ludzkiego serca i solidarności. 

Dorota Siebiata-Tomczyk już na początku swojej kariery zawodowej wykazywała się szczególną aktywnością, biorąc udział m.in. w otwarciu pierwszej położniczej izby przyjęć pod kierownictwem prof. dra hab. n.med. Jacka Rzempołucha. Została także najmłodszą w historii szpitala oddziałową na Oddziale Ginekologii Położniczej. 

By móc pracować z pacjentkami na najwyższym poziomie, laureatka stale rozwija i poszerza swoją wiedzę i umiejętności. Zgłębia nurt psychologii behawioralno-poznawczej kierunkowanej na wsparcie kobiet onkologicznych. Współpracuje z Teatrem Ruchu i Tańca Rozbark w zakresie zajęć terapeutycznych w klinice przyszpitalnej oraz z Instytutem Psychologii Uniwersytetu Śląskiego przy organizacji praktyk studenckich na oddziale ginekologicznym i położniczym. 

Jak podkreślano podczas poniedziałkowej uroczystości, działania Doroty Siebiaty -Tomczyk zdecydowanie wykraczają poza standardowe obowiązki służbowe, a ich efektem jest przygotowanie przyszłych rodziców do pełnienia świadomych ról wychowawczych, zwiększenie wiedzy o rozwoju fizjologicznym i psychicznym dziecka oraz przeciwdziałanie zaburzeniom emocjonalnym.

Zobacz także

Dodaj komentarz

Wyrażam zgodę na publikację postu w formie komentarza zgodnie z obowiązującym Regulaminem.

powiadamiaj o odpowiedziach na komentarz.

dodaj mój adres do newslettera.

Więcej informacji na temat przysługujących Państwu praw zawarliśmy w Polityce Prywatności.